PJ Besiktning AB
PJ Besiktning AB har organisationsnummer 559246-4563 (5592464563)
Aktiebolag • Org.nr: 559246-4563
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknikTorslanda
Om företaget
PJ Besiktning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Torslanda. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71124).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 38 procent till 1 989 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 205 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte PJ Besiktning AB 1 989 000 kr och redovisade ett resultat på 296 754 kr. Rörelsemarginalen var 18,9 procent, över branschens median (median 16,2 procent). Soliditeten var 64,0 procent, över branschens median (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 277,6 procent, under branschens median (median 310,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,9 procent | 16,2 procent | 2,8 procent till 35,4 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 19,2 procent | 17,4 procent | 3,1 procent till 38,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 64,0 procent | 63,9 procent | 42,0 procent till 85,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 277,6 procent | 310,9 procent | 174,6 procent till 674,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 35,9 procent | 15,2 procent | -1,6 procent till 46,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -37,9 procent | -3,4 procent | -32,7 procent till 20,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 989 000 kr | 1 195 000 kr | 580 000 kr till 1 800 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 648 000 kr | 633 000 kr | 287 000 kr till 848 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 547 av 2 315 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik.
- Plats 39 av 150 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik med säte i Göteborg.
- Plats 5 774 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 14 483 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 85 422 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 34,0 procent | 39,4 procent | 22,6 procent | 31,1 procent | 18,9 procent |
| Vinstmarginal | 34,0 procent | 39,4 procent | 22,4 procent | 31,3 procent | 19,2 procent |
| Soliditet | 62,8 procent | 68,1 procent | 64,5 procent | 69,4 procent | 64,0 procent |
| Kassalikviditet | 268,6 procent | 313,1 procent | 281,3 procent | 326,4 procent | 277,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 95,8 procent | 52,8 procent | 43,7 procent | 55,3 procent | 35,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -15,6 procent | -7,3 procent | -3,6 procent | -37,9 procent |
| Omsättning per anställd | 2 126 000 kr | 1 794 000 kr | 1 663 000 kr | 3 205 000 kr | 1 989 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 1 216 000 kr | 995 000 kr | 850 000 kr | 1 053 000 kr | 648 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sandenvägen 9042343 Torslanda
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Sandenvägen 90 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva teknisk konsultverksamhet inom energi, miljö och VVS-teknik och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 251 375 kr | 3 586 626 kr | 3 324 608 kr | 3 204 618 kr | 1 989 248 kr |
| Övriga externa kostnader | 334 491 kr | 181 364 kr | 873 018 kr | 167 213 kr | 183 985 kr |
| Personalkostnader | 2 432 621 kr | 1 990 219 kr | 1 700 492 kr | 1 053 448 kr | 647 846 kr |
| Rörelseresultat | 1 443 710 kr | 1 413 033 kr | 751 098 kr | 997 203 kr | 376 816 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 14 599 kr | 10 970 kr |
| Räntekostnader | - | - | 5 905 kr | 10 264 kr | 7 190 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 443 710 kr | 1 413 033 kr | 745 193 kr | 1 001 538 kr | 380 596 kr |
| Skatt | 312 874 kr | 295 811 kr | 160 597 kr | 210 177 kr | 83 842 kr |
| Årets resultat | 1 130 836 kr | 1 117 222 kr | 584 596 kr | 791 361 kr | 296 754 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 1 881 252 kr | 3 107 732 kr | 2 076 962 kr | 2 061 516 kr | 1 292 236 kr |
| Kortfristiga fordringar | 230 546 kr | 351 133 kr | 636 055 kr | 350 911 kr | 240 126 kr |
| Kassa och bank | 1 650 706 kr | 2 756 599 kr | 1 440 907 kr | 1 710 605 kr | 1 052 110 kr |
| Summa tillgångar | 1 881 252 kr | 3 107 732 kr | 2 076 962 kr | 2 061 516 kr | 1 292 236 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 180 836 kr | 2 115 058 kr | 1 338 654 kr | 1 430 015 kr | 826 769 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 947 836 kr | 704 058 kr | 588 654 kr | 480 015 kr |
| Årets resultat | 1 130 836 kr | 1 117 222 kr | 584 596 kr | 791 361 kr | 296 754 kr |
| Kortfristiga skulder | 700 416 kr | 992 674 kr | 738 308 kr | 631 501 kr | 465 467 kr |
| Leverantörsskulder | - | 3 348 kr | 0 kr | 11 175 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 379 421 kr | 729 144 kr | 520 150 kr | 349 945 kr | 269 101 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 184 056 kr | 260 182 kr | 97 783 kr | 173 631 kr | 108 205 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 881 252 kr | 3 107 732 kr | 2 076 962 kr | 2 061 516 kr | 1 292 236 kr |
Företrädare
- Charles Peter J
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har PJ Besiktning AB för organisationsnummer?
PJ Besiktning AB har organisationsnummer 559246-4563 (5592464563).
Var ligger PJ Besiktning AB?
PJ Besiktning AB har sin registrerade adress Sandenvägen 90, 42343 Torslanda.
Vilken bransch är PJ Besiktning AB verksamt i?
PJ Besiktning AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter PJ Besiktning AB?
PJ Besiktning AB hade en nettoomsättning på 1 989 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har PJ Besiktning AB?
PJ Besiktning AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår PJ Besiktning AB någon utdelning?
Styrelsen i PJ Besiktning AB föreslog en utdelning på 700 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-03-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.