ST Pauli Bygg & Förvaltnings AB
ST Pauli Bygg & Förvaltnings AB har organisationsnummer 559247-4422 (5592474422)
Aktiebolag • Org.nr: 559247-4422
Om företaget
ST Pauli Bygg & Förvaltnings AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 58 procent till 1 755 497 kr räkenskapsåret 2025 (1 109 817 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte ST Pauli Bygg & Förvaltnings AB 1 755 497 kr och redovisade ett resultat på 80 467 kr. Rörelsemarginalen var 5,3 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 65,3 procent, över branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 288,1 procent, över branschens median (median 192,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,3 procent | 5,5 procent | 0,1 procent till 14,9 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 5,3 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 65,3 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 288,1 procent | 192,0 procent | 118,1 procent till 372,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 65,8 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 58,2 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 878 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 158 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 884 av 9 053 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 160 av 369 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Göteborg.
- Plats 6 419 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 16 091 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 96 088 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,5 procent | 4,3 procent | -4,7 procent | -1,3 procent | 5,3 procent |
| Vinstmarginal | -1,5 procent | 4,3 procent | -4,7 procent | -1,4 procent | 5,3 procent |
| Soliditet | 62,9 procent | 58,3 procent | 55,1 procent | 48,8 procent | 65,3 procent |
| Kassalikviditet | 208,6 procent | 219,4 procent | 201,9 procent | 192,3 procent | 288,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -27,1 procent | 40,6 procent | -117,0 procent | -36,8 procent | 65,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 11,9 procent | -1,1 procent | -22,6 procent | 58,2 procent |
| Omsättning per anställd | 648 000 kr | 725 000 kr | 717 000 kr | - | 878 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 234 000 kr | 140 000 kr | 179 000 kr | - | 158 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sankt Pauligatan 141660 Göteborg
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Sankt Pauligatan 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Ny- och ombyggnad av fastigheter och privatbostäder. Reparationer, bad- och köksrenoveringar. Förvaltning av fastigheter, avseende både bostadsrättsföreningar och kommersiella fastigheter.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 296 286 kr | 1 449 931 kr | 1 433 883 kr | 1 109 817 kr | 1 755 497 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 47 199 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 564 314 kr | 809 353 kr | 808 678 kr | 542 163 kr | 1 050 950 kr |
| Övriga externa kostnader | 255 456 kr | 337 677 kr | 326 174 kr | 276 192 kr | 295 181 kr |
| Personalkostnader | 468 139 kr | 279 148 kr | 357 518 kr | 298 015 kr | 315 506 kr |
| Avskrivningar | 8 361 kr | 8 361 kr | 8 360 kr | 8 361 kr | 1 393 kr |
| Rörelseresultat | -19 984 kr | 62 591 kr | -66 847 kr | -14 914 kr | 92 467 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 19 kr | 7 kr | 112 kr |
| Räntekostnader | - | 737 kr | 11 kr | 464 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -19 984 kr | 61 854 kr | -66 839 kr | -15 371 kr | 92 579 kr |
| Skatt | 0 kr | 11 507 kr | 0 kr | - | 12 112 kr |
| Årets resultat | -19 984 kr | 50 347 kr | -66 839 kr | -15 371 kr | 80 467 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 26 475 kr | 18 114 kr | 9 754 kr | 1 393 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 26 475 kr | 18 114 kr | 9 754 kr | 1 393 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 90 603 kr | 194 541 kr | 93 919 kr | 84 145 kr | 187 227 kr |
| Kortfristiga fordringar | 67 356 kr | 46 524 kr | 11 589 kr | 14 830 kr | 52 375 kr |
| Kassa och bank | 23 247 kr | 148 017 kr | 82 330 kr | 69 315 kr | 134 852 kr |
| Summa tillgångar | 117 078 kr | 212 655 kr | 103 673 kr | 85 538 kr | 187 227 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 73 636 kr | 123 983 kr | 57 144 kr | 41 773 kr | 122 240 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 68 620 kr | 48 636 kr | 98 983 kr | 32 144 kr | 16 773 kr |
| Årets resultat | -19 984 kr | 50 347 kr | -66 839 kr | -15 371 kr | 80 467 kr |
| Kortfristiga skulder | 43 442 kr | 88 672 kr | 46 529 kr | 43 765 kr | 64 987 kr |
| Leverantörsskulder | 5 541 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | 27 767 kr | 11 507 kr | 11 507 kr | 0 kr | 1 046 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 10 134 kr | 77 165 kr | 35 022 kr | 43 765 kr | 63 941 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 117 078 kr | 212 655 kr | 103 673 kr | 85 538 kr | 187 227 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget verksamt i Göteborg med omnejd. Bedriver byggverksamhet mot i huvudsak privatpersoner.
Den tillfälliga ändringen av rotavdrag har bidragit positivt till årets resultat, men återhämtningen i branschen märks tydligt genom mer förfrågningar och fler uppdrag.
Företrädare
- Lisbeth Kristina K (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har ST Pauli Bygg & Förvaltnings AB för organisationsnummer?
ST Pauli Bygg & Förvaltnings AB har organisationsnummer 559247-4422 (5592474422).
Var ligger ST Pauli Bygg & Förvaltnings AB?
ST Pauli Bygg & Förvaltnings AB har sin registrerade adress Sankt Pauligatan 1, 41660 Göteborg.
Vilken bransch är ST Pauli Bygg & Förvaltnings AB verksamt i?
ST Pauli Bygg & Förvaltnings AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter ST Pauli Bygg & Förvaltnings AB?
ST Pauli Bygg & Förvaltnings AB hade en nettoomsättning på 1 755 497 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har ST Pauli Bygg & Förvaltnings AB?
ST Pauli Bygg & Förvaltnings AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-03-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.