JMB Consulting AB
JMB Consulting AB har organisationsnummer 559247-5460 (5592475460)
Aktiebolag • Org.nr: 559247-5460
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknikVintrosa
Om företaget
JMB Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vintrosa. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71124).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 1 382 244 kr räkenskapsåret 2025 (1 358 151 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte JMB Consulting AB 1 382 244 kr och redovisade ett resultat på 83 117 kr. Rörelsemarginalen var 5,7 procent, under branschens median (median 16,2 procent). Soliditeten var 79,3 procent, över branschens median (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 446,4 procent, över branschens median (median 310,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,7 procent | 16,2 procent | 2,8 procent till 35,4 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 7,6 procent | 17,4 procent | 3,1 procent till 38,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 79,3 procent | 63,9 procent | 42,0 procent till 85,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 446,4 procent | 310,9 procent | 174,6 procent till 674,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 8,8 procent | 15,2 procent | -1,6 procent till 46,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1,8 procent | -3,4 procent | -32,7 procent till 20,4 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 382 000 kr | 1 195 000 kr | 580 000 kr till 1 800 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 976 000 kr | 633 000 kr | 287 000 kr till 848 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 818 av 2 315 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik.
- Plats 18 av 41 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik med säte i Örebro.
- Plats 1 449 av 4 341 aktiebolag med säte i Örebro.
- Plats 2 519 av 7 044 aktiebolag i Örebro län.
- Plats 117 620 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,5 procent | 21,5 procent | 15,7 procent | 2,3 procent | 5,7 procent |
| Vinstmarginal | 23,5 procent | 31,5 procent | 32,9 procent | 39,0 procent | 7,6 procent |
| Soliditet | 51,9 procent | 56,3 procent | 73,6 procent | 80,8 procent | 79,3 procent |
| Kassalikviditet | 183,7 procent | 208,9 procent | 335,8 procent | 468,7 procent | 446,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 77,3 procent | 68,4 procent | 45,3 procent | 48,7 procent | 8,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 0,4 procent | 10,7 procent | -5,9 procent | 1,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 298 000 kr | 1 303 000 kr | 1 443 000 kr | 1 358 000 kr | 1 382 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 802 000 kr | 775 000 kr | 866 000 kr | 999 000 kr | 976 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Garphyttevägen 371994 Vintrosa
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet och utveckling av programvaror avseende om- och nybyggnation av kraftledningsnät inom energibranschen.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 298 447 kr | 1 303 351 kr | 1 443 416 kr | 1 358 151 kr | 1 382 244 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 99 kr | 1 069 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 8 726 kr | 6 978 kr | 31 962 kr | 24 900 kr | 52 445 kr |
| Övriga externa kostnader | 183 352 kr | 243 237 kr | 304 702 kr | 284 170 kr | 257 230 kr |
| Personalkostnader | 801 627 kr | 774 627 kr | 865 597 kr | 999 290 kr | 975 717 kr |
| Avskrivningar | - | - | 15 117 kr | 18 140 kr | 18 141 kr |
| Rörelseresultat | 304 841 kr | 279 578 kr | 226 038 kr | 31 651 kr | 78 711 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 33 880 kr | 24 593 kr |
| Räntekostnader | 131 kr | 465 kr | 1 058 kr | 255 kr | 50 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 304 710 kr | 411 113 kr | 474 980 kr | 530 276 kr | 104 734 kr |
| Skatt | 62 770 kr | 57 577 kr | 46 562 kr | 13 499 kr | 21 617 kr |
| Årets resultat | 241 940 kr | 353 536 kr | 428 418 kr | 516 777 kr | 83 117 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 70 000 kr | 80 000 kr | 144 304 kr | 133 764 kr | 90 623 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 39 304 kr | 21 164 kr | 3 023 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 70 000 kr | 80 000 kr | 105 000 kr | 112 600 kr | 87 600 kr |
| Omsättningstillgångar | 533 270 kr | 837 320 kr | 1 140 207 kr | 1 179 671 kr | 1 100 820 kr |
| Kortfristiga fordringar | 317 683 kr | 118 229 kr | 380 450 kr | 879 305 kr | 730 071 kr |
| Kassa och bank | 215 587 kr | 719 091 kr | 759 757 kr | 300 366 kr | 370 749 kr |
| Summa tillgångar | 603 270 kr | 917 320 kr | 1 284 511 kr | 1 313 435 kr | 1 191 443 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 313 016 kr | 516 552 kr | 944 970 kr | 1 061 747 kr | 944 864 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 46 076 kr | 138 016 kr | 491 552 kr | 519 970 kr | 836 747 kr |
| Årets resultat | 241 940 kr | 353 536 kr | 428 418 kr | 516 777 kr | 83 117 kr |
| Kortfristiga skulder | 290 254 kr | 400 768 kr | 339 541 kr | 251 688 kr | 246 579 kr |
| Leverantörsskulder | - | 1 688 kr | 2 389 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 92 298 kr | 76 738 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 119 032 kr | 247 705 kr | 239 495 kr | 129 742 kr | 124 633 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 603 270 kr | 917 320 kr | 1 284 511 kr | 1 313 435 kr | 1 191 443 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Örebro kommun registrerades år 2020 och bedriver sedan dess konsutverksamhet rörande infrastruktur inom El och Telekombranschen.
Bolaget har sålt samtliga andelar i dotterbolaget XMB System AB, 559254-1618, i maj 2025.
Företrädare
- Magnus B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JMB Consulting AB för organisationsnummer?
JMB Consulting AB har organisationsnummer 559247-5460 (5592475460).
Var ligger JMB Consulting AB?
JMB Consulting AB har sin registrerade adress Garphyttevägen 3, 71994 Vintrosa.
Vilken bransch är JMB Consulting AB verksamt i?
JMB Consulting AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JMB Consulting AB?
JMB Consulting AB hade en nettoomsättning på 1 382 244 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har JMB Consulting AB?
JMB Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örebro
- Län
- Örebro län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-03-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.