SafeYard Kungsbacka AB
SafeYard Kungsbacka AB har organisationsnummer 559246-6287 (5592466287)
Aktiebolag • Org.nr: 559246-6287
Om företaget
SafeYard Kungsbacka AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kungsbacka. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig utbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85599). Företaget bedriver även verksamhet inom brand- och räddningsverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 400 procent till 27 000 kr räkenskapsåret 2026 (5 401 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte SafeYard Kungsbacka AB 27 000 kr och redovisade ett resultat på 40 424 kr. Soliditeten var 90,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 68,9 procent). Kassalikviditeten var 323,9 procent, under branschens median (median 337,7 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,1 procent | 68,9 procent | 49,9 procent till 87,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 323,9 procent | 337,7 procent | 189,3 procent till 863,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 30,5 procent | 14,2 procent | -6,3 procent till 47,0 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 950 av 1 211 aktiebolag inom annan övrig utbildning.
- Plats 7 av 12 aktiebolag inom annan övrig utbildning med säte i Kungsbacka.
- Plats 2 791 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 8 430 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 268 218 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 75,7 procent | 58,0 procent | 74,9 procent | 90,1 procent |
| Kassalikviditet | - | 519,8 procent | 385,1 procent | 5845,5 procent | 323,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -56,3 procent | 46,1 procent | 59,1 procent | -1,9 procent | 30,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kamomillvägen 4c/o Anders Nordlander
43442 Kungsbacka
Verksamhetsbeskrivning
Verksamhet inom brand och säkerhet, utbildning, HLR-utbildning, systematiskt brandskyddsarbete (SBA), trädgårds- och fastighetsskötsel, möbeltillverkning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 583 kr | 27 650 kr | 88 704 kr | 5 401 kr | 27 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 8 593 kr | 6 095 kr | 10 704 kr | 6 674 kr | 5 576 kr |
| Personalkostnader | 3 000 kr | 4 685 kr | 5 920 kr | -190 kr | 716 kr |
| Rörelseresultat | -9 010 kr | 16 870 kr | 72 080 kr | -1 083 kr | 20 708 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 11 kr | -17 kr | -3 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 636 kr | 175 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -9 010 kr | 16 870 kr | 72 091 kr | -1 736 kr | 20 530 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -1 965 kr | -18 029 kr | 0 kr | 30 467 kr |
| Skatt | - | 1 213 kr | 11 140 kr | 0 kr | 10 573 kr |
| Årets resultat | -9 010 kr | 13 693 kr | 42 922 kr | -1 736 kr | 40 424 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 15 990 kr | 39 186 kr | 125 077 kr | 23 148 kr | 47 320 kr |
| Kortfristiga fordringar | 707 kr | 707 kr | 1 224 kr | 16 363 kr | 13 553 kr |
| Kassa och bank | 15 283 kr | 38 479 kr | 123 853 kr | 6 785 kr | 33 767 kr |
| Summa tillgångar | 15 990 kr | 39 186 kr | 125 077 kr | 123 148 kr | 147 320 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 15 990 kr | 29 683 kr | 72 605 kr | 92 285 kr | 132 709 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -9 010 kr | 4 683 kr | 69 021 kr | 67 285 kr |
| Årets resultat | -9 010 kr | 13 693 kr | 42 922 kr | -1 736 kr | 40 424 kr |
| Obeskattade reserver | - | 1 965 kr | 19 994 kr | 30 467 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 7 538 kr | 32 478 kr | 396 kr | 14 611 kr |
| Skatteskulder | - | 1 213 kr | 12 353 kr | 0 kr | 1 384 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 6 007 kr | 19 807 kr | 396 kr | 5 932 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 15 990 kr | 39 186 kr | 125 077 kr | 123 148 kr | 147 320 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver till största del tjänster inom brand och säkerhet. Bolagets har sitt säte i Kungsbacka, Hallands län.
Inga större händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Företrädare
- Ulf Anders N (styrelseledamot)
- Anna Josefine Margareta N (styrelsesuppleant)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SafeYard Kungsbacka AB för organisationsnummer?
SafeYard Kungsbacka AB har organisationsnummer 559246-6287 (5592466287).
Var ligger SafeYard Kungsbacka AB?
SafeYard Kungsbacka AB har sin registrerade adress Kamomillvägen 4, 43442 Kungsbacka.
Vilken bransch är SafeYard Kungsbacka AB verksamt i?
SafeYard Kungsbacka AB är registrerat i branschen annan övrig utbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SafeYard Kungsbacka AB?
SafeYard Kungsbacka AB hade en nettoomsättning på 27 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-03-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.