Fotboll24 AB
Fotboll24 AB har organisationsnummer 559246-8713 (5592468713)
Aktiebolag • Org.nr: 559246-8713
Om företaget
Fotboll24 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Danderyd. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som annan sportverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93199). Sidoverksamheter inkluderar pr och kommunikation, partihandel med sport- och fritidsartiklar, produktion av film, video och tv-program och fotoverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 23 procent till 9 789 539 kr räkenskapsåret 2025 (12 721 546 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fotboll24 AB 9 789 539 kr och redovisade ett resultat på -802 974 kr. Rörelsemarginalen var -7,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 10,2 procent). Soliditeten var 33,3 procent, under branschens median (median 58,8 procent). Kassalikviditeten var 89,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 264,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,9 procent | 10,2 procent | -2,7 procent till 34,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -8,2 procent | 9,8 procent | -2,1 procent till 35,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 33,3 procent | 58,8 procent | 32,6 procent till 83,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 89,3 procent | 264,2 procent | 124,5 procent till 630,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -94,9 procent | 9,4 procent | -9,6 procent till 41,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 4 895 000 kr | 871 000 kr | 329 000 kr till 1 565 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 918 000 kr | 321 000 kr | 112 000 kr till 599 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 13 av 1 004 aktiebolag inom annan sportverksamhet.
- Plats 6 av 130 aktiebolag inom annan sportverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 4 133 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 6 283 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 20 184 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,7 procent | 13,6 procent | -2,8 procent | 15,0 procent | -7,9 procent |
| Vinstmarginal | 21,8 procent | 13,6 procent | -2,8 procent | 14,5 procent | -8,2 procent |
| Soliditet | 55,8 procent | 35,5 procent | 4,7 procent | 42,0 procent | 33,3 procent |
| Kassalikviditet | 417,9 procent | 165,0 procent | 104,4 procent | 124,4 procent | 89,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 84,8 procent | 69,8 procent | -237,2 procent | 99,7 procent | -94,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 221,8 procent | 147,0 procent | 45,2 procent | - |
| Omsättning per anställd | 1 102 000 kr | 1 773 000 kr | 1 752 000 kr | 1 590 000 kr | 4 895 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 19 000 kr | 244 000 kr | 306 000 kr | 236 000 kr | 918 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Svärdvägen 21c/o Fotboll24 AB
18233 Danderyd
Bolag på samma adress
92 andra bolag har Svärdvägen 21 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget är verksamt inom event och sportarrangemang. Bolaget är även verksamt inom marknadsföring och media samt journalistiskt arbete.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 101 679 kr | 3 546 326 kr | 8 760 285 kr | 12 721 546 kr | 9 789 539 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 99 kr | 0 kr | - | 5 441 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 5 562 364 kr | 935 394 kr |
| Övriga externa kostnader | 103 854 kr | 2 421 326 kr | 4 661 009 kr | 3 344 344 kr | 3 287 650 kr |
| Personalkostnader | 18 829 kr | 488 922 kr | 1 528 052 kr | 1 891 464 kr | 1 836 166 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 16 187 kr | 53 497 kr |
| Rörelseresultat | 238 948 kr | 482 832 kr | -240 959 kr | 1 904 276 kr | -770 558 kr |
| Ränteintäkter | 801 kr | 8 kr | 1 472 kr | 6 105 kr | 541 kr |
| Räntekostnader | 11 kr | 64 kr | 2 739 kr | 71 894 kr | 32 957 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 239 738 kr | 482 776 kr | -242 226 kr | 1 838 486 kr | -802 974 kr |
| Bokslutsdispositioner | -60 000 kr | 0 kr | 60 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 39 793 kr | 100 670 kr | 0 kr | 359 010 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 139 945 kr | 382 106 kr | -182 226 kr | 1 479 476 kr | -802 974 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 8 218 kr | 292 696 kr | 187 263 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 24 505 kr | 2 233 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 8 218 kr | 62 525 kr | 64 468 kr |
| Omsättningstillgångar | 295 707 kr | 1 540 791 kr | 1 629 378 kr | 3 239 693 kr | 2 354 762 kr |
| Varulager | - | - | - | 692 452 kr | 839 803 kr |
| Kortfristiga fordringar | 93 385 kr | 561 408 kr | 272 512 kr | 745 210 kr | 948 566 kr |
| Kassa och bank | 202 322 kr | 979 383 kr | 1 356 866 kr | 1 802 031 kr | 566 393 kr |
| Summa tillgångar | 295 707 kr | 1 540 791 kr | 1 637 596 kr | 3 532 389 kr | 2 542 025 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 164 945 kr | 547 051 kr | 76 825 kr | 1 484 301 kr | 846 257 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 139 945 kr | 234 051 kr | -20 175 kr | 1 624 231 kr |
| Årets resultat | 139 945 kr | 382 106 kr | -182 226 kr | 1 479 476 kr | -802 974 kr |
| Obeskattade reserver | 60 000 kr | 60 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 70 762 kr | 933 740 kr | 1 560 771 kr | 2 048 088 kr | 1 695 768 kr |
| Leverantörsskulder | 14 134 kr | 354 205 kr | 0 kr | 498 660 kr | 681 453 kr |
| Skatteskulder | 39 793 kr | 140 463 kr | 0 kr | 359 010 kr | 350 388 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 305 kr | 391 478 kr | 1 525 876 kr | 879 574 kr | 502 893 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 295 707 kr | 1 540 791 kr | 1 637 596 kr | 3 532 389 kr | 2 542 025 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget är verksamt inom event och sportarrangemang. Bolaget är även verksamt inom marknadsföring och media samt journalistiskt arbete. Bolaget driver också E-handel med idrottskläder och tillbehör.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Henrik L (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fotboll24 AB för organisationsnummer?
Fotboll24 AB har organisationsnummer 559246-8713 (5592468713).
Var ligger Fotboll24 AB?
Fotboll24 AB har sin registrerade adress Svärdvägen 21, 18233 Danderyd.
Vilken bransch är Fotboll24 AB verksamt i?
Fotboll24 AB är registrerat i branschen annan sportverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fotboll24 AB?
Fotboll24 AB hade en nettoomsättning på 9 789 539 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Fotboll24 AB?
Fotboll24 AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-03-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.