Pär Ledel Invest AB
Pär Ledel Invest AB har organisationsnummer 559247-2814 (5592472814)
Aktiebolag • Org.nr: 559247-2814
Om företaget
Pär Ledel Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ugglarp. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom holdingverksamhet i finansiella koncerner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 100 procent till 801 000 kr räkenskapsåret 2025 (400 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Pär Ledel Invest AB 801 000 kr och redovisade ett resultat på 382 345 kr. Rörelsemarginalen var 76,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 45,4 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 69,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 76,2 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 79,2 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 45,4 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 69,7 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 26,7 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 100,3 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 12 609 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 18 av 80 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Falkenberg.
- Plats 577 av 1 248 aktiebolag med säte i Falkenberg.
- Plats 4 980 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 162 061 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 99,5 procent | 98,0 procent | 86,0 procent | 51,4 procent | 76,2 procent |
| Vinstmarginal | 185,0 procent | 99,3 procent | 61,8 procent | 60,3 procent | 79,2 procent |
| Soliditet | 57,1 procent | 52,3 procent | 49,1 procent | 48,6 procent | 45,4 procent |
| Kassalikviditet | 89,0 procent | 51,0 procent | 78,4 procent | 72,2 procent | 69,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 97,1 procent | 13,2 procent | 12,0 procent | 12,0 procent | 26,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -74,4 procent | 100,0 procent | -33,3 procent | 100,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stensjö Kullaberget 41031169 Ugglarp
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Stensjö Kullaberget 410 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva företags- ledningstjänster och tjänster inom elprojektledning samt därmed förenliga verksamheter. Företaget ska även förvalta andelar i dotterföretag och intresseföretag samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 170 000 kr | 300 000 kr | 600 000 kr | 400 000 kr | 801 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 5 972 kr | 5 870 kr | 73 947 kr | 134 174 kr | 130 843 kr |
| Personalkostnader | - | - | 10 010 kr | 60 060 kr | 60 060 kr |
| Rörelseresultat | 1 164 028 kr | 294 130 kr | 516 043 kr | 205 766 kr | 610 097 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 513 kr | 600 kr | 2 120 kr |
| Räntekostnader | - | - | 682 kr | 870 kr | 74 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 164 670 kr | 298 176 kr | 370 732 kr | 240 534 kr | 633 643 kr |
| Bokslutsdispositioner | -291 000 kr | -74 000 kr | -131 000 kr | -55 000 kr | -155 000 kr |
| Skatt | 186 965 kr | 46 479 kr | 81 777 kr | 34 778 kr | 96 298 kr |
| Årets resultat | 1 686 705 kr | 177 697 kr | 157 955 kr | 150 756 kr | 382 345 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 139 330 kr | 2 139 330 kr | 1 995 527 kr | 2 025 527 kr | 2 445 527 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 139 330 kr | 2 139 330 kr | 1 995 527 kr | 2 025 527 kr | 2 445 527 kr |
| Omsättningstillgångar | 902 840 kr | 441 466 kr | 677 915 kr | 562 980 kr | 709 616 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 186 965 kr | 163 090 kr | 193 972 kr | 240 883 kr |
| Kassa och bank | 902 840 kr | 254 501 kr | 514 825 kr | 369 008 kr | 468 733 kr |
| Summa tillgångar | 3 042 170 kr | 2 580 796 kr | 2 673 442 kr | 2 588 507 kr | 3 155 143 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 736 705 kr | 1 350 402 kr | 1 312 357 kr | 1 258 113 kr | 1 431 458 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 1 122 705 kr | 1 104 402 kr | 1 057 357 kr | 999 113 kr |
| Årets resultat | 1 686 705 kr | 177 697 kr | 157 955 kr | 150 756 kr | 382 345 kr |
| Obeskattade reserver | 291 000 kr | 365 000 kr | 496 000 kr | 551 000 kr | 706 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 014 465 kr | 865 394 kr | 865 085 kr | 779 394 kr | 1 017 685 kr |
| Skatteskulder | 186 965 kr | 233 444 kr | 76 756 kr | 3 255 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 822 500 kr | 626 950 kr | 783 329 kr | 771 139 kr | 1 012 685 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 042 170 kr | 2 580 796 kr | 2 673 442 kr | 2 588 507 kr | 3 155 143 kr |
Företrädare
- Pär L
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pär Ledel Invest AB för organisationsnummer?
Pär Ledel Invest AB har organisationsnummer 559247-2814 (5592472814).
Var ligger Pär Ledel Invest AB?
Pär Ledel Invest AB har sin registrerade adress Stensjö Kullaberget 410, 31169 Ugglarp.
Vilken bransch är Pär Ledel Invest AB verksamt i?
Pär Ledel Invest AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pär Ledel Invest AB?
Pär Ledel Invest AB hade en nettoomsättning på 801 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Pär Ledel Invest AB någon utdelning?
Styrelsen i Pär Ledel Invest AB föreslog en utdelning på 232 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Falkenberg
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-03-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.