Everland Tours AB
Everland Tours AB har organisationsnummer 559248-2912 (5592482912)
Aktiebolag • Org.nr: 559248-2912
Om företaget
Everland Tours AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64212).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Everland Tours AB 0 kr och redovisade ett resultat på 4 170 214 kr. Soliditeten var 100,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 86,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 86,4 procent | 42,3 procent till 99,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 22,0 procent | 0,9 procent | -3,1 procent till 39,4 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 827 av 3 435 aktiebolag inom holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner.
- Plats 62 av 275 aktiebolag inom holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner med säte i Göteborg.
- Plats 19 246 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 46 550 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -104,4 procent | - | - | - | - |
| Vinstmarginal | -104,4 procent | - | - | - | - |
| Soliditet | 100,0 procent | 100,0 procent | 100,0 procent | 100,0 procent | 100,0 procent |
| Kassalikviditet | 77762,4 procent | - | - | - | - |
| Avkastning på eget kapital | -41,8 procent | -47,2 procent | -6,7 procent | 17,2 procent | 22,0 procent |
| Omsättningstillväxt | -81,8 procent | -100,0 procent | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fabriksgatan 13c/o c/o Intoit Travel Group AB
41250 Göteborg
Bolag på samma adress
27 andra bolag har Fabriksgatan 13 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 26 282 753 kr | 4 775 107 kr | -5 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | -2 598 561 kr | -558 765 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | 874 379 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 107 612 kr | 93 832 kr | 22 432 kr | 3 100 kr | 3 000 kr | 29 863 kr |
| Avskrivningar | 468 188 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -7 857 180 kr | -4 984 522 kr | -22 437 kr | -3 100 kr | -3 000 kr | -29 863 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | 6 kr | 116 kr | 0 kr | 76 kr |
| Räntekostnader | 2 492 kr | 1 251 kr | 0 kr | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | -7 859 672 kr | -4 985 773 kr | -22 431 kr | -2 984 kr | -3 000 kr | -29 787 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | 3 053 000 kr | 4 200 000 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | -7 859 672 kr | -4 985 773 kr | -22 431 kr | -2 984 kr | 3 050 000 kr | 4 170 214 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 12 016 812 kr | 9 500 000 kr | 0 kr | - | 14 667 000 kr | 14 666 667 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 12 016 812 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 9 500 000 kr | 0 kr | - | 14 667 000 kr | 14 666 667 kr |
| Omsättningstillgångar | 16 131 479 kr | 2 423 077 kr | 47 532 kr | 44 548 kr | 3 094 000 kr | 4 264 444 kr |
| Kortfristiga fordringar | 4 005 392 kr | 4 667 kr | 6 450 kr | 6 566 kr | 3 060 000 kr | 4 212 025 kr |
| Kassa och bank | 12 126 087 kr | 2 418 410 kr | 41 082 kr | 37 982 kr | 35 000 kr | 52 419 kr |
| Summa tillgångar | 28 148 291 kr | 11 923 077 kr | 47 532 kr | 44 548 kr | 17 761 000 kr | 18 931 111 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 26 210 658 kr | 11 919 962 kr | 47 532 kr | 44 548 kr | 17 761 000 kr | 18 931 111 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 34 045 330 kr | 16 880 735 kr | 44 962 kr | 22 532 kr | 14 686 000 kr | 14 735 898 kr |
| Årets resultat | -7 859 672 kr | -4 985 773 kr | -22 431 kr | -2 984 kr | 3 050 000 kr | 4 170 214 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 937 633 kr | 3 116 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Leverantörsskulder | 47 615 kr | 3 116 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 31 584 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 28 148 291 kr | 11 923 078 kr | 47 532 kr | 44 548 kr | 17 761 000 kr | 18 931 111 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är att äga researrangörer och andra typer av reserelaterade verksamheter samt därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Göteborg.
Företrädare
- Susanne Margareta R (verkställande direktör, styrelseledamot)
- Niklas Olof E (styrelseordförande)
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Everland Tours AB för organisationsnummer?
Everland Tours AB har organisationsnummer 559248-2912 (5592482912).
Var ligger Everland Tours AB?
Everland Tours AB har sin registrerade adress Fabriksgatan 13, 41250 Göteborg.
Vilken bransch är Everland Tours AB verksamt i?
Everland Tours AB är registrerat i branschen holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Everland Tours AB?
Everland Tours AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Everland Tours AB någon utdelning?
Styrelsen i Everland Tours AB föreslog en utdelning på 4 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-03-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.