Tolv Projekt i Västerås AB
Tolv Projekt i Västerås AB har organisationsnummer 559246-1049 (5592461049)
Aktiebolag • Org.nr: 559246-1049
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikVästerås
Om företaget
Tolv Projekt i Västerås AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 5 procent till 11 483 000 kr räkenskapsåret 2025 (12 065 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tolv Projekt i Västerås AB 11 483 000 kr och redovisade ett resultat på 1 562 995 kr. Rörelsemarginalen var 14,1 procent, under branschens median (median 19,7 procent). Soliditeten var 51,8 procent, under branschens median (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 196,6 procent, under branschens median (median 309,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,1 procent | 19,7 procent | 4,7 procent till 38,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 14,3 procent | 21,1 procent | 5,1 procent till 40,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 51,8 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 196,6 procent | 309,5 procent | 173,7 procent till 640,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 47,2 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -4,8 procent | -1,3 procent | -26,3 procent till 19,8 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 276 000 kr | 1 310 000 kr | 663 000 kr till 1 863 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 699 000 kr | 665 000 kr | 298 000 kr till 908 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 255 av 7 030 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 5 av 132 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Västerås.
- Plats 279 av 4 747 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 392 av 7 008 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 17 381 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,6 procent | 14,1 procent |
| Vinstmarginal | 15,7 procent | 14,3 procent |
| Soliditet | 33,2 procent | 51,8 procent |
| Kassalikviditet | 158,1 procent | 196,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 47,2 procent | 47,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -4,8 procent |
| Omsättning per anställd | 2 011 000 kr | 1 276 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 1 019 000 kr | 699 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Slottsgatan 2172460 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva teknisk konsult inom bygg- & anläggningsteknik samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 065 289 kr | 11 483 342 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 kr | 33 711 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 586 632 kr | 2 948 067 kr |
| Personalkostnader | 6 114 974 kr | 6 289 639 kr |
| Avskrivningar | 71 718 kr | 68 522 kr |
| Rörelseresultat | 1 886 863 kr | 1 618 475 kr |
| Ränteintäkter | 11 284 kr | 27 881 kr |
| Räntekostnader | 7 920 kr | 1 878 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 890 227 kr | 1 644 478 kr |
| Bokslutsdispositioner | -774 000 kr | 442 000 kr |
| Skatt | 290 072 kr | 523 483 kr |
| Årets resultat | 826 155 kr | 1 562 995 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 406 395 kr | 337 873 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 156 395 kr | 87 873 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 250 000 kr | 250 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 859 527 kr | 6 056 729 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 537 755 kr | 3 646 473 kr |
| Kassa och bank | 2 321 772 kr | 2 410 256 kr |
| Summa tillgångar | 5 265 922 kr | 6 394 602 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 750 617 kr | 3 313 612 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 874 462 kr | 1 700 617 kr |
| Årets resultat | 826 155 kr | 1 562 995 kr |
| Obeskattade reserver | 442 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 073 305 kr | 3 080 990 kr |
| Leverantörsskulder | 547 499 kr | 345 829 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 775 444 kr | 1 243 024 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 265 922 kr | 6 394 602 kr |
Företrädare
- Fredrik M (verkställande direktör)
Undertecknad i Västerås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tolv Projekt i Västerås AB för organisationsnummer?
Tolv Projekt i Västerås AB har organisationsnummer 559246-1049 (5592461049).
Var ligger Tolv Projekt i Västerås AB?
Tolv Projekt i Västerås AB har sin registrerade adress Slottsgatan 21, 72460 Västerås.
Vilken bransch är Tolv Projekt i Västerås AB verksamt i?
Tolv Projekt i Västerås AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tolv Projekt i Västerås AB?
Tolv Projekt i Västerås AB hade en nettoomsättning på 11 483 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Tolv Projekt i Västerås AB?
Tolv Projekt i Västerås AB hade i genomsnitt 9 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-03-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.