Max Hellström Golf & Tjänster AB
Max Hellström Golf & Tjänster AB har organisationsnummer 559243-4681 (5592434681)
Aktiebolag • Org.nr: 559243-4681
Om företaget
Max Hellström Golf & Tjänster AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enskede. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som reklambyråverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73111). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation och mediebyråverksamhet och annonsförsäljning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 15 procent till 303 374 kr räkenskapsåret 2025 (356 953 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Max Hellström Golf & Tjänster AB 303 374 kr och redovisade ett resultat på -69 454 kr. Rörelsemarginalen var -22,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,7 procent). Soliditeten var 17,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 60,9 procent). Kassalikviditeten var 121,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 265,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -22,8 procent | 9,7 procent | -0,4 procent till 26,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -22,9 procent | 10,1 procent | 0,1 procent till 27,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 17,9 procent | 60,9 procent | 37,3 procent till 81,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 121,8 procent | 265,5 procent | 145,0 procent till 506,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -1101,4 procent | 12,4 procent | -6,3 procent till 49,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -15,0 procent | -4,0 procent | -35,5 procent till 21,5 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 286 av 3 775 aktiebolag inom reklambyråverksamhet.
- Plats 771 av 1 265 aktiebolag inom reklambyråverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 39 629 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 70 784 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 213 035 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,4 procent | -7,5 procent | -29,5 procent | 9,2 procent | -22,8 procent |
| Vinstmarginal | -0,4 procent | -7,6 procent | -29,7 procent | 9,3 procent | -22,9 procent |
| Soliditet | 35,6 procent | 30,7 procent | 67,3 procent | 63,2 procent | 17,9 procent |
| Kassalikviditet | 155,3 procent | 144,3 procent | 306,0 procent | 271,4 procent | 121,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -3,2 procent | -160,4 procent | -185,2 procent | 63,6 procent | -1101,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 25,9 procent | -59,8 procent | 201,6 procent | -15,0 procent |
| Omsättning per anställd | 234 000 kr | 294 000 kr | 118 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 134 000 kr | 149 000 kr | 22 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Dagövägen 12c/o c/o Max Hellström
12237 Enskede
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Dagövägen 12 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Golfverksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 233 600 kr | 294 202 kr | 118 342 kr | 356 953 kr | 303 374 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 36 813 kr | 5 385 kr | 6 293 kr | 3 475 kr | 3 887 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 111 221 kr | 102 481 kr | 87 633 kr | 69 859 kr | 79 372 kr |
| Övriga externa kostnader | 26 531 kr | 70 724 kr | 49 572 kr | 93 413 kr | 95 189 kr |
| Personalkostnader | 133 568 kr | 148 510 kr | 22 284 kr | 164 433 kr | 201 922 kr |
| Rörelseresultat | -907 kr | -22 128 kr | -34 854 kr | 32 723 kr | -69 222 kr |
| Ränteintäkter | - | 21 kr | 18 kr | 501 kr | 150 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 126 kr | 289 kr | 132 kr | 382 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -907 kr | -22 233 kr | -35 125 kr | 33 092 kr | -69 454 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | -907 kr | -22 233 kr | -35 125 kr | 33 092 kr | -69 454 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 78 894 kr | 45 130 kr | 28 175 kr | 82 436 kr | 35 195 kr |
| Kortfristiga fordringar | 31 000 kr | 8 149 kr | 12 126 kr | 4 564 kr | 4 469 kr |
| Kassa och bank | 47 894 kr | 36 981 kr | 16 049 kr | 77 872 kr | 30 726 kr |
| Summa tillgångar | 78 894 kr | 45 130 kr | 28 175 kr | 82 436 kr | 35 195 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 28 093 kr | 13 860 kr | 18 968 kr | 52 060 kr | 6 306 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 000 kr | 11 093 kr | 29 093 kr | -6 032 kr | 50 760 kr |
| Årets resultat | -907 kr | -22 233 kr | -35 125 kr | 33 092 kr | -69 454 kr |
| Kortfristiga skulder | 50 801 kr | 31 270 kr | 9 207 kr | 30 376 kr | 28 889 kr |
| Leverantörsskulder | - | 21 191 kr | 7 233 kr | 994 kr | 13 500 kr |
| Skatteskulder | 1 087 kr | 0 kr | - | - | 59 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 49 714 kr | 10 079 kr | 1 974 kr | 19 382 kr | 15 330 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 78 894 kr | 45 130 kr | 28 175 kr | 82 436 kr | 35 195 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets inriktning är golfverksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Max David Gustaf H (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Max Hellström Golf & Tjänster AB för organisationsnummer?
Max Hellström Golf & Tjänster AB har organisationsnummer 559243-4681 (5592434681).
Var ligger Max Hellström Golf & Tjänster AB?
Max Hellström Golf & Tjänster AB har sin registrerade adress Dagövägen 12, 12237 Enskede.
Vilken bransch är Max Hellström Golf & Tjänster AB verksamt i?
Max Hellström Golf & Tjänster AB är registrerat i branschen reklambyråverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Max Hellström Golf & Tjänster AB?
Max Hellström Golf & Tjänster AB hade en nettoomsättning på 303 374 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-02-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.