Om företaget
Multileos AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Skogås. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som lokalvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81210). Sidoverksamheter inkluderar skötsel och underhåll av grönytor, flyttjänster, byggnadssnickeriarbeten och måleriarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 21 procent till 903 285 kr räkenskapsåret 2025 (748 002 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Multileos AB 903 285 kr och redovisade ett resultat på -35 289 kr. Rörelsemarginalen var -3,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,8 procent). Soliditeten var 4,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,5 procent). Kassalikviditeten var 84,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,4 procent | 5,8 procent | 0,5 procent till 15,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -3,9 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 4,9 procent | 45,5 procent | 23,7 procent till 67,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 84,9 procent | 188,0 procent | 124,9 procent till 315,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -673,1 procent | 22,4 procent | 0,0 procent till 55,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 20,8 procent | 3,5 procent | -10,7 procent till 22,5 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 441 av 2 480 aktiebolag inom lokalvård.
- Plats 258 av 455 aktiebolag inom lokalvård med säte i Stockholm.
- Plats 28 272 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 50 724 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 153 224 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,3 procent | -3,4 procent |
| Vinstmarginal | 2,0 procent | -3,9 procent |
| Soliditet | 32,3 procent | 4,9 procent |
| Kassalikviditet | 94,8 procent | 84,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 36,1 procent | -673,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 20,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lännagårdsvägen 1c/o c/o Diana Morales
14251 Skogås
Verksamhetsbeskrivning
Företaget kommer att bedriva städtjänster, trädgårdsarbete, flyttning, fönsterputs samt måleri. Därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 748 002 kr | 903 285 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 10 958 kr | 176 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 13 528 kr | 27 883 kr |
| Övriga externa kostnader | 173 150 kr | 237 653 kr |
| Personalkostnader | 502 417 kr | 644 743 kr |
| Avskrivningar | 52 504 kr | 24 311 kr |
| Rörelseresultat | 17 362 kr | -31 129 kr |
| Ränteintäkter | -1 144 kr | -1 348 kr |
| Räntekostnader | 1 601 kr | 2 812 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 14 617 kr | -35 289 kr |
| Årets resultat | 14 617 kr | -35 289 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 44 980 kr | 20 669 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 44 980 kr | 20 669 kr |
| Omsättningstillgångar | 80 550 kr | 85 330 kr |
| Kortfristiga fordringar | 65 734 kr | 67 437 kr |
| Kassa och bank | 14 816 kr | 17 893 kr |
| Summa tillgångar | 125 529 kr | 105 999 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 40 532 kr | 5 243 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 915 kr | 15 532 kr |
| Årets resultat | 14 617 kr | -35 289 kr |
| Kortfristiga skulder | 84 998 kr | 100 557 kr |
| Leverantörsskulder | 12 063 kr | 18 102 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 52 396 kr | 79 033 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 125 529 kr | 105 999 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2020 och bedriver sedan dess städtjänster och trädgårdsarbete för privatpersoner.
Företrädare
- Diana Yolanda M (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Multileos AB för organisationsnummer?
Multileos AB har organisationsnummer 559244-0902 (5592440902).
Var ligger Multileos AB?
Multileos AB har sin registrerade adress Lännagårdsvägen 1, 14251 Skogås.
Vilken bransch är Multileos AB verksamt i?
Multileos AB är registrerat i branschen lokalvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Multileos AB?
Multileos AB hade en nettoomsättning på 903 285 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-02-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.