Northern Light Legal AB
Northern Light Legal AB har organisationsnummer 559243-9227 (5592439227)
Aktiebolag • Org.nr: 559243-9227
Om företaget
Northern Light Legal AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 3 procent till 1 752 866 kr räkenskapsåret 2025 (1 706 026 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Northern Light Legal AB 1 752 866 kr och redovisade ett resultat på 672 719 kr. Rörelsemarginalen var 69,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,0 procent). Soliditeten var 55,4 procent, under branschens median (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 223,8 procent, under branschens median (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 69,1 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 67,3 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 55,4 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 223,8 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 54,0 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 2,7 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 753 000 kr | 916 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 27 000 kr | 570 000 kr | 263 000 kr till 785 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 901 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 396 av 1 655 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Stockholm.
- Plats 17 738 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 31 133 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 96 210 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,7 procent | 19,8 procent | 42,7 procent | 76,4 procent | 69,1 procent |
| Vinstmarginal | 29,7 procent | 19,5 procent | 38,9 procent | 74,2 procent | 67,3 procent |
| Soliditet | 42,9 procent | 34,1 procent | 23,9 procent | 40,5 procent | 55,4 procent |
| Kassalikviditet | 171,5 procent | 175,2 procent | 166,4 procent | 139,9 procent | 223,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 82,1 procent | 67,9 procent | 91,2 procent | 96,7 procent | 54,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 241,4 procent | -38,9 procent | 36,5 procent | 2,7 procent |
| Omsättning per anställd | 599 000 kr | 2 044 000 kr | 1 249 000 kr | 1 706 000 kr | 1 753 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 119 000 kr | 1 132 000 kr | 305 000 kr | 24 000 kr | 27 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stenbrohultsvägen 18c/o C/o Henrik Ökvist
75758 Uppsala
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Stenbrohultsvägen 18 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultationer inom skatter, juridik och ekonomi samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 598 800 kr | 2 044 189 kr | 1 249 400 kr | 1 706 026 kr | 1 752 866 kr |
| Övriga externa kostnader | 302 219 kr | 508 529 kr | 411 108 kr | 378 299 kr | 396 566 kr |
| Personalkostnader | 118 803 kr | 1 131 806 kr | 304 847 kr | 24 396 kr | 26 880 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 117 500 kr |
| Rörelseresultat | 177 778 kr | 403 854 kr | 533 445 kr | 1 303 331 kr | 1 211 920 kr |
| Räntekostnader | - | 4 429 kr | 47 813 kr | 37 813 kr | 32 777 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 177 778 kr | 399 425 kr | 485 632 kr | 1 265 518 kr | 1 179 143 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -300 000 kr | -300 000 kr |
| Skatt | 62 958 kr | 103 710 kr | 118 674 kr | 216 950 kr | 206 424 kr |
| Årets resultat | 114 820 kr | 295 715 kr | 366 958 kr | 748 568 kr | 672 719 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 6 800 kr | 24 427 kr | 24 427 kr | 967 320 kr | 1 348 880 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 800 kr | 24 427 kr | 24 427 kr | 967 320 kr | 1 348 880 kr |
| Omsättningstillgångar | 318 975 kr | 1 253 806 kr | 1 662 357 kr | 944 403 kr | 900 120 kr |
| Kortfristiga fordringar | 304 142 kr | 1 123 881 kr | 1 662 357 kr | 937 105 kr | 889 233 kr |
| Kassa och bank | 14 833 kr | 129 925 kr | 0 kr | 7 298 kr | 10 887 kr |
| Summa tillgångar | 325 775 kr | 1 278 233 kr | 1 686 784 kr | 1 911 723 kr | 2 249 000 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 139 820 kr | 435 535 kr | 402 493 kr | 774 061 kr | 1 246 780 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 114 820 kr | 10 535 kr | 493 kr | 549 061 kr |
| Årets resultat | 114 820 kr | 295 715 kr | 366 958 kr | 748 568 kr | 672 719 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 300 000 kr | 600 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 185 955 kr | 715 841 kr | 999 031 kr | 675 291 kr | 402 220 kr |
| Skatteskulder | 88 044 kr | 634 553 kr | 636 721 kr | 675 291 kr | 402 220 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 97 911 kr | 81 288 kr | 347 436 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 325 775 kr | 1 278 233 kr | 1 686 784 kr | 1 911 723 kr | 2 249 000 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver juristverksamhet med inriktning på skatterättsliga frågor. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Lars Gustav Henrik Ö (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Northern Light Legal AB för organisationsnummer?
Northern Light Legal AB har organisationsnummer 559243-9227 (5592439227).
Var ligger Northern Light Legal AB?
Northern Light Legal AB har sin registrerade adress Stenbrohultsvägen 18, 75758 Uppsala.
Vilken bransch är Northern Light Legal AB verksamt i?
Northern Light Legal AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Northern Light Legal AB?
Northern Light Legal AB hade en nettoomsättning på 1 752 866 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Northern Light Legal AB?
Northern Light Legal AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Northern Light Legal AB någon utdelning?
Styrelsen i Northern Light Legal AB föreslog en utdelning på 320 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-02-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.