G&L pizza restaurang AB
G&L pizza restaurang AB har organisationsnummer 559245-3053 (5592453053)
Aktiebolag • Org.nr: 559245-3053
Om företaget
G&L pizza restaurang AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Södertälje. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1 procent till 2 763 229 kr räkenskapsåret 2025 (2 731 963 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte G&L pizza restaurang AB 2 763 229 kr och redovisade ett resultat på 202 kr. Rörelsemarginalen var 0,2 procent, under branschens median (median 3,4 procent). Soliditeten var 23,2 procent, under branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 58,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,2 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,0 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 23,2 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 58,6 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1,1 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 921 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 159 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 674 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 55 av 125 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Södertälje.
- Plats 568 av 2 682 aktiebolag med säte i Södertälje.
- Plats 19 504 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 62 635 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,2 procent | -17,6 procent | 2,9 procent | 0,2 procent |
| Vinstmarginal | 1,2 procent | -17,7 procent | 2,8 procent | 0,0 procent |
| Soliditet | 4,7 procent | 4,1 procent | 19,0 procent | 23,2 procent |
| Kassalikviditet | 50,5 procent | 46,1 procent | 50,0 procent | 58,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 35,1 procent | -1144,0 procent | 71,8 procent | 0,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 42,5 procent | 39,0 procent | 1,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 379 000 kr | 1 310 000 kr | 1 366 000 kr | 921 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 35 000 kr | 57 000 kr | 306 000 kr | 159 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fornhöjdsvägen 215258 Södertälje
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Fornhöjdsvägen 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 379 149 kr | 1 965 381 kr | 2 731 963 kr | 2 763 229 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 41 761 kr | 0 kr | 45 318 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 537 071 kr | 1 188 653 kr | 1 259 477 kr | 1 458 582 kr |
| Övriga externa kostnader | 744 527 kr | 784 960 kr | 747 789 kr | 774 064 kr |
| Personalkostnader | 35 430 kr | 85 917 kr | 612 003 kr | 477 143 kr |
| Avskrivningar | 73 250 kr | 251 369 kr | 79 610 kr | 48 276 kr |
| Rörelseresultat | 30 632 kr | -345 518 kr | 78 402 kr | 5 164 kr |
| Ränteintäkter | - | 19 kr | 25 kr | 64 kr |
| Räntekostnader | 13 395 kr | 2 791 kr | 792 kr | 5 026 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 17 237 kr | -348 290 kr | 77 635 kr | 202 kr |
| Skatt | 3 627 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 13 610 kr | -348 290 kr | 77 635 kr | 202 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 552 829 kr | 365 060 kr | 285 450 kr | 237 174 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 552 829 kr | 365 060 kr | 285 450 kr | 237 174 kr |
| Omsättningstillgångar | 274 321 kr | 376 737 kr | 282 836 kr | 229 918 kr |
| Varulager | 206 167 kr | 206 167 kr | 112 682 kr | 79 863 kr |
| Kortfristiga fordringar | 40 000 kr | 48 221 kr | 27 308 kr | 65 447 kr |
| Kassa och bank | 28 154 kr | 122 349 kr | 142 846 kr | 84 608 kr |
| Summa tillgångar | 827 150 kr | 741 797 kr | 568 286 kr | 467 092 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 38 734 kr | 30 444 kr | 108 079 kr | 108 281 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 124 kr | 353 734 kr | 5 444 kr | 83 079 kr |
| Årets resultat | 13 610 kr | -348 290 kr | 77 635 kr | 202 kr |
| Kortfristiga skulder | 134 879 kr | 369 711 kr | 340 557 kr | 256 125 kr |
| Leverantörsskulder | 68 619 kr | 165 364 kr | 90 873 kr | 39 653 kr |
| Skatteskulder | 701 kr | -266 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | -10 548 kr | 188 448 kr | 217 669 kr | 205 394 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 827 150 kr | 741 797 kr | 568 286 kr | 467 092 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver restaurangverksamhet i förhyrda lokaler i Södertälje. Företaget har sitt säte i Södertälje, Stockholm.
Villkorade aktieägartillskott uppgår till 340 000 kr
Företrädare
- Filyer Ü (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har G&L pizza restaurang AB för organisationsnummer?
G&L pizza restaurang AB har organisationsnummer 559245-3053 (5592453053).
Var ligger G&L pizza restaurang AB?
G&L pizza restaurang AB har sin registrerade adress Fornhöjdsvägen 2, 15258 Södertälje.
Vilken bransch är G&L pizza restaurang AB verksamt i?
G&L pizza restaurang AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter G&L pizza restaurang AB?
G&L pizza restaurang AB hade en nettoomsättning på 2 763 229 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har G&L pizza restaurang AB?
G&L pizza restaurang AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Södertälje
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-03-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.