Stensflo Consulting AB
Stensflo Consulting AB har organisationsnummer 559251-8640 (5592518640)
Aktiebolag • Org.nr: 559251-8640
Om företaget
Stensflo Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom elteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71123). Företaget bedriver även verksamhet inom sport- och fritidsutbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 57 procent till 173 000 kr räkenskapsåret 2025 (407 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stensflo Consulting AB 173 000 kr och redovisade ett resultat på -2 216 kr. Rörelsemarginalen var -44,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 36,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 64,6 procent). Kassalikviditeten var 104,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 331,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -44,6 procent | 21,2 procent | 6,0 procent till 37,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -44,5 procent | 22,5 procent | 6,7 procent till 39,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 36,6 procent | 64,6 procent | 44,7 procent till 83,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 104,0 procent | 331,6 procent | 195,8 procent till 744,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -2,5 procent | 24,4 procent | 0,7 procent till 56,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -57,5 procent | -1,1 procent | -25,4 procent till 18,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 173 000 kr | 1 254 000 kr | 731 000 kr till 1 726 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 22 000 kr | 680 000 kr | 343 000 kr till 902 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 500 av 2 044 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom elteknik.
- Plats 20 av 24 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom elteknik med säte i Solna.
- Plats 2 107 av 3 191 aktiebolag med säte i Solna.
- Plats 77 368 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 232 737 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 32,1 procent | - | 74,6 procent | -44,6 procent |
| Vinstmarginal | - | 31,9 procent | - | 74,4 procent | -44,5 procent |
| Soliditet | 45,8 procent | 44,9 procent | 59,1 procent | 53,6 procent | 36,6 procent |
| Kassalikviditet | 147,5 procent | 248,9 procent | 236,1 procent | 365,7 procent | 104,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -40,0 procent | 41,9 procent | 25,3 procent | 67,3 procent | -2,5 procent |
| Omsättningstillväxt | -50,1 procent | - | -50,3 procent | - | -57,5 procent |
| Omsättning per anställd | 55 000 kr | 185 000 kr | 92 000 kr | 407 000 kr | 173 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 4 000 kr | 21 000 kr | 43 000 kr | 9 000 kr | 22 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Timmermansgatan 12c/o c/o Flodin
11825 Stockholm
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Timmermansgatan 12 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten kommer att bedriva konsultering inom säkerhet och inom läkemedelsindustrin och medicinsk teknik branschen. Verksamheten skall bedriva golfutveckling, tränarverksamhet inom idrott, föreläsningar, köp- och försäljning av golfartiklar samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 111 054 kr | 55 376 kr | 184 817 kr | 91 516 kr | 407 101 kr | 173 100 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 15 000 kr | 243 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 45 202 kr | 73 028 kr | 93 930 kr | 42 629 kr | 94 716 kr | 228 229 kr |
| Personalkostnader | 8 814 kr | 4 305 kr | 20 942 kr | 42 888 kr | 8 906 kr | 21 955 kr |
| Rörelseresultat | 42 038 kr | -22 200 kr | 59 445 kr | 5 999 kr | 303 479 kr | -77 084 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 32 kr | 360 kr | 464 kr | 409 kr |
| Räntekostnader | 3 kr | 0 kr | 152 kr | 360 kr | 720 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 42 035 kr | -22 200 kr | 59 325 kr | 5 999 kr | 303 223 kr | -76 675 kr |
| Bokslutsdispositioner | -11 600 kr | 11 600 kr | -21 403 kr | 21 403 kr | -86 870 kr | 86 870 kr |
| Skatt | 7 485 kr | 3 104 kr | 13 227 kr | 7 438 kr | 53 685 kr | 12 411 kr |
| Årets resultat | 22 950 kr | -13 704 kr | 24 695 kr | 19 964 kr | 162 668 kr | -2 216 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 98 624 kr | 74 763 kr | 131 293 kr | 133 562 kr | 450 352 kr | 244 195 kr |
| Varulager | 15 000 kr | 15 000 kr | 4 500 kr | 4 500 kr | 4 500 kr | 83 194 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | 57 192 kr | 114 395 kr | 343 750 kr | 41 936 kr |
| Kassa och bank | 83 624 kr | 59 763 kr | 69 601 kr | 14 667 kr | 102 102 kr | 119 065 kr |
| Summa tillgångar | 98 624 kr | 74 763 kr | 131 293 kr | 133 562 kr | 450 352 kr | 244 195 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 47 950 kr | 34 246 kr | 58 942 kr | 78 906 kr | 241 574 kr | 89 357 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 22 950 kr | 9 247 kr | 33 942 kr | 53 906 kr | 66 573 kr |
| Årets resultat | 22 950 kr | -13 704 kr | 24 695 kr | 19 964 kr | 162 668 kr | -2 216 kr |
| Obeskattade reserver | 11 600 kr | 0 kr | 21 403 kr | 0 kr | 86 870 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 39 074 kr | 40 517 kr | 50 948 kr | 54 656 kr | 121 908 kr | 154 838 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | 3 044 kr |
| Skatteskulder | 7 485 kr | 10 589 kr | 9 137 kr | 5 493 kr | 40 223 kr | 38 090 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 19 889 kr | 18 328 kr | 29 312 kr | 39 163 kr | 71 685 kr | 103 704 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 98 624 kr | 74 763 kr | 131 293 kr | 133 562 kr | 450 352 kr | 244 195 kr |
Företrädare
- Fatima S (ordförande)
- Johan F
Undertecknad i Solna 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Stensflo Consulting AB för organisationsnummer?
Stensflo Consulting AB har organisationsnummer 559251-8640 (5592518640).
Var ligger Stensflo Consulting AB?
Stensflo Consulting AB har sin registrerade adress Timmermansgatan 12, 11825 Stockholm.
Vilken bransch är Stensflo Consulting AB verksamt i?
Stensflo Consulting AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom elteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Stensflo Consulting AB?
Stensflo Consulting AB hade en nettoomsättning på 173 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Stensflo Consulting AB?
Stensflo Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Solna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-04-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.