Harvest Restaurant AB
Harvest Restaurant AB har organisationsnummer 559245-9191 (5592459191)
Aktiebolag • Org.nr: 559245-9191
Om företaget
Harvest Restaurant AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 43 procent till 12 677 766 kr räkenskapsåret 2025 (8 891 684 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Harvest Restaurant AB 12 677 766 kr och redovisade ett resultat på 973 kr. Rörelsemarginalen var -1,3 procent, under branschens median (median 3,4 procent). Soliditeten var 10,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 41,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,3 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -1,4 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 10,4 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 41,1 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 811 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 693 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 691 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 79 av 897 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Göteborg.
- Plats 1 253 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 2 860 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 15 796 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,1 procent | -1,3 procent |
| Vinstmarginal | 3,8 procent | -1,4 procent |
| Soliditet | 15,2 procent | 10,4 procent |
| Kassalikviditet | 103,0 procent | 41,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 44,0 procent | 0,3 procent |
| Omsättning per anställd | 1 270 000 kr | 1 811 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 540 000 kr | 693 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Volvo Jakobs vägc/o Volvo PVD
41878 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurang- och cateringverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 891 684 kr | 12 677 766 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 629 570 kr | 59 664 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 3 432 458 kr | 5 015 524 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 873 903 kr | 2 949 778 kr |
| Personalkostnader | 3 777 735 kr | 4 848 491 kr |
| Avskrivningar | 76 730 kr | 89 937 kr |
| Rörelseresultat | 360 428 kr | -166 300 kr |
| Ränteintäkter | 328 kr | -863 kr |
| Räntekostnader | 26 363 kr | 10 857 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 334 393 kr | -178 020 kr |
| Bokslutsdispositioner | -105 000 kr | 205 000 kr |
| Skatt | 52 648 kr | 26 007 kr |
| Årets resultat | 176 745 kr | 973 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 291 226 kr | 2 700 377 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 291 226 kr | 62 877 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 2 637 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 347 514 kr | 1 007 116 kr |
| Varulager | 151 202 kr | 156 267 kr |
| Kortfristiga fordringar | 82 467 kr | 841 080 kr |
| Kassa och bank | 2 113 845 kr | 9 769 kr |
| Summa tillgångar | 2 638 740 kr | 3 707 493 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 401 745 kr | 386 510 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 200 000 kr | 360 537 kr |
| Årets resultat | 176 745 kr | 973 kr |
| Obeskattade reserver | 105 000 kr | 330 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 131 995 kr | 2 069 273 kr |
| Leverantörsskulder | 571 552 kr | 478 282 kr |
| Skatteskulder | 11 868 kr | 32 617 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 999 049 kr | 228 133 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 638 740 kr | 3 707 493 kr |
Ur årsredovisningen
Harvest är belägen vid Volvo Cars Torslanda. Här står svensk husmanskost som grund för lunchen som serveras. Restaurangen tillhandahåller även catering. Harvest erbjuder också möjligheten att arrangera middagar, event, fester, after-work och mycket annat. Bolaget har sitt säte i Göteborg.
Företrädare
- Sebastian M (styrelseordförande)
- Anna M (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Harvest Restaurant AB för organisationsnummer?
Harvest Restaurant AB har organisationsnummer 559245-9191 (5592459191).
Var ligger Harvest Restaurant AB?
Harvest Restaurant AB har sin registrerade adress Volvo Jakobs väg, 41878 Göteborg.
Vilken bransch är Harvest Restaurant AB verksamt i?
Harvest Restaurant AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Harvest Restaurant AB?
Harvest Restaurant AB hade en nettoomsättning på 12 677 766 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Harvest Restaurant AB?
Harvest Restaurant AB hade i genomsnitt 7 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-03-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.