Facial Treatment.A AB
Facial Treatment.A AB har organisationsnummer 559244-9747 (5592449747)
Aktiebolag • Org.nr: 559244-9747
Om företaget
Facial Treatment.A AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Helsingborg. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 18 procent till 77 877 kr räkenskapsåret 2026 (94 737 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Facial Treatment.A AB 77 877 kr och redovisade ett resultat på -11 972 kr. Soliditeten var 98,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 50,3 procent). Kassalikviditeten var 4691,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,5 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,6 procent | 50,3 procent | 25,2 procent till 69,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 4691,3 procent | 192,5 procent | 98,7 procent till 310,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -6,3 procent | 23,0 procent | -6,8 procent till 55,8 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 78 000 kr | 743 000 kr | 553 000 kr till 1 127 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 43 000 kr | 397 000 kr | 156 000 kr till 523 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 819 av 2 160 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
- Plats 39 av 48 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Helsingborg.
- Plats 3 355 av 4 489 aktiebolag med säte i Helsingborg.
- Plats 29 691 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 252 691 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,8 procent | 20,0 procent | 10,7 procent | - | - |
| Vinstmarginal | 8,9 procent | 19,9 procent | 10,7 procent | - | - |
| Soliditet | 97,2 procent | 83,9 procent | 91,5 procent | 98,3 procent | 98,6 procent |
| Kassalikviditet | 3633,1 procent | 622,3 procent | 1172,9 procent | 3946,2 procent | 4691,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 42,7 procent | 62,5 procent | 25,2 procent | 18,8 procent | -6,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 69,6 procent | 0,9 procent | - | - |
| Omsättning per anställd | 270 000 kr | 458 000 kr | 462 000 kr | 95 000 kr | 78 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 187 000 kr | 283 000 kr | 347 000 kr | 0 kr | 43 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kopparmöllegatan 14A25436 Helsingborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är skönhetsbehandlingar inom hudvård och kroppsvård och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 96220Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 270 421 kr | 457 870 kr | 461 962 kr | 94 737 kr | 77 877 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 5 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 56 134 kr | 68 731 kr | 44 339 kr | 35 197 kr | 16 512 kr |
| Övriga externa kostnader | 3 411 kr | 14 872 kr | 21 400 kr | 11 905 kr | 30 358 kr |
| Personalkostnader | 187 216 kr | 282 838 kr | 346 949 kr | 0 kr | 42 974 kr |
| Rörelseresultat | 23 660 kr | 91 429 kr | 49 274 kr | 47 635 kr | -11 962 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 43 kr | 243 kr | 31 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | 41 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 23 660 kr | 91 429 kr | 49 317 kr | 47 878 kr | -11 972 kr |
| Skatt | 5 061 kr | 18 832 kr | 10 149 kr | 9 852 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 18 599 kr | 72 597 kr | 39 168 kr | 38 026 kr | -11 972 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 70 000 kr | 70 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 70 000 kr | 70 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 44 833 kr | 138 444 kr | 169 845 kr | 135 986 kr | 123 194 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 695 kr | 0 kr | 979 kr | 913 kr | 9 883 kr |
| Kassa och bank | 43 138 kr | 138 444 kr | 168 866 kr | 135 073 kr | 113 311 kr |
| Summa tillgångar | 44 833 kr | 138 444 kr | 169 845 kr | 205 986 kr | 193 194 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 43 599 kr | 116 196 kr | 155 364 kr | 202 540 kr | 190 568 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 18 599 kr | 91 196 kr | 139 514 kr | 177 540 kr |
| Årets resultat | 18 599 kr | 72 597 kr | 39 168 kr | 38 026 kr | -11 972 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 234 kr | 22 248 kr | 14 481 kr | 3 446 kr | 2 626 kr |
| Skatteskulder | -7 969 kr | 7 762 kr | 38 kr | 2 717 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 9 203 kr | 14 486 kr | 14 443 kr | 729 kr | 2 626 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 44 833 kr | 138 444 kr | 169 845 kr | 205 986 kr | 193 194 kr |
Ur årsredovisningen
Föremålet för bolagets verksamhet är skönhetsbehandlingar inom
Företrädare
- Amila S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Facial Treatment.A AB för organisationsnummer?
Facial Treatment.A AB har organisationsnummer 559244-9747 (5592449747).
Var ligger Facial Treatment.A AB?
Facial Treatment.A AB har sin registrerade adress Kopparmöllegatan 14A, 25436 Helsingborg.
Vilken bransch är Facial Treatment.A AB verksamt i?
Facial Treatment.A AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Facial Treatment.A AB?
Facial Treatment.A AB hade en nettoomsättning på 77 877 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Facial Treatment.A AB?
Facial Treatment.A AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Helsingborg
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-02-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.