Sania Claus Demina AB
Sania Claus Demina AB har organisationsnummer 559249-0535 (5592490535)
Aktiebolag • Org.nr: 559249-0535
Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvaraStockholm
Om företaget
Sania Claus Demina AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 58190).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 21 procent till 98 692 kr räkenskapsåret 2025 (125 529 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sania Claus Demina AB 98 692 kr och redovisade ett resultat på 22 464 kr. Soliditeten var 29,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,2 procent). Kassalikviditeten var 7,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 29,2 procent | 65,2 procent | 44,4 procent till 83,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 7,5 procent | 330,7 procent | 175,9 procent till 610,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 47,3 procent | 23,6 procent | -2,1 procent till 59,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -21,4 procent | -2,6 procent | -27,5 procent till 29,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 360 av 477 aktiebolag inom annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara.
- Plats 102 av 141 aktiebolag inom annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara med säte i Stockholm.
- Plats 46 299 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 82 475 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 247 714 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,3 procent | -29,7 procent | 14,3 procent | 68,0 procent | - |
| Vinstmarginal | 1,5 procent | -31,0 procent | 13,3 procent | 67,7 procent | - |
| Soliditet | 18,4 procent | 32,5 procent | 63,7 procent | 91,4 procent | 29,2 procent |
| Kassalikviditet | 122,6 procent | 148,3 procent | 54,3 procent | 680,9 procent | 7,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 15,0 procent | -474,3 procent | 35,4 procent | 77,3 procent | 47,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 115,7 procent | -41,8 procent | -73,3 procent | 19,6 procent | -21,4 procent |
| Omsättning per anställd | 675 000 kr | 393 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 441 000 kr | 417 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Grevgatan 25 B11453 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Grevgatan 25 B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsulttjänster inom kommersiella kampanjer via sociala medier, bloggverksamhet samt konsultverksamhet inom modell- och modebranschen. Bolaget skall även bedriva design, utveckling och handel med konfektion samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 313 389 kr | 675 363 kr | 393 362 kr | 105 000 kr | 125 529 kr | 98 692 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 87 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 114 517 kr | 218 891 kr | 93 202 kr | 83 865 kr | 38 483 kr | 62 746 kr |
| Personalkostnader | 191 157 kr | 441 156 kr | 416 869 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 7 715 kr | 15 403 kr | -116 709 kr | 15 055 kr | 85 367 kr | 26 346 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | -9 kr | 4 kr | 4 kr |
| Räntekostnader | 264 kr | 5 355 kr | 4 826 kr | 999 kr | 383 kr | 238 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 7 451 kr | 10 048 kr | -121 535 kr | 14 047 kr | 84 988 kr | 26 112 kr |
| Skatt | 4 256 kr | 5 086 kr | 0 kr | - | - | 3 648 kr |
| Årets resultat | 3 195 kr | 4 962 kr | -121 535 kr | 14 047 kr | 84 988 kr | 22 464 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 116 691 kr | 179 979 kr | 78 723 kr | 12 265 kr | 70 315 kr | 112 609 kr |
| Varulager | - | - | - | - | - | 104 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 79 757 kr | 177 584 kr | 77 378 kr | 10 932 kr | 3 812 kr | 7 306 kr |
| Kassa och bank | 36 934 kr | 2 395 kr | 1 345 kr | 1 333 kr | 66 503 kr | 1 303 kr |
| Summa tillgångar | 116 691 kr | 179 979 kr | 78 723 kr | 62 265 kr | 120 315 kr | 162 609 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 28 195 kr | 33 157 kr | 25 622 kr | 39 669 kr | 109 988 kr | 47 464 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 3 195 kr | 122 157 kr | 622 kr | 0 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 3 195 kr | 4 962 kr | -121 535 kr | 14 047 kr | 84 988 kr | 22 464 kr |
| Kortfristiga skulder | 88 496 kr | 146 822 kr | 53 101 kr | 22 596 kr | 10 327 kr | 115 145 kr |
| Leverantörsskulder | 784 kr | 12 687 kr | 11 795 kr | 0 kr | 720 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 4 256 kr | 9 342 kr | 994 kr | 0 kr | - | 3 648 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 83 456 kr | 124 793 kr | 40 312 kr | 7 197 kr | 2 607 kr | 497 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 116 691 kr | 179 979 kr | 78 723 kr | 62 265 kr | 120 315 kr | 162 609 kr |
Företrädare
- Sania Claus D
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sania Claus Demina AB för organisationsnummer?
Sania Claus Demina AB har organisationsnummer 559249-0535 (5592490535).
Var ligger Sania Claus Demina AB?
Sania Claus Demina AB har sin registrerade adress Grevgatan 25 B, 11453 Stockholm.
Vilken bransch är Sania Claus Demina AB verksamt i?
Sania Claus Demina AB är registrerat i branschen annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sania Claus Demina AB?
Sania Claus Demina AB hade en nettoomsättning på 98 692 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-03-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.