Hårstorp 9:2 AB
Hårstorp 9:2 AB har organisationsnummer 559249-0527 (5592490527)
Aktiebolag • Org.nr: 559249-0527
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerNorrköping
Om företaget
Hårstorp 9:2 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrköping. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 1 procent till 681 000 kr räkenskapsåret 2026 (675 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Hårstorp 9:2 AB 681 000 kr och redovisade ett resultat på 63 157 kr. Rörelsemarginalen var 38,2 procent, under branschens median (median 40,2 procent). Soliditeten var 5,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,6 procent). Kassalikviditeten var 658,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 159,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 38,2 procent | 40,2 procent | 19,9 procent till 57,4 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 9,3 procent | 28,5 procent | 7,1 procent till 52,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 5,3 procent | 24,6 procent | 7,4 procent till 63,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 658,3 procent | 159,1 procent | 51,1 procent till 454,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 28,1 procent | 11,0 procent | 1,6 procent till 28,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,9 procent | 1,7 procent | -3,2 procent till 11,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 294 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 49 av 105 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Norrköping.
- Plats 2 189 av 4 019 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 6 601 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 172 765 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 47,3 procent | 38,2 procent |
| Vinstmarginal | 17,0 procent | 9,3 procent |
| Soliditet | 3,7 procent | 5,3 procent |
| Kassalikviditet | 662,6 procent | 658,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 71,3 procent | 28,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 0,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gripenvägen 1c/o c/o Malteskogs Fastigheter AB
60209 Norrköping
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Gripenvägen 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall direkt eller indirekt äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 674 574 kr | 680 934 kr |
| Övriga externa kostnader | 215 089 kr | 280 602 kr |
| Avskrivningar | 139 916 kr | 139 916 kr |
| Rörelseresultat | 319 569 kr | 260 416 kr |
| Ränteintäkter | 4 282 kr | 4 947 kr |
| Räntekostnader | 208 672 kr | 202 206 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 115 179 kr | 63 157 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - |
| Årets resultat | 115 179 kr | 63 157 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 4 018 346 kr | 3 878 430 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 018 346 kr | 3 878 430 kr |
| Omsättningstillgångar | 372 795 kr | 376 851 kr |
| Kortfristiga fordringar | 86 573 kr | 76 065 kr |
| Kassa och bank | 286 222 kr | 300 786 kr |
| Summa tillgångar | 4 391 141 kr | 4 255 281 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 161 446 kr | 224 603 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 21 267 kr | 136 446 kr |
| Årets resultat | 115 179 kr | 63 157 kr |
| Kortfristiga skulder | 56 261 kr | 57 244 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 391 141 kr | 4 255 281 kr |
Företrädare
- Paulina M (ordförande)
- Pierre M
Undertecknad i Norrköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hårstorp 9:2 AB för organisationsnummer?
Hårstorp 9:2 AB har organisationsnummer 559249-0527 (5592490527).
Var ligger Hårstorp 9:2 AB?
Hårstorp 9:2 AB har sin registrerade adress Gripenvägen 1, 60209 Norrköping.
Vilken bransch är Hårstorp 9:2 AB verksamt i?
Hårstorp 9:2 AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hårstorp 9:2 AB?
Hårstorp 9:2 AB hade en nettoomsättning på 681 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-03-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.