3drops Innovation Lab AB
3drops Innovation Lab AB har organisationsnummer 559244-6628 (5592446628)
Aktiebolag • Org.nr: 559244-6628
Om företaget
3drops Innovation Lab AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Verksamheten startade 2020. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 98 procent till 153 999 kr räkenskapsåret 2025 (6 850 410 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte 3drops Innovation Lab AB 153 999 kr och redovisade ett resultat på 100 379 kr. Rörelsemarginalen var 68,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 97,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 3326,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 68,6 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 65,2 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 97,0 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 3326,1 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 42,6 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -97,8 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,5 procent | - | 13,5 procent | -7,2 procent | 68,6 procent |
| Vinstmarginal | 0,5 procent | - | 13,5 procent | -7,2 procent | 65,2 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 100,0 procent | 59,0 procent | 56,5 procent | 97,0 procent |
| Kassalikviditet | - | - | 589,3 procent | 229,9 procent | 3326,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 27,8 procent | -190,9 procent | 98,5 procent | -192,6 procent | 42,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -100,0 procent | - | -1,4 procent | -97,8 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 6 950 000 kr | 6 850 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 30 000 kr | 98 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Östervägen 28Bc/o c/o Banihashem
16953 Solna
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Östervägen 28B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom formgivning av användargränssnitt för digitala produkter och tjänster samt hjälpa sina kunder med att analysera, utveckla och gestalta sina produkter och tjänster, tillföra ett långsiktigt värde till bolagets kunders verksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 1 406 510 kr | 0 kr | 6 949 557 kr | 6 850 410 kr | 153 999 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 1 370 471 kr | 0 kr | 5 905 618 kr | 7 159 069 kr | 4 533 kr |
| Övriga externa kostnader | 7 613 kr | 29 349 kr | 15 804 kr | 74 554 kr | 86 879 kr | 43 881 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | 30 261 kr | 98 245 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -7 613 kr | 6 690 kr | -15 804 kr | 939 124 kr | -493 783 kr | 105 585 kr |
| Räntekostnader | - | 4 kr | -5 kr | -150 kr | -426 kr | 5 206 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -7 613 kr | 6 686 kr | -15 799 kr | 939 274 kr | -493 357 kr | 100 379 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -232 964 kr | 232 964 kr | 0 kr |
| Skatt | - | - | - | 143 971 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -7 613 kr | 6 686 kr | -15 799 kr | 562 339 kr | -260 393 kr | 100 379 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 17 387 kr | 24 073 kr | 8 274 kr | 967 810 kr | 239 317 kr | 242 903 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 10 271 kr | 5 869 kr | 16 525 kr | 219 450 kr | 242 903 kr |
| Kassa och bank | 17 387 kr | 13 802 kr | 2 405 kr | 951 285 kr | 19 867 kr | 0 kr |
| Summa tillgångar | 17 387 kr | 24 073 kr | 8 274 kr | 967 810 kr | 239 317 kr | 242 903 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 17 387 kr | 24 073 kr | 8 274 kr | 570 613 kr | 135 221 kr | 235 600 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -7 613 kr | -927 kr | -16 726 kr | 370 614 kr | 110 221 kr |
| Årets resultat | -7 613 kr | 6 686 kr | -15 799 kr | 562 339 kr | -260 393 kr | 100 379 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 232 964 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | - | - | - | 164 233 kr | 104 096 kr | 7 303 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 7 303 kr | 7 303 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 143 971 kr | 84 794 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | 8 261 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 17 387 kr | 24 073 kr | 8 274 kr | 967 810 kr | 239 317 kr | 242 903 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm kommun registrerades år 2020 och bolagets verksmahet skall vara inom formgivning av användargränssnitt för digitala produkter och tjänster samt hjälpa sina kunder med att analysera, utveckla och gestalta sina produkter och tjänster, tillföra ett långsiktigt värde till bolagets kunders verksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Tina B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har 3drops Innovation Lab AB för organisationsnummer?
3drops Innovation Lab AB har organisationsnummer 559244-6628 (5592446628).
Var ligger 3drops Innovation Lab AB?
3drops Innovation Lab AB har sin registrerade adress Östervägen 28B, 16953 Solna.
Vilken bransch är 3drops Innovation Lab AB verksamt i?
3drops Innovation Lab AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter 3drops Innovation Lab AB?
3drops Innovation Lab AB hade en nettoomsättning på 153 999 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår 3drops Innovation Lab AB någon utdelning?
Styrelsen i 3drops Innovation Lab AB föreslog en utdelning på 185 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-02-26
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.