TVS Säkerhet AB

TVS Säkerhet AB har organisationsnummer 559248-2698 (5592482698)

Aktiebolag • Org.nr: 559248-2698

Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtarKungsgården

Aktivt företagVerksamt sedan 2020Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

TVS Säkerhet AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kungsgården. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47631). Sidoverksamheter inkluderar detaljhandel med husvagnar, husbilar, släpfordon och påhängsvagnar, personaluthyrning, personaluthyrning och annat tillhandahållande av personalfunktioner och personalutbildning.

Ekonomi

2 535 326 krOmsättning▲ 2 procent
12 759 krÅrets resultat
1Antal anställda
21,7 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 2 procent till 2 535 326 kr räkenskapsåret 2025 (2 492 162 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte TVS Säkerhet AB 2 535 326 kr och redovisade ett resultat på 12 759 kr. Rörelsemarginalen var 32,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,7 procent). Soliditeten var 21,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 50,1 procent, under branschens median (median 133,7 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal32,4 procent3,7 procent-1,8 procent till 13,5 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal32,3 procent3,5 procent-2,2 procent till 13,7 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet21,7 procent52,6 procent24,1 procent till 79,9 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet50,1 procent133,7 procent41,5 procent till 417,7 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital4,1 procent3,0 procent-6,7 procent till 20,1 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt1,7 procent0,6 procent-16,7 procent till 20,2 procentöver branschens median
Omsättning per anställd2 535 000 kr1 923 000 kr1 104 000 kr till 2 999 000 kröver branschens median
Personalkostnad per anställd165 000 kr437 000 kr204 000 kr till 598 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 147 av 471 aktiebolag inom detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar.
  • Plats 157 av 691 aktiebolag med säte i Sandviken.
  • Plats 1 688 av 7 255 aktiebolag i Gävleborgs län.
  • Plats 67 878 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal24,3 procent12,4 procent7,6 procent-7,7 procent32,4 procent
Vinstmarginal23,7 procent12,4 procent7,6 procent-7,8 procent32,3 procent
Soliditet16,3 procent30,6 procent43,5 procent51,4 procent21,7 procent
Kassalikviditet85,9 procent72,2 procent113,5 procent142,8 procent50,1 procent
Avkastning på eget kapital90,2 procent50,6 procent26,4 procent0,5 procent4,1 procent
Omsättningstillväxt-100,1 procent14,8 procent5,7 procent1,7 procent
Omsättning per anställd--2 358 000 kr2 492 000 kr2 535 000 kr
Personalkostnad per anställd--52 000 kr94 000 kr165 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Färnmursvägen 10
81293 Kungsgården

Bolag på samma adress

3 andra bolag har Färnmursvägen 10 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolagets verksamhet skall innefatta inköp, försäljning, reparation av säkerhetsutrustning, fordon och tillbehör samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även till viss del bedriva personalutbildning samt personaluthyrning och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning59 600 kr1 026 792 kr2 054 661 kr2 357 893 kr2 492 162 kr2 535 326 kr
Övriga rörelseintäkter--308 kr0 kr13 217 kr18 574 kr
Övriga externa kostnader15 496 kr238 989 kr407 837 kr449 780 kr386 369 kr352 506 kr
Personalkostnader-1 981 kr9 777 kr52 411 kr94 341 kr164 777 kr
Avskrivningar-46 658 kr84 340 kr65 259 kr49 728 kr4 930 kr
Rörelseresultat-10 796 kr249 016 kr255 197 kr179 182 kr-191 220 kr820 333 kr
Ränteintäkter--1 kr92 kr108 kr315 kr
Räntekostnader-5 617 kr0 kr401 kr3 478 kr761 kr
Resultat efter finansiella poster-10 796 kr243 399 kr255 198 kr178 873 kr-194 590 kr819 887 kr
Bokslutsdispositioner--78 000 kr-76 000 kr-45 000 kr199 000 kr-803 900 kr
Skatt-34 385 kr30 396 kr28 211 kr2 453 kr3 228 kr
Årets resultat-10 796 kr131 014 kr148 802 kr105 662 kr1 957 kr12 759 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar-186 632 kr259 174 kr193 915 kr0 kr24 670 kr
Materiella anläggningstillgångar-104 000 kr197 200 kr150 937 kr0 kr24 670 kr
Omsättningstillgångar14 204 kr706 253 kr701 023 kr723 915 kr782 082 kr1 426 694 kr
Varulager-130 950 kr331 418 kr361 761 kr238 675 kr859 259 kr
Kortfristiga fordringar2 575 kr81 711 kr168 357 kr289 932 kr415 346 kr306 358 kr
Kassa och bank11 629 kr493 592 kr201 248 kr72 222 kr128 061 kr261 077 kr
Summa tillgångar14 204 kr892 885 kr960 197 kr917 830 kr782 082 kr1 451 364 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital14 204 kr145 218 kr294 020 kr399 682 kr401 639 kr314 398 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat0 kr-10 796 kr120 218 kr269 020 kr374 682 kr276 639 kr
Årets resultat-10 796 kr131 014 kr148 802 kr105 662 kr1 957 kr12 759 kr
Obeskattade reserver-78 000 kr154 000 kr199 000 kr0 kr3 900 kr
Kortfristiga skulder-669 667 kr512 177 kr319 148 kr380 443 kr1 133 066 kr
Leverantörsskulder-6 451 kr80 762 kr23 797 kr228 395 kr146 230 kr
Skatteskulder-34 385 kr64 781 kr27 170 kr0 kr-
Övriga kortfristiga skulder-354 747 kr278 790 kr254 541 kr142 695 kr115 931 kr
Summa eget kapital och skulder14 204 kr892 885 kr960 197 kr917 830 kr782 082 kr1 451 364 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget med säte i Sandviken ska bedriva inköp, försäljning, reparation av säkerhetsutrustning, fordon och tillbehör samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även till viss del bedriva personalutbildning samt personaluthyrning och därmed förenlig verksamhet.

Företrädare

  • Anders B (verkställande direktör)
  • Mikael B (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2020-03-17
Registrerat hos Bolagsverket
TVS Säkerhet AB
2020-03-20
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har TVS Säkerhet AB för organisationsnummer?

TVS Säkerhet AB har organisationsnummer 559248-2698 (5592482698).

Var ligger TVS Säkerhet AB?

TVS Säkerhet AB har sin registrerade adress Färnmursvägen 10, 81293 Kungsgården.

Vilken bransch är TVS Säkerhet AB verksamt i?

TVS Säkerhet AB är registrerat i branschen detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter TVS Säkerhet AB?

TVS Säkerhet AB hade en nettoomsättning på 2 535 326 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har TVS Säkerhet AB?

TVS Säkerhet AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Sandviken
Län
Gävleborgs län
Ägarkategori
Privat svenskt med koncern
Export eller import
Ja
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2020-03-17
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-05

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar