My Village AB
My Village AB har organisationsnummer 559249-2853 (5592492853)
Aktiebolag • Org.nr: 559249-2853
Om företaget
My Village AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som universitets- eller högskoleutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85400). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler och samhällsvetenskaplig och humanistisk forskning och utveckling.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (-1 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte My Village AB 0 kr och redovisade ett resultat på 9 820 kr. Soliditeten var 91,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 69,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,7 procent | 69,0 procent | 47,1 procent till 89,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,2 procent | 15,1 procent | -0,7 procent till 49,8 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 108 av 125 aktiebolag inom universitets- eller högskoleutbildning.
- Plats 20 av 26 aktiebolag inom universitets- eller högskoleutbildning med säte i Stockholm.
- Plats 53 880 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 49,4 procent | -61,2 procent | - | - | - |
| Vinstmarginal | 49,1 procent | -63,0 procent | - | - | - |
| Soliditet | 59,5 procent | 74,4 procent | 102,1 procent | 90,1 procent | 91,7 procent |
| Kassalikviditet | 346,1 procent | 570,6 procent | - | - | - |
| Avkastning på eget kapital | 35,6 procent | -1,5 procent | -0,7 procent | -1,1 procent | 1,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -44,1 procent | -79,2 procent | -100,0 procent | - | - |
| Omsättning per anställd | 937 000 kr | 195 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 460 000 kr | 302 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nygränd 211130 Stockholm
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Nygränd 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom affärsutveckling och projektutveckling samt utbildning och forskning inom kultur och samhällsfrågor, äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 676 295 kr | 937 101 kr | 194 918 kr | 0 kr | -1 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 3 600 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 11 174 kr | 14 433 kr | 12 021 kr | -658 kr | 10 368 kr | 6 585 kr |
| Personalkostnader | 658 413 kr | 459 970 kr | 302 266 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 1 006 708 kr | 462 698 kr | -119 369 kr | -2 942 kr | -10 369 kr | -6 585 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 1 126 kr | 316 kr | 1 405 kr |
| Räntekostnader | - | 2 977 kr | 3 464 kr | 3 965 kr | -1 461 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 006 708 kr | 459 721 kr | -122 833 kr | -5 781 kr | -8 592 kr | -5 180 kr |
| Bokslutsdispositioner | -200 000 kr | 0 kr | 110 000 kr | 0 kr | - | 15 000 kr |
| Skatt | 172 633 kr | 95 520 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 634 075 kr | 364 201 kr | -12 833 kr | -5 781 kr | -8 592 kr | 9 820 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 1 340 121 kr | 1 720 399 kr | 1 116 029 kr | 807 506 kr | 906 070 kr | 900 890 kr |
| Kortfristiga fordringar | 312 364 kr | 603 774 kr | 1 787 kr | 33 871 kr | 189 569 kr | 192 217 kr |
| Kassa och bank | 1 027 757 kr | 1 116 625 kr | 1 114 242 kr | 773 635 kr | 716 501 kr | 708 673 kr |
| Summa tillgångar | 1 340 121 kr | 1 720 399 kr | 1 116 029 kr | 807 506 kr | 906 070 kr | 900 890 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 659 075 kr | 1 023 276 kr | 830 443 kr | 824 662 kr | 816 070 kr | 825 890 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 634 075 kr | 818 276 kr | 805 443 kr | 799 662 kr | 791 070 kr |
| Årets resultat | 634 075 kr | 364 201 kr | -12 833 kr | -5 781 kr | -8 592 kr | 9 820 kr |
| Obeskattade reserver | 200 000 kr | 200 000 kr | 90 000 kr | 90 000 kr | 90 000 kr | 75 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 481 046 kr | 497 123 kr | 195 586 kr | -107 156 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 172 633 kr | 268 153 kr | 54 320 kr | -105 072 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 308 413 kr | 228 970 kr | 141 266 kr | -2 084 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 1 340 121 kr | 1 720 399 kr | 1 116 029 kr | 807 506 kr | 906 070 kr | 900 890 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva utbildning för universitet och högskola, forskning inom kultur och samhällsfrågor, samt bedriva konsultverksamhet inom affärsutveckling och projektutveckling. Bolaget har även som avsikt att äga och förvalta fast och lös egendom.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Företrädare
- Tor Ragnar Tell L
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har My Village AB för organisationsnummer?
My Village AB har organisationsnummer 559249-2853 (5592492853).
Var ligger My Village AB?
My Village AB har sin registrerade adress Nygränd 2, 11130 Stockholm.
Vilken bransch är My Village AB verksamt i?
My Village AB är registrerat i branschen universitets- eller högskoleutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter My Village AB?
My Village AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-03-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.