KanEL Sweden AB
KanEL Sweden AB har organisationsnummer 559250-0994 (5592500994)
Aktiebolag • Org.nr: 559250-0994
Om företaget
KanEL Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med elektronikkomponenter enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46502). Sidoverksamheter inkluderar partihandel med mät- och precisionsinstrument, dataprogrammering och teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 49 procent till 31 964 570 kr räkenskapsåret 2025 (21 418 167 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte KanEL Sweden AB 31 964 570 kr och redovisade ett resultat på 272 613 kr. Rörelsemarginalen var 1,1 procent, under branschens median (median 4,4 procent). Soliditeten var 7,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 43,9 procent). Kassalikviditeten var 92,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 165,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,1 procent | 4,4 procent | -5,2 procent till 15,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,9 procent | 4,3 procent | -4,3 procent till 15,5 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 7,1 procent | 43,9 procent | 16,4 procent till 71,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 92,1 procent | 165,6 procent | 94,4 procent till 372,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 68,4 procent | 8,2 procent | -17,9 procent till 39,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 49,2 procent | -1,6 procent | -41,3 procent till 22,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 5 327 000 kr | 1 875 000 kr | 935 000 kr till 3 670 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 843 000 kr | 528 000 kr | 256 000 kr till 728 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 18 av 317 aktiebolag inom partihandel med elektronikkomponenter.
- Plats 5 av 44 aktiebolag inom partihandel med elektronikkomponenter med säte i Stockholm.
- Plats 1 300 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 1 855 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 5 788 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 61,2 procent | -4,3 procent | 1,1 procent |
| Vinstmarginal | - | 60,7 procent | -4,5 procent | 0,9 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 45,9 procent | 1,1 procent | 7,1 procent |
| Kassalikviditet | - | 265,6 procent | 34,7 procent | 92,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 83,9 procent | -560,7 procent | 68,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 929,5 procent | 49,2 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 5 355 000 kr | 5 327 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 907 000 kr | 843 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hornsbruksgatan 23b11734 Stockholm
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Hornsbruksgatan 23b som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utveckla och marknadsföra mjukvara och system samt varor och tjänster för energieffektivitet. Bolaget skall även bedriva konsultverksamhet inom energi och fastighetssektorn, såsom rådgivning, teknisk expertis samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 2 080 486 kr | 21 418 167 kr | 31 964 570 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 1 816 008 kr | 587 144 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 683 853 kr | 15 051 017 kr | 20 807 422 kr |
| Övriga externa kostnader | - | 123 296 kr | 5 293 012 kr | 5 714 671 kr |
| Personalkostnader | - | - | 3 629 585 kr | 5 057 711 kr |
| Rörelseresultat | 0 kr | 1 273 337 kr | -917 216 kr | 348 854 kr |
| Ränteintäkter | - | -11 091 kr | -56 992 kr | -67 526 kr |
| Räntekostnader | - | - | 102 kr | 8 715 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 0 kr | 1 262 246 kr | -974 310 kr | 272 613 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -319 569 kr | 319 569 kr | 0 kr |
| Skatt | - | 197 492 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 0 kr | 745 185 kr | -654 741 kr | 272 613 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 26 323 kr | 1 937 602 kr | 10 609 844 kr | 5 606 592 kr |
| Varulager | - | - | 6 969 597 kr | 811 888 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 1 400 kr | 2 355 652 kr | 3 327 846 kr |
| Kassa och bank | 26 323 kr | 1 936 202 kr | 1 284 595 kr | 1 466 858 kr |
| Summa tillgångar | 26 323 kr | 1 937 602 kr | 10 609 844 kr | 5 606 592 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 26 323 kr | 888 508 kr | 116 767 kr | 398 831 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 323 kr | 118 323 kr | 746 508 kr | 101 218 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 745 185 kr | -654 741 kr | 272 613 kr |
| Obeskattade reserver | - | 319 569 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 0 kr | 729 525 kr | 10 493 077 kr | 5 207 761 kr |
| Leverantörsskulder | - | 13 848 kr | 3 959 810 kr | 3 806 176 kr |
| Skatteskulder | - | 197 492 kr | 227 873 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 508 435 kr | 1 029 854 kr | 461 770 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 26 323 kr | 1 937 602 kr | 10 609 844 kr | 5 606 592 kr |
Ur årsredovisningen
KanEL Sweden AB (559250-0994) utvecklar och tillhandahåller en teknisk plattform för optimering av energilager och andra distribuerade energiresurser. Bolaget bedriver även distribution och implementation av batterisystem med tillhörande hårdvara som möjliggör effektivt deltagande på marknader för stödtjänster och elhandel. Verksamheten leds från huvudkontoret i Stockholm med medarbetare placerade både på plats och på distans.
Verksamhetsåret 2025 har präglats av stark kommersiell utveckling och lönsam tillväxt. Under året har plattformens värde bekräftats i praktiken då en majoritet av bolagets kunder gått i drift med värdeskapande genom deltagande på marknader för balanstjänster. Expansionen på den finska marknaden har fortskridit väl, med över tusen anslutna hushåll vid årets slut. Omsättningen ökade väsentligt till 32,0 MSEK (21,4) och bolaget vände från förlust till vinst under räkenskapsåret.
Posten erhållna aktieägartillskott består av inbetalda teckningsoptioner.
Företrädare
- Martin A (verkställande direktör)
- Rogér C (styrelseledamot)
- Joakim A (styrelseledamot)
- Pierre F (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har KanEL Sweden AB för organisationsnummer?
KanEL Sweden AB har organisationsnummer 559250-0994 (5592500994).
Var ligger KanEL Sweden AB?
KanEL Sweden AB har sin registrerade adress Hornsbruksgatan 23b, 11734 Stockholm.
Vilken bransch är KanEL Sweden AB verksamt i?
KanEL Sweden AB är registrerat i branschen partihandel med elektronikkomponenter enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter KanEL Sweden AB?
KanEL Sweden AB hade en nettoomsättning på 31 964 570 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har KanEL Sweden AB?
KanEL Sweden AB hade i genomsnitt 6 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-03-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.