Maison Equestrian AB
Maison Equestrian AB har organisationsnummer 559242-7941 (5592427941)
Aktiebolag • Org.nr: 559242-7941
Om företaget
Maison Equestrian AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kungsbacka. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med möbler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47551). Företaget bedriver även verksamhet inom övrig fritids- och nöjesverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 37 procent till 1 805 252 kr räkenskapsåret 2025 (2 879 753 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Maison Equestrian AB 1 805 252 kr och redovisade ett resultat på -882 198 kr. Rörelsemarginalen var -47,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 2,6 procent). Soliditeten var 5,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,5 procent). Kassalikviditeten var 49,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 132,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -47,2 procent | 2,6 procent | -4,3 procent till 9,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -48,9 procent | 1,9 procent | -5,0 procent till 9,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 5,8 procent | 48,5 procent | 20,7 procent till 75,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 49,0 procent | 132,2 procent | 52,8 procent till 391,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -3419,4 procent | 2,7 procent | -8,8 procent till 19,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -37,3 procent | 1,0 procent | -12,3 procent till 23,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 113 av 283 aktiebolag inom detaljhandel med möbler.
- Plats 2 av 3 aktiebolag inom detaljhandel med möbler med säte i Kungsbacka.
- Plats 919 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 2 893 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 93 614 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,7 procent | 2,7 procent | -17,9 procent | -81,5 procent | -47,2 procent |
| Vinstmarginal | 4,9 procent | 0,1 procent | -21,7 procent | -84,0 procent | -48,9 procent |
| Soliditet | 10,2 procent | 9,2 procent | 0,9 procent | 3,2 procent | 5,8 procent |
| Kassalikviditet | 15,3 procent | 5,3 procent | 2,3 procent | 7,1 procent | 49,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 30,2 procent | 0,1 procent | -1940,5 procent | -7953,9 procent | -3419,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 39,9 procent | 38,3 procent | -12,3 procent | 14,2 procent | -37,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skårbyvägen 343495 Kungsbacka
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva hästverksamhet, stall, tillridningstjänster, köp och försäljning av hästar. Köp och försäljning av ridutrustning och stallarbete. Bolaget skall även bedriva försäljning av möbler och inredning samt homestyling uppdrag och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 486 716 kr | 2 079 672 kr | 2 876 987 kr | 2 521 984 kr | 2 879 753 kr | 1 805 252 kr |
| Övriga externa kostnader | 332 657 kr | 838 609 kr | 1 094 055 kr | 1 028 679 kr | 1 363 518 kr | 789 234 kr |
| Personalkostnader | - | 208 372 kr | 232 000 kr | 198 735 kr | 535 821 kr | 339 988 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 874 kr | 10 488 kr | 44 477 kr |
| Rörelseresultat | 218 120 kr | 139 685 kr | 76 975 kr | -452 200 kr | -2 346 296 kr | -852 013 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 104 kr | 106 kr | 545 kr | 335 kr |
| Räntekostnader | 14 353 kr | 37 856 kr | 75 236 kr | 94 016 kr | 71 995 kr | 30 520 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 203 767 kr | 101 829 kr | 1 843 kr | -546 110 kr | -2 417 746 kr | -882 198 kr |
| Skatt | 44 319 kr | 22 182 kr | 1 685 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 159 448 kr | 79 647 kr | 158 kr | -546 110 kr | -2 417 746 kr | -882 198 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 51 579 kr | 41 091 kr | 371 872 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 51 579 kr | 41 091 kr | 371 872 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 120 744 kr | 2 590 458 kr | 2 873 546 kr | 2 914 498 kr | 919 854 kr | 71 008 kr |
| Varulager | 1 054 217 kr | 2 339 640 kr | 2 770 805 kr | 2 857 923 kr | 874 824 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 66 527 kr | 250 818 kr | 102 741 kr | 56 575 kr | 45 030 kr | 71 008 kr |
| Summa tillgångar | 1 120 744 kr | 2 590 458 kr | 2 873 546 kr | 2 966 077 kr | 960 945 kr | 442 879 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 184 448 kr | 264 095 kr | 264 253 kr | 28 143 kr | 30 397 kr | 25 800 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 159 448 kr | 239 095 kr | 549 253 kr | 2 423 143 kr | 882 998 kr |
| Årets resultat | 159 448 kr | 79 647 kr | 158 kr | -546 110 kr | -2 417 746 kr | -882 198 kr |
| Kortfristiga skulder | 714 049 kr | 1 643 881 kr | 1 935 497 kr | 2 509 837 kr | 632 980 kr | 144 958 kr |
| Leverantörsskulder | 125 418 kr | 164 347 kr | 179 179 kr | 13 905 kr | 151 618 kr | 39 557 kr |
| Skatteskulder | 44 319 kr | 66 501 kr | 14 634 kr | 14 556 kr | 9 704 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 537 312 kr | 1 406 032 kr | 1 741 684 kr | 2 381 368 kr | 371 650 kr | 105 401 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 120 744 kr | 2 590 458 kr | 2 873 546 kr | 2 966 077 kr | 960 945 kr | 442 879 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva hästverksamhet, stall, tillridningstjänster, köp och försäljning av hästar. Köp och försäljning av ridutrustning och stallarbete. Bolaget skall även bedriva försäljning av möbler och inredning samt homestyling uppdrag och därmed förenlig verksamhet.Företaget har sitt säte i Kungsbacka.
Villkorad, ännu ej återbetalda aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 3.607.600 (877.600)
Företrädare
- Sophie W (verkställande direktör)
Undertecknad i Kungsbacka 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Maison Equestrian AB för organisationsnummer?
Maison Equestrian AB har organisationsnummer 559242-7941 (5592427941).
Var ligger Maison Equestrian AB?
Maison Equestrian AB har sin registrerade adress Skårbyvägen 3, 43495 Kungsbacka.
Vilken bransch är Maison Equestrian AB verksamt i?
Maison Equestrian AB är registrerat i branschen detaljhandel med möbler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Maison Equestrian AB?
Maison Equestrian AB hade en nettoomsättning på 1 805 252 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-02-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.