Eric Stark AB
Eric Stark AB har organisationsnummer 559248-0247 (5592480247)
Aktiebolag • Org.nr: 559248-0247
Om företaget
Eric Stark AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom juridiska byråers verksamhet m.m..
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 59 procent till 1 701 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 070 000 kr föregående år).
Bolagets nettoomsättning ökade under 2025 jämfört med föregående år. Ökningen är huvudsakligen
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Eric Stark AB 1 701 000 kr och redovisade ett resultat på 305 867 kr. Rörelsemarginalen var 25,3 procent, över branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 53,1 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 201,4 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,3 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 25,2 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 53,1 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 201,4 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 91,5 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 59,0 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 701 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 703 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 033 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 1 860 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 18 218 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 32 079 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 98 900 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 83,1 procent | 29,6 procent | 24,8 procent | 23,1 procent | 25,3 procent |
| Vinstmarginal | 83,2 procent | 29,5 procent | 24,8 procent | 22,9 procent | 25,2 procent |
| Soliditet | 55,2 procent | 40,0 procent | 42,3 procent | 34,5 procent | 53,1 procent |
| Kassalikviditet | 223,5 procent | 166,6 procent | 162,6 procent | 142,2 procent | 201,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 86,6 procent | 88,2 procent | 91,4 procent | 86,3 procent | 91,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 244,0 procent | 81,7 procent | -31,5 procent | 59,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | 860 000 kr | 1 563 000 kr | 1 070 000 kr | 1 701 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 296 000 kr | 806 000 kr | 604 000 kr | 703 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Frejgatan 87c/o Eric Stark
11326 Stockholm
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Frejgatan 87 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom företag med utveckling och juridisk rådgivning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 250 000 kr | 860 000 kr | 1 562 998 kr | 1 070 000 kr | 1 700 920 kr |
| Övriga externa kostnader | 42 263 kr | 309 997 kr | 365 975 kr | 212 177 kr | 554 582 kr |
| Personalkostnader | - | 295 695 kr | 805 860 kr | 604 346 kr | 703 006 kr |
| Avskrivningar | - | - | 2 855 kr | 6 240 kr | 6 240 kr |
| Rörelseresultat | 207 737 kr | 254 308 kr | 388 308 kr | 247 237 kr | 430 469 kr |
| Ränteintäkter | - | 5 kr | 78 kr | 58 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | - | 76 kr | 807 kr | 2 708 kr | 2 022 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 207 737 kr | 254 237 kr | 387 579 kr | 244 587 kr | 428 447 kr |
| Skatt | 46 691 kr | 58 786 kr | 106 281 kr | 68 892 kr | 122 580 kr |
| Årets resultat | 161 046 kr | 195 451 kr | 281 298 kr | 175 695 kr | 305 867 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 45 135 kr | 40 653 kr | 34 413 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 45 135 kr | 40 653 kr | 34 413 kr |
| Omsättningstillgångar | 336 740 kr | 554 092 kr | 681 968 kr | 548 966 kr | 595 807 kr |
| Kortfristiga fordringar | 0 kr | - | 495 500 kr | 509 500 kr | 272 458 kr |
| Kassa och bank | 336 740 kr | 554 092 kr | 186 468 kr | 39 466 kr | 323 349 kr |
| Summa tillgångar | 336 740 kr | 554 092 kr | 727 103 kr | 589 619 kr | 630 220 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 186 046 kr | 221 497 kr | 307 795 kr | 203 490 kr | 334 357 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 1 046 kr | 1 497 kr | 2 795 kr | 3 490 kr |
| Årets resultat | 161 046 kr | 195 451 kr | 281 298 kr | 175 695 kr | 305 867 kr |
| Kortfristiga skulder | 150 694 kr | 332 595 kr | 419 308 kr | 386 129 kr | 295 863 kr |
| Skatteskulder | 46 691 kr | 105 477 kr | 120 132 kr | 66 885 kr | 19 654 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 94 003 kr | 209 119 kr | 277 732 kr | 301 244 kr | 258 209 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 336 740 kr | 554 092 kr | 727 103 kr | 589 619 kr | 630 220 kr |
Företrädare
- Richard S
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Eric Stark AB för organisationsnummer?
Eric Stark AB har organisationsnummer 559248-0247 (5592480247).
Var ligger Eric Stark AB?
Eric Stark AB har sin registrerade adress Frejgatan 87, 11326 Stockholm.
Vilken bransch är Eric Stark AB verksamt i?
Eric Stark AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Eric Stark AB?
Eric Stark AB hade en nettoomsättning på 1 701 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Eric Stark AB?
Eric Stark AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-03-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.