QAIT North AB
QAIT North AB har organisationsnummer 559250-3972 (5592503972)
Aktiebolag • Org.nr: 559250-3972
Om företaget
QAIT North AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Jävrebyn. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Sidoverksamheter inkluderar allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar och däckservice.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 14 procent till 1 829 059 kr räkenskapsåret 2026 (1 603 445 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte QAIT North AB 1 829 059 kr och redovisade ett resultat på 425 507 kr. Rörelsemarginalen var 39,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,9 procent). Soliditeten var 52,5 procent, under branschens median (median 71,0 procent). Kassalikviditeten var 345,7 procent, under branschens median (median 389,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 39,5 procent | 24,9 procent | 9,0 procent till 37,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 39,6 procent | 25,9 procent | 10,2 procent till 39,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 52,5 procent | 71,0 procent | 50,1 procent till 88,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 345,7 procent | 389,8 procent | 214,9 procent till 785,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 35,8 procent | 24,5 procent | -0,6 procent till 55,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 14,1 procent | -0,9 procent | -20,5 procent till 15,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 829 000 kr | 1 246 000 kr | 640 000 kr till 1 600 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 966 000 kr | 753 000 kr | 401 000 kr till 915 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 368 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 7 av 27 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Piteå.
- Plats 376 av 1 254 aktiebolag med säte i Piteå.
- Plats 2 109 av 6 824 aktiebolag i Norrbottens län.
- Plats 92 428 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 53,7 procent | 42,5 procent | 43,3 procent | 39,5 procent |
| Vinstmarginal | 53,7 procent | 42,5 procent | 43,3 procent | 39,6 procent |
| Soliditet | 50,3 procent | 50,9 procent | 53,1 procent | 52,5 procent |
| Kassalikviditet | 337,0 procent | 435,9 procent | 406,2 procent | 345,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 95,5 procent | 53,6 procent | 42,3 procent | 35,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -0,7 procent | -1,4 procent | 14,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 638 000 kr | 1 627 000 kr | 1 603 000 kr | 1 829 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 716 000 kr | 825 000 kr | 797 000 kr | 966 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Åkroksvägen 10c/o Mikael Berglund
94494 Jävrebyn
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultation, test och utbildning av affärssystem och IT-relaterade produkter, äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 638 213 kr | 1 599 900 kr | 1 603 445 kr | 1 829 059 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 26 767 kr | 18 896 kr | 9 170 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 72 kr | 593 kr | 10 028 kr | 4 134 kr |
| Övriga externa kostnader | 43 237 kr | 110 047 kr | 120 381 kr | 146 158 kr |
| Personalkostnader | 715 703 kr | 824 754 kr | 797 291 kr | 965 734 kr |
| Rörelseresultat | 879 201 kr | 691 273 kr | 694 641 kr | 722 203 kr |
| Ränteintäkter | 394 kr | 609 kr | 872 kr | 1 279 kr |
| Räntekostnader | - | 130 kr | 893 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 879 595 kr | 691 752 kr | 694 620 kr | 723 482 kr |
| Bokslutsdispositioner | -219 000 kr | -174 000 kr | -175 000 kr | -184 000 kr |
| Skatt | 136 124 kr | 107 863 kr | 108 755 kr | 113 975 kr |
| Årets resultat | 524 471 kr | 409 889 kr | 410 865 kr | 425 507 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 650 000 kr | 1 150 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 650 000 kr | 1 150 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 092 677 kr | 1 501 906 kr | 1 179 650 kr | 1 111 088 kr |
| Kortfristiga fordringar | 343 704 kr | 158 904 kr | 238 137 kr | 306 473 kr |
| Kassa och bank | 748 973 kr | 1 343 002 kr | 941 513 kr | 804 615 kr |
| Summa tillgångar | 1 092 677 kr | 1 501 906 kr | 1 829 650 kr | 2 261 088 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 549 471 kr | 764 360 kr | 971 225 kr | 1 187 732 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 329 471 kr | 535 360 kr | 737 225 kr |
| Årets resultat | 524 471 kr | 409 889 kr | 410 865 kr | 425 507 kr |
| Obeskattade reserver | 219 000 kr | 393 000 kr | 568 000 kr | 752 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 324 206 kr | 344 546 kr | 290 425 kr | 321 356 kr |
| Skatteskulder | 50 294 kr | 55 161 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 182 426 kr | 179 763 kr | 182 119 kr | 200 037 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 092 677 kr | 1 501 906 kr | 1 829 650 kr | 2 261 088 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultation, test och utbildning av affärssystem och IT-relaterade produkter, äger och förvaltar fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Under 2026 har verksamheten utökats till att även omfatta reparation och service av motorfordon samt däckbyten.
Företrädare
- Mikael B
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har QAIT North AB för organisationsnummer?
QAIT North AB har organisationsnummer 559250-3972 (5592503972).
Var ligger QAIT North AB?
QAIT North AB har sin registrerade adress Åkroksvägen 10, 94494 Jävrebyn.
Vilken bransch är QAIT North AB verksamt i?
QAIT North AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter QAIT North AB?
QAIT North AB hade en nettoomsättning på 1 829 059 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har QAIT North AB?
QAIT North AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår QAIT North AB någon utdelning?
Styrelsen i QAIT North AB föreslog en utdelning på 322 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Piteå
- Län
- Norrbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-03-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.