Arvids Rörmokeri AB
Arvids Rörmokeri AB har organisationsnummer 559249-3034 (5592493034)
Aktiebolag • Org.nr: 559249-3034
Om företaget
Arvids Rörmokeri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Horndal. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 23 procent till 580 995 kr räkenskapsåret 2025 (473 901 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Arvids Rörmokeri AB 580 995 kr och redovisade ett resultat på -14 267 kr. Rörelsemarginalen var -1,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,7 procent). Soliditeten var 56,0 procent, över branschens median (median 48,3 procent). Kassalikviditeten var 58,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 208,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,8 procent | 6,7 procent | 1,1 procent till 15,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -2,5 procent | 6,6 procent | 0,8 procent till 15,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 56,0 procent | 48,3 procent | 29,6 procent till 69,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 58,1 procent | 208,3 procent | 135,6 procent till 356,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -12,0 procent | 21,8 procent | 1,1 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 22,6 procent | 2,2 procent | -16,8 procent till 26,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 581 000 kr | 1 833 000 kr | 1 160 000 kr till 2 605 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 290 000 kr | 600 000 kr | 408 000 kr till 744 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 129 av 2 637 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
- Plats 4 av 4 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Avesta.
- Plats 340 av 550 aktiebolag med säte i Avesta.
- Plats 4 952 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 182 230 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 20,2 procent | -1,8 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 20,2 procent | -2,5 procent |
| Soliditet | - | 49,3 procent | 54,4 procent | 56,0 procent |
| Kassalikviditet | - | 77,3 procent | 41,1 procent | 58,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 56,4 procent | 57,0 procent | -12,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 22,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 581 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 290 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fornby 13c/o c/o Arvid Jonsson
77468 Horndal
Verksamhetsbeskrivning
Rörmokeri arbeten
Bransch
- 43221Värme- och sanitetsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 66 738 kr | 473 901 kr | 580 995 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 19 052 kr | 189 701 kr | - |
| Övriga externa kostnader | - | 398 kr | 26 122 kr | 254 577 kr |
| Personalkostnader | - | 1 470 kr | 138 998 kr | 290 042 kr |
| Avskrivningar | - | 5 000 kr | 23 232 kr | 46 855 kr |
| Rörelseresultat | 0 kr | 40 818 kr | 95 848 kr | -10 479 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 20 kr | 22 kr |
| Räntekostnader | - | 59 kr | 168 kr | 3 810 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 0 kr | 40 759 kr | 95 700 kr | -14 267 kr |
| Skatt | - | 8 406 kr | 19 730 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 32 353 kr | 75 970 kr | -14 267 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | 94 497 kr | 206 003 kr | 159 148 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 94 497 kr | 206 003 kr | 159 148 kr |
| Omsättningstillgångar | - | 21 894 kr | 39 124 kr | 53 545 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 13 402 kr | 13 507 kr | 40 137 kr |
| Kassa och bank | - | 8 492 kr | 25 617 kr | 13 408 kr |
| Summa tillgångar | - | 116 391 kr | 245 127 kr | 212 693 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 25 000 kr | 57 353 kr | 133 323 kr | 119 056 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | - | 32 353 kr | 108 323 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 32 353 kr | 75 970 kr | -14 267 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 28 331 kr | 95 209 kr | 92 224 kr |
| Leverantörsskulder | - | 15 347 kr | 4 130 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | 3 771 kr | 16 291 kr | 5 465 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 9 213 kr | 74 788 kr | 86 759 kr |
| Summa eget kapital och skulder | - | 116 391 kr | 245 127 kr | 212 693 kr |
Företrädare
- John J (suppleant i tjänst)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Arvids Rörmokeri AB för organisationsnummer?
Arvids Rörmokeri AB har organisationsnummer 559249-3034 (5592493034).
Var ligger Arvids Rörmokeri AB?
Arvids Rörmokeri AB har sin registrerade adress Fornby 13, 77468 Horndal.
Vilken bransch är Arvids Rörmokeri AB verksamt i?
Arvids Rörmokeri AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Arvids Rörmokeri AB?
Arvids Rörmokeri AB hade en nettoomsättning på 580 995 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Arvids Rörmokeri AB?
Arvids Rörmokeri AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Avesta
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-03-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.