
Mandarin Palace i Bollnäs AB
Mandarin Palace i Bollnäs AB har organisationsnummer 559249-0550 (5592490550)
Aktiebolag • Org.nr: 559249-0550
Om företaget
Mandarin Palace i Bollnäs AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bollnäs. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation. På Google Maps är verksamheten listad som restaurang. Företaget har ett gott omdöme med betyget 4,2 av 5 från 242 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 15 procent till 3 847 000 kr räkenskapsåret 2025 (4 546 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mandarin Palace i Bollnäs AB 3 847 000 kr och redovisade ett resultat på -156 269 kr. Rörelsemarginalen var -9,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 46,9 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 27,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -9,9 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,1 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 46,9 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 27,8 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -37,4 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 962 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 466 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 539 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 1 av 13 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Söderhamn.
- Plats 81 av 599 aktiebolag med säte i Söderhamn.
- Plats 1 148 av 7 255 aktiebolag i Gävleborgs län.
- Plats 46 387 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,0 procent | 4,1 procent | 2,3 procent | -9,9 procent |
| Vinstmarginal | 6,0 procent | 4,1 procent | 2,3 procent | -4,1 procent |
| Soliditet | 8,2 procent | 13,7 procent | 18,5 procent | 46,9 procent |
| Kassalikviditet | 11,6 procent | 17,7 procent | 15,9 procent | 27,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 76,9 procent | 39,5 procent | 20,6 procent | -37,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 7,8 procent | 3,2 procent | - |
| Omsättning per anställd | 1 021 000 kr | 1 101 000 kr | 1 137 000 kr | 962 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 364 000 kr | 445 000 kr | 500 000 kr | 466 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gamla Järnvägsgatan 6E82143 Bollnäs
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurangrörelse, förvalta fast egendom och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 085 070 kr | 4 404 481 kr | 4 545 532 kr | 3 846 708 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 80 724 kr | 259 700 kr | 189 659 kr | 33 122 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 341 678 kr | 1 568 511 kr | 1 461 016 kr | 1 323 349 kr |
| Övriga externa kostnader | 970 755 kr | 979 520 kr | 1 012 943 kr | 870 794 kr |
| Personalkostnader | 1 455 556 kr | 1 778 970 kr | 1 999 907 kr | 1 863 969 kr |
| Avskrivningar | 152 899 kr | 155 272 kr | 157 041 kr | 202 832 kr |
| Rörelseresultat | 244 906 kr | 181 908 kr | 104 284 kr | -381 114 kr |
| Ränteintäkter | - | 144 kr | 1 101 kr | 113 kr |
| Räntekostnader | - | 202 kr | 100 kr | 15 268 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 244 906 kr | 181 850 kr | 105 285 kr | -156 269 kr |
| Bokslutsdispositioner | -32 000 kr | 0 kr | 13 681 kr | 0 kr |
| Skatt | 44 405 kr | 38 723 kr | 25 204 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 168 501 kr | 143 127 kr | 93 762 kr | -156 269 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 2 340 275 kr | 2 185 003 kr | 2 075 215 kr | 719 135 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 340 275 kr | 2 185 003 kr | 2 075 215 kr | 719 135 kr |
| Omsättningstillgångar | 325 991 kr | 461 588 kr | 389 429 kr | 171 727 kr |
| Varulager | 46 635 kr | 63 212 kr | 73 740 kr | 40 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 176 958 kr | 199 802 kr | 197 211 kr | 86 701 kr |
| Kassa och bank | 102 398 kr | 198 574 kr | 118 478 kr | 45 026 kr |
| Summa tillgångar | 2 666 266 kr | 2 646 591 kr | 2 464 644 kr | 890 862 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 219 226 kr | 362 353 kr | 456 115 kr | 417 558 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 725 kr | 169 226 kr | 312 353 kr | 523 827 kr |
| Årets resultat | 168 501 kr | 143 127 kr | 93 762 kr | -156 269 kr |
| Obeskattade reserver | 32 000 kr | 32 000 kr | 18 319 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 2 415 040 kr | 2 252 238 kr | 1 990 210 kr | 473 304 kr |
| Leverantörsskulder | 118 448 kr | 152 158 kr | 130 324 kr | 132 321 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 60 097 kr | 64 482 kr | 65 080 kr | 69 880 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 666 266 kr | 2 646 591 kr | 2 464 644 kr | 890 862 kr |
Företrädare
- Mengmeng Y
Undertecknad i Söderhamn 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mandarin Palace i Bollnäs AB för organisationsnummer?
Mandarin Palace i Bollnäs AB har organisationsnummer 559249-0550 (5592490550).
Var ligger Mandarin Palace i Bollnäs AB?
Mandarin Palace i Bollnäs AB har sin registrerade adress Gamla Järnvägsgatan 6E, 82143 Bollnäs.
Vilken bransch är Mandarin Palace i Bollnäs AB verksamt i?
Mandarin Palace i Bollnäs AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mandarin Palace i Bollnäs AB?
Mandarin Palace i Bollnäs AB hade en nettoomsättning på 3 847 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mandarin Palace i Bollnäs AB?
Mandarin Palace i Bollnäs AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Söderhamn
- Län
- Gävleborgs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-03-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.