Ewmar Bygg AB
Ewmar Bygg AB har organisationsnummer 559245-2212 (5592452212)
Aktiebolag • Org.nr: 559245-2212
Om företaget
Ewmar Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bagarmossen. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Företaget bedriver även verksamhet inom lokalvård.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 7 procent till 6 570 000 kr räkenskapsåret 2025 (7 094 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ewmar Bygg AB 6 570 000 kr och redovisade ett resultat på 57 387 kr. Rörelsemarginalen var 0,9 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 23,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 129,5 procent, under branschens median (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,9 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,9 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 23,2 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 129,5 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 11,6 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -7,4 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 3 285 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 581 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 626 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 81 av 712 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Stockholm.
- Plats 5 663 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 8 932 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 28 884 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,3 procent | -6,9 procent | 1,8 procent | 0,9 procent |
| Vinstmarginal | 8,2 procent | -7,0 procent | 1,7 procent | 0,9 procent |
| Soliditet | 40,4 procent | 17,3 procent | 33,7 procent | 23,2 procent |
| Kassalikviditet | 198,3 procent | 118,6 procent | 148,2 procent | 129,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 64,9 procent | -105,6 procent | 27,9 procent | 11,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -15,2 procent | -3,2 procent | -7,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 729 000 kr | 1 221 000 kr | 1 774 000 kr | 3 285 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 524 000 kr | 548 000 kr | 714 000 kr | 581 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 400512804 Bagarmossen
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnads-, anläggnings- och renoveringsarbeten. Hushållsnära tjänster, städ, lokalvård samt därmed förenlig verksamhet
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
- 81210Lokalvård
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 644 032 kr | 7 327 649 kr | 7 093 614 kr | 6 569 579 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 60 484 kr | 339 628 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 4 620 783 kr | 3 772 411 kr | 3 711 805 kr | 4 155 054 kr |
| Övriga externa kostnader | 724 300 kr | 1 091 154 kr | 882 112 kr | 1 030 173 kr |
| Personalkostnader | 2 621 288 kr | 3 288 049 kr | 2 854 538 kr | 1 162 068 kr |
| Avskrivningar | 20 388 kr | 13 057 kr | 13 057 kr | 11 057 kr |
| Rörelseresultat | 717 757 kr | -508 506 kr | 126 232 kr | 56 833 kr |
| Ränteintäkter | - | 6 kr | 354 kr | 911 kr |
| Räntekostnader | 6 111 kr | 4 047 kr | 4 497 kr | 357 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 711 646 kr | -512 547 kr | 122 089 kr | 57 387 kr |
| Bokslutsdispositioner | -179 399 kr | 178 860 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 110 867 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 421 380 kr | -333 687 kr | 122 089 kr | 57 387 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 62 893 kr | 35 171 kr | 22 114 kr | 11 057 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 62 893 kr | 35 171 kr | 22 114 kr | 11 057 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 545 095 kr | 1 788 084 kr | 1 278 435 kr | 2 126 643 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 307 815 kr | 985 741 kr | 1 178 485 kr | 1 486 167 kr |
| Kassa och bank | 237 280 kr | 802 343 kr | 99 950 kr | 640 476 kr |
| Summa tillgångar | 1 607 988 kr | 1 823 255 kr | 1 300 549 kr | 2 137 700 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 649 567 kr | 315 880 kr | 437 969 kr | 495 356 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 203 187 kr | 624 567 kr | 290 880 kr | 412 969 kr |
| Årets resultat | 421 380 kr | -333 687 kr | 122 089 kr | 57 387 kr |
| Obeskattade reserver | 179 399 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 779 022 kr | 1 507 375 kr | 862 580 kr | 1 642 344 kr |
| Leverantörsskulder | 257 376 kr | 213 468 kr | 101 430 kr | 499 668 kr |
| Skatteskulder | 165 867 kr | 143 920 kr | 19 416 kr | 22 148 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 324 844 kr | 403 166 kr | 301 222 kr | 680 016 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 607 988 kr | 1 823 255 kr | 1 300 549 kr | 2 137 700 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Bagarmossen registrerades år 2020 och bedriver sedan dess byggnads-,anläggnings-, och renoveringsarbeten. Hushållsnära tjänster, städ, lokalvård samt därmed förenlig verksamhet. .Bolagets huvud verksamhet är plattsättning i badrum samt kök.
Företrädare
- Ewelina R (styrelseledamot)
- Marcin R (styrelsesuppleant)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ewmar Bygg AB för organisationsnummer?
Ewmar Bygg AB har organisationsnummer 559245-2212 (5592452212).
Var ligger Ewmar Bygg AB?
Ewmar Bygg AB har sin registrerade adress Box 4005, 12804 Bagarmossen.
Vilken bransch är Ewmar Bygg AB verksamt i?
Ewmar Bygg AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ewmar Bygg AB?
Ewmar Bygg AB hade en nettoomsättning på 6 570 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Ewmar Bygg AB?
Ewmar Bygg AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-02-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.