Imperium security AB
Imperium security AB har organisationsnummer 559245-0406 (5592450406)
Aktiebolag • Org.nr: 559245-0406
Bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhetHisings Backa
Om företaget
Imperium security AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hisings Backa. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 80010).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 124 procent till 3 667 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 634 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Imperium security AB 3 667 000 kr och redovisade ett resultat på 214 910 kr. Rörelsemarginalen var 9,9 procent, över branschens median (median 8,5 procent). Soliditeten var 33,6 procent, under branschens median (median 52,9 procent). Kassalikviditeten var 181,9 procent, under branschens median (median 211,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,9 procent | 8,5 procent | 2,0 procent till 21,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 9,9 procent | 8,4 procent | 1,8 procent till 22,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 33,6 procent | 52,9 procent | 29,8 procent till 75,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 181,9 procent | 211,9 procent | 133,8 procent till 407,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 80,3 procent | 18,1 procent | 0,0 procent till 54,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 124,4 procent | 4,7 procent | -17,4 procent till 26,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 407 000 kr | 662 000 kr | 370 000 kr till 1 096 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 330 000 kr | 421 000 kr | 178 000 kr till 597 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 49 av 237 aktiebolag inom bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet.
- Plats 7 av 35 aktiebolag inom bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet med säte i Göteborg.
- Plats 3 484 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 8 452 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 48 392 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 6,8 procent | 1,9 procent | 5,2 procent | 9,9 procent |
| Vinstmarginal | - | 6,8 procent | 1,8 procent | 5,1 procent | 9,9 procent |
| Soliditet | 62,3 procent | 59,3 procent | 37,8 procent | 29,2 procent | 33,6 procent |
| Kassalikviditet | 265,0 procent | 245,6 procent | 160,9 procent | 141,3 procent | 181,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 64,9 procent | 18,6 procent | 20,0 procent | 54,4 procent | 80,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 271,5 procent | 112,5 procent | 124,4 procent |
| Omsättning per anställd | - | 207 000 kr | 385 000 kr | 409 000 kr | 407 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 146 000 kr | 331 000 kr | 332 000 kr | 330 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Övralidsgatan 2542247 Hisings Backa
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska tillhandahålla säkerhetstjänster och bemanning av ordningsvakter och värdar samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 82 482 kr | 206 614 kr | 768 531 kr | 1 633 762 kr | 3 666 525 kr |
| Övriga externa kostnader | 7 946 kr | 18 608 kr | 46 878 kr | 92 983 kr | 219 836 kr | 336 955 kr |
| Personalkostnader | - | 26 190 kr | 145 711 kr | 661 195 kr | 1 329 550 kr | 2 967 135 kr |
| Rörelseresultat | -7 946 kr | 37 684 kr | 14 025 kr | 14 353 kr | 84 376 kr | 362 435 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 72 kr | 73 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | - | - | 9 kr | 285 kr | 17 kr | 380 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -7 946 kr | 37 684 kr | 14 016 kr | 14 140 kr | 84 432 kr | 362 055 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | -90 943 kr |
| Skatt | - | 6 124 kr | 2 888 kr | 2 968 kr | 17 627 kr | 56 202 kr |
| Årets resultat | -7 946 kr | 31 560 kr | 11 128 kr | 11 172 kr | 66 805 kr | 214 910 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 17 054 kr | 78 079 kr | 100 785 kr | 147 786 kr | 420 102 kr | 796 327 kr |
| Kortfristiga fordringar | 6 536 kr | 521 kr | 38 kr | 74 860 kr | 50 003 kr | 50 282 kr |
| Kassa och bank | 10 518 kr | 77 558 kr | 100 747 kr | 72 926 kr | 370 099 kr | 746 045 kr |
| Summa tillgångar | 17 054 kr | 78 079 kr | 100 785 kr | 147 786 kr | 420 102 kr | 796 328 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 17 054 kr | 48 614 kr | 59 742 kr | 55 914 kr | 122 719 kr | 267 629 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -7 946 kr | 23 614 kr | 19 742 kr | 30 914 kr | 27 719 kr |
| Årets resultat | -7 946 kr | 31 560 kr | 11 128 kr | 11 172 kr | 66 805 kr | 214 910 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | - | 90 943 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 29 465 kr | 41 043 kr | 91 872 kr | 297 383 kr | 437 756 kr |
| Skatteskulder | - | 6 124 kr | 9 012 kr | -315 kr | 11 456 kr | 60 926 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 23 341 kr | 32 031 kr | 92 187 kr | 285 927 kr | 376 830 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 17 054 kr | 78 079 kr | 100 785 kr | 147 786 kr | 420 102 kr | 796 328 kr |
Företrädare
- Alexander S (styrelseledamot)
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Imperium security AB för organisationsnummer?
Imperium security AB har organisationsnummer 559245-0406 (5592450406).
Var ligger Imperium security AB?
Imperium security AB har sin registrerade adress Övralidsgatan 25, 42247 Hisings Backa.
Vilken bransch är Imperium security AB verksamt i?
Imperium security AB är registrerat i branschen bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Imperium security AB?
Imperium security AB hade en nettoomsättning på 3 667 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Imperium security AB?
Imperium security AB hade i genomsnitt 9 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-02-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.