Slutfas AB
Slutfas AB har organisationsnummer 559248-1021 (5592481021)
Aktiebolag • Org.nr: 559248-1021
Om företaget
Slutfas AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 71 procent till 2 101 685 kr räkenskapsåret 2025 (1 227 344 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Slutfas AB 2 101 685 kr och redovisade ett resultat på 871 732 kr. Rörelsemarginalen var 74,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,5 procent). Soliditeten var 80,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 58,8 procent). Kassalikviditeten var 1331,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 260,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 74,9 procent | 7,5 procent | -2,9 procent till 25,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 71,4 procent | 7,8 procent | -2,7 procent till 25,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 80,6 procent | 58,8 procent | 36,2 procent till 79,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1331,2 procent | 260,3 procent | 148,2 procent till 479,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 33,3 procent | 11,1 procent | -10,2 procent till 46,4 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 71,2 procent | -2,6 procent | -31,2 procent till 29,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 102 000 kr | 849 000 kr | 483 000 kr till 1 322 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 749 000 kr | 505 000 kr | 243 000 kr till 718 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 385 av 3 085 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 226 av 1 532 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Stockholm.
- Plats 14 891 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 25 713 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 81 067 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 28,6 procent | 74,9 procent |
| Vinstmarginal | 31,9 procent | 71,4 procent |
| Soliditet | 103,3 procent | 80,6 procent |
| Kassalikviditet | - | 1331,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 6,0 procent | 33,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 71,2 procent |
| Omsättning per anställd | - | 2 102 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 749 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Torsgatan 43c/o c/o Levan Akin
11362 Stockholm
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Torsgatan 43 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Filmregi och manusarbete samt föreläsningar.
Bransch
- 59110Produktion av film, video och tv-programHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 227 344 kr | 2 101 685 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 060 196 kr | 1 049 130 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 659 165 kr | 70 712 kr |
| Övriga externa kostnader | 693 982 kr | 614 199 kr |
| Personalkostnader | 552 732 kr | 748 894 kr |
| Avskrivningar | 30 305 kr | 143 485 kr |
| Rörelseresultat | 351 356 kr | 1 573 525 kr |
| Ränteintäkter | 41 550 kr | -72 095 kr |
| Räntekostnader | 906 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 392 000 kr | 1 501 430 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -389 183 kr |
| Skatt | 95 108 kr | 240 515 kr |
| Årets resultat | 296 892 kr | 871 732 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 173 790 kr | 30 305 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 60 610 kr | 30 305 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 618 948 kr | 3 221 026 kr |
| Kortfristiga fordringar | 844 638 kr | 293 866 kr |
| Kassa och bank | 3 774 310 kr | 2 927 160 kr |
| Summa tillgångar | 4 792 738 kr | 3 251 331 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 4 952 448 kr | 2 620 179 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 630 556 kr | 1 723 447 kr |
| Årets resultat | 296 892 kr | 871 732 kr |
| Obeskattade reserver | - | 389 183 kr |
| Kortfristiga skulder | -159 710 kr | 241 969 kr |
| Skatteskulder | -212 428 kr | 140 547 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 487 kr | 51 785 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 792 738 kr | 3 251 331 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver filmverksamhet såsom manus och regiarbete. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Levan A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Slutfas AB för organisationsnummer?
Slutfas AB har organisationsnummer 559248-1021 (5592481021).
Var ligger Slutfas AB?
Slutfas AB har sin registrerade adress Torsgatan 43, 11362 Stockholm.
Vilken bransch är Slutfas AB verksamt i?
Slutfas AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Slutfas AB?
Slutfas AB hade en nettoomsättning på 2 101 685 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Slutfas AB?
Slutfas AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Slutfas AB någon utdelning?
Styrelsen i Slutfas AB föreslog en utdelning på 2 000 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-03-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.