Timmerviks Lantbruk AB
Timmerviks Lantbruk AB har organisationsnummer 559247-2764 (5592472764)
Aktiebolag • Org.nr: 559247-2764
Mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkrasFrändefors
Om företaget
Timmerviks Lantbruk AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Frändefors. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 01410). Företaget bedriver även verksamhet inom odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 45 procent till 9 466 000 kr räkenskapsåret 2025 (6 508 000 kr föregående år).
Bolaget har under året utökat med ytterligare en mjölkrobot samt att mjölkpriserna har varit gynnsamma
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Timmerviks Lantbruk AB 9 466 000 kr och redovisade ett resultat på 1 079 224 kr. Rörelsemarginalen var 29,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 15,8 procent). Soliditeten var 29,9 procent, under branschens median (median 30,0 procent). Kassalikviditeten var 137,4 procent, över branschens median (median 122,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,6 procent | 15,8 procent | 9,0 procent till 26,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 28,0 procent | 15,7 procent | 8,6 procent till 27,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 29,9 procent | 30,0 procent | 15,3 procent till 54,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 137,4 procent | 122,7 procent | 68,9 procent till 280,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 27,8 procent | 19,3 procent | 8,3 procent till 39,5 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 45,5 procent | 13,6 procent | -0,5 procent till 24,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 3 155 000 kr | 2 730 000 kr | 1 748 000 kr till 4 319 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 404 000 kr | 454 000 kr | 331 000 kr till 566 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 119 av 284 aktiebolag inom mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras.
- Plats 59 av 857 aktiebolag med säte i Vänersborg.
- Plats 3 756 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 20 807 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 28,8 procent | 14,2 procent | 18,2 procent | 29,6 procent |
| Vinstmarginal | 26,9 procent | 13,3 procent | 16,9 procent | 28,0 procent |
| Soliditet | 19,4 procent | 26,8 procent | 24,5 procent | 29,9 procent |
| Kassalikviditet | 115,9 procent | 99,9 procent | 92,1 procent | 137,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 78,5 procent | 35,6 procent | 26,8 procent | 27,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -16,1 procent | -5,3 procent | 45,5 procent |
| Omsättning per anställd | 3 279 000 kr | 2 750 000 kr | 2 603 000 kr | 3 155 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 386 000 kr | 388 000 kr | 430 000 kr | 404 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Södra Timmervik 350c/o c/o Mats Johansson
46294 Frändefors
Verksamhetsbeskrivning
Jordbruk, växtodling och diverse körslor inom jordbruksbranschen och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 196 786 kr | 6 874 236 kr | 6 507 730 kr | 9 466 365 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 977 381 kr | 921 456 kr | 954 881 kr | 701 094 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 880 065 kr | 2 008 205 kr | 1 982 478 kr | 1 793 677 kr |
| Personalkostnader | 965 873 kr | 970 692 kr | 1 076 118 kr | 1 212 858 kr |
| Avskrivningar | 157 574 kr | 289 484 kr | 343 768 kr | 707 715 kr |
| Rörelseresultat | 2 357 317 kr | 972 811 kr | 1 182 143 kr | 2 806 356 kr |
| Ränteintäkter | 2 035 kr | 46 954 kr | 37 507 kr | 15 882 kr |
| Räntekostnader | 183 180 kr | 149 963 kr | 172 791 kr | 226 171 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 202 998 kr | 912 512 kr | 1 097 866 kr | 2 648 352 kr |
| Bokslutsdispositioner | -933 261 kr | 0 kr | -160 000 kr | -1 300 000 kr |
| Skatt | 232 754 kr | 181 052 kr | 185 814 kr | 269 128 kr |
| Årets resultat | 1 036 983 kr | 731 460 kr | 752 052 kr | 1 079 224 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 850 974 kr | 2 446 785 kr | 5 694 549 kr | 7 610 106 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 792 830 kr | 2 323 346 kr | 5 494 117 kr | 7 348 965 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 58 144 kr | 123 439 kr | 200 432 kr | 261 141 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 947 468 kr | 5 224 342 kr | 5 751 842 kr | 5 361 149 kr |
| Varulager | 2 972 006 kr | 3 186 574 kr | 3 608 581 kr | 3 478 348 kr |
| Kortfristiga fordringar | 788 426 kr | 998 894 kr | 924 326 kr | 1 285 166 kr |
| Kassa och bank | 1 187 036 kr | 1 038 874 kr | 1 218 935 kr | 597 635 kr |
| Summa tillgångar | 6 798 442 kr | 7 671 127 kr | 11 446 391 kr | 12 971 255 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 1 321 113 kr | 2 052 574 kr | 2 804 625 kr | 3 883 849 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 259 130 kr | 1 296 114 kr | 2 027 573 kr | 2 779 625 kr |
| Årets resultat | 1 036 983 kr | 731 460 kr | 752 052 kr | 1 079 224 kr |
| Obeskattade reserver | 933 261 kr | 933 261 kr | 1 093 261 kr | 2 393 261 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 704 328 kr | 2 039 156 kr | 2 326 439 kr | 1 370 129 kr |
| Leverantörsskulder | 719 408 kr | 855 688 kr | 1 338 711 kr | 668 241 kr |
| Skatteskulder | 217 902 kr | 327 533 kr | 87 168 kr | 34 928 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 290 601 kr | 422 691 kr | 436 919 kr | 295 149 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 6 798 442 kr | 7 671 127 kr | 11 446 391 kr | 12 971 255 kr |
Företrädare
- Mats J (ordförande)
- Sandra J
Undertecknad i Frändefors 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Timmerviks Lantbruk AB för organisationsnummer?
Timmerviks Lantbruk AB har organisationsnummer 559247-2764 (5592472764).
Var ligger Timmerviks Lantbruk AB?
Timmerviks Lantbruk AB har sin registrerade adress Södra Timmervik 350, 46294 Frändefors.
Vilken bransch är Timmerviks Lantbruk AB verksamt i?
Timmerviks Lantbruk AB är registrerat i branschen mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Timmerviks Lantbruk AB?
Timmerviks Lantbruk AB hade en nettoomsättning på 9 466 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Timmerviks Lantbruk AB?
Timmerviks Lantbruk AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vänersborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-03-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.