Eriksbergsförrådet AB
Eriksbergsförrådet AB har organisationsnummer 559250-8120 (5592508120)
Aktiebolag • Org.nr: 559250-8120
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerGöteborg
Om företaget
Eriksbergsförrådet AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 843 000 kr räkenskapsåret 2025 (843 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Eriksbergsförrådet AB 843 000 kr och redovisade ett resultat på 173 001 kr. Rörelsemarginalen var -41,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,3 procent). Soliditeten var 11,0 procent, under branschens median (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 247,9 procent, över branschens median (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -41,4 procent | 32,3 procent | 5,8 procent till 55,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -46,9 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 11,0 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 247,9 procent | 119,8 procent | 35,8 procent till 363,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 70,0 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 0,0 procent | 1,6 procent | -7,1 procent till 11,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 356 av 5 141 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 218 av 371 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Göteborg.
- Plats 10 617 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 26 249 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 158 336 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -285,5 procent | -102,5 procent | -25,1 procent | -47,8 procent | -41,4 procent |
| Vinstmarginal | -290,8 procent | -110,9 procent | -33,2 procent | -54,7 procent | -46,9 procent |
| Soliditet | 5,1 procent | 1,3 procent | 7,7 procent | 3,3 procent | 11,0 procent |
| Kassalikviditet | 130,2 procent | 144,6 procent | 165,0 procent | 148,4 procent | 247,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -816,8 procent | -302,2 procent | 83,2 procent | -143,3 procent | 70,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 69,0 procent | 35,5 procent | 0,0 procent | 0,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Monsungatan 88c/o c/o Jan Johansson
41766 Göteborg
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Monsungatan 88 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Hyra ut förråd och smålager till privat och bolag.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 68 346 kr | 367 506 kr | 621 972 kr | 843 003 kr | 843 005 kr | 843 498 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 3 568 kr | 338 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 255 987 kr | 914 478 kr | 894 010 kr | 792 292 kr | 1 022 231 kr | 930 314 kr |
| Personalkostnader | 1 823 kr | 11 523 kr | 4 191 kr | 3 248 kr | 1 650 kr | 13 513 kr |
| Avskrivningar | 20 597 kr | 228 433 kr | 228 433 kr | 226 301 kr | 222 043 kr | 222 043 kr |
| Rörelseresultat | -299 160 kr | -1 050 812 kr | -637 265 kr | -211 710 kr | -402 581 kr | -348 879 kr |
| Ränteintäkter | 3 kr | 203 kr | 56 kr | 784 kr | 1 450 kr | 5 393 kr |
| Räntekostnader | 9 431 kr | 19 027 kr | 53 276 kr | 69 219 kr | 59 474 kr | 51 463 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -308 588 kr | -1 069 636 kr | -690 485 kr | -280 145 kr | -460 605 kr | -394 949 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | 75 000 kr | 598 990 kr | 430 000 kr | 354 500 kr | 567 950 kr |
| Årets resultat | -308 588 kr | -994 636 kr | -91 495 kr | 149 855 kr | -106 105 kr | 173 001 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 2 218 997 kr | 2 020 564 kr | 1 792 131 kr | 1 664 276 kr | 1 343 787 kr | 1 121 744 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 218 997 kr | 1 990 564 kr | 1 762 131 kr | 1 634 276 kr | 1 313 787 kr | 1 091 744 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 757 248 kr | 350 235 kr | 614 689 kr | 684 322 kr | 881 919 kr | 1 119 196 kr |
| Kortfristiga fordringar | 687 770 kr | 172 107 kr | 491 804 kr | 521 812 kr | 825 547 kr | 932 138 kr |
| Kassa och bank | 69 478 kr | 178 128 kr | 122 885 kr | 162 510 kr | 56 372 kr | 187 058 kr |
| Summa tillgångar | 2 976 245 kr | 2 370 799 kr | 2 406 820 kr | 2 348 598 kr | 2 225 706 kr | 2 240 940 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 141 412 kr | 121 776 kr | 30 281 kr | 180 136 kr | 74 031 kr | 247 032 kr |
| Aktiekapital | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr |
| Balanserat resultat | 420 000 kr | 1 086 412 kr | 91 776 kr | 281 kr | 150 136 kr | 44 031 kr |
| Årets resultat | -308 588 kr | -994 636 kr | -91 495 kr | 149 855 kr | -106 105 kr | 173 001 kr |
| Kortfristiga skulder | 54 833 kr | 269 024 kr | 425 151 kr | 414 733 kr | 594 215 kr | 451 524 kr |
| Leverantörsskulder | 11 510 kr | 116 899 kr | 209 613 kr | 191 894 kr | 249 465 kr | 195 129 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 587 kr | 11 623 kr | 4 787 kr | 12 088 kr | 1 650 kr | -33 579 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 976 245 kr | 2 370 800 kr | 2 406 820 kr | 2 348 598 kr | 2 225 706 kr | 2 240 940 kr |
Företrädare
- Johan A (ordförande)
- Jan P
- Jan J
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Eriksbergsförrådet AB för organisationsnummer?
Eriksbergsförrådet AB har organisationsnummer 559250-8120 (5592508120).
Var ligger Eriksbergsförrådet AB?
Eriksbergsförrådet AB har sin registrerade adress Monsungatan 88, 41766 Göteborg.
Vilken bransch är Eriksbergsförrådet AB verksamt i?
Eriksbergsförrådet AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Eriksbergsförrådet AB?
Eriksbergsförrådet AB hade en nettoomsättning på 843 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-04-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.