MNL Group AB
MNL Group AB har organisationsnummer 559247-6963 (5592476963)
Aktiebolag • Org.nr: 559247-6963
Om företaget
MNL Group AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bromma. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MNL Group AB 559 000 kr och redovisade ett resultat på 296 769 kr. Rörelsemarginalen var 62,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,1 procent). Soliditeten var 70,2 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 335,1 procent, över branschens median (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 62,4 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 62,1 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 70,2 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 335,1 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 54,0 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 559 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 171 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 14 974 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 4 253 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 34 216 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 61 296 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 184 419 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 100,0 procent | 38,4 procent | - | 62,4 procent |
| Vinstmarginal | 100,0 procent | 38,4 procent | - | 62,1 procent |
| Soliditet | 66,1 procent | 46,4 procent | 66,3 procent | 70,2 procent |
| Kassalikviditet | 295,0 procent | 235,7 procent | 296,7 procent | 335,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 89,3 procent | 58,2 procent | -42,2 procent | 54,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 439,9 procent | -100,0 procent | - |
| Omsättning per anställd | - | 1 420 000 kr | 0 kr | 559 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 819 000 kr | 224 000 kr | 171 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tranebergsvägen 17c/o c/o Lidbeck
16745 Bromma
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Tranebergsvägen 17 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska bedriva konsultverksamhet och konsultmäkleri inom IT och HR-branschen. Konsulttjänsterna kommer levereras till IT-området med inriktning på management, projektledning, förändringsledning, utveckling och drift. Till HR-området levereras konsulttjänster med inriktning på management, HR-specialist, HR-generalist, rekrytering, learning, coaching och employer branding.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 263 000 kr | 1 420 479 kr | 0 kr | 558 899 kr |
| Övriga externa kostnader | 62 kr | 55 900 kr | 18 527 kr | 38 883 kr |
| Personalkostnader | - | 818 822 kr | 223 668 kr | 171 079 kr |
| Rörelseresultat | 262 938 kr | 545 757 kr | -242 196 kr | 348 937 kr |
| Ränteintäkter | - | 190 kr | 1 882 kr | 333 kr |
| Räntekostnader | - | 904 kr | 1 204 kr | 1 976 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 262 938 kr | 545 043 kr | -241 518 kr | 347 294 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -135 000 kr | 135 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 54 163 kr | 84 744 kr | 0 kr | 50 525 kr |
| Årets resultat | 208 775 kr | 325 299 kr | -106 518 kr | 296 769 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 353 688 kr | 1 205 444 kr | 380 969 kr | 783 001 kr |
| Kortfristiga fordringar | 328 750 kr | 240 898 kr | 95 505 kr | 322 781 kr |
| Kassa och bank | 24 938 kr | 964 546 kr | 285 464 kr | 460 220 kr |
| Summa tillgångar | 353 688 kr | 1 205 444 kr | 380 969 kr | 783 001 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 233 775 kr | 559 074 kr | 252 557 kr | 549 326 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 208 775 kr | 334 074 kr | 227 557 kr |
| Årets resultat | 208 775 kr | 325 299 kr | -106 518 kr | 296 769 kr |
| Obeskattade reserver | - | 135 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 119 913 kr | 511 370 kr | 128 412 kr | 233 675 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 2 388 kr |
| Skatteskulder | 54 163 kr | 138 907 kr | 128 412 kr | 48 461 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 65 750 kr | 372 463 kr | 0 kr | 172 826 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 353 688 kr | 1 205 444 kr | 380 969 kr | 783 001 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget, med säte i Stockholm, bildades år 2020 och erbjuder IT- och HR-konsultationer.
Föregående år hade bolaget knappt någon verksamhet men under året återupptogs verksamheten och omsättningen ökade då kraftigt.
Företrädare
- Mia L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MNL Group AB för organisationsnummer?
MNL Group AB har organisationsnummer 559247-6963 (5592476963).
Var ligger MNL Group AB?
MNL Group AB har sin registrerade adress Tranebergsvägen 17, 16745 Bromma.
Vilken bransch är MNL Group AB verksamt i?
MNL Group AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MNL Group AB?
MNL Group AB hade en nettoomsättning på 559 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har MNL Group AB?
MNL Group AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår MNL Group AB någon utdelning?
Styrelsen i MNL Group AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-03-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.