
Västerås Glas & Glasjour AB
Västerås Glas & Glasjour AB har organisationsnummer 559252-5439 (5592525439)
Aktiebolag • Org.nr: 559252-5439
Om företaget
Västerås Glas & Glasjour AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som glasmästeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43342). Företaget bedriver även verksamhet inom plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar. På Google Maps är verksamheten listad som glazier. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 5 477 219 kr räkenskapsåret 2026 (5 469 173 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Västerås Glas & Glasjour AB 5 477 219 kr och redovisade ett resultat på 310 033 kr. Rörelsemarginalen var 7,1 procent, över branschens median (median 3,9 procent). Soliditeten var 46,3 procent, under branschens median (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 151,4 procent, under branschens median (median 186,9 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,1 procent | 3,9 procent | -1,9 procent till 9,4 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 6,2 procent | 4,0 procent | -1,9 procent till 9,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 46,3 procent | 47,9 procent | 33,0 procent till 68,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 151,4 procent | 186,9 procent | 138,1 procent till 327,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 25,4 procent | 11,4 procent | -10,1 procent till 33,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,1 procent | -6,2 procent | -18,7 procent till 5,7 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 826 000 kr | 1 420 000 kr | 941 000 kr till 1 808 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 816 000 kr | 573 000 kr | 358 000 kr till 686 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 46 av 265 aktiebolag inom glasmästeriarbeten.
- Plats 1 av 5 aktiebolag inom glasmästeriarbeten med säte i Västerås.
- Plats 497 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 732 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 33 941 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,7 procent | 7,1 procent |
| Vinstmarginal | 3,2 procent | 6,2 procent |
| Soliditet | 38,2 procent | 46,3 procent |
| Kassalikviditet | 129,1 procent | 151,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 11,8 procent | 25,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 0,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 823 000 kr | 1 826 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 811 000 kr | 816 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Voltmätargatan 472137 Västerås
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Voltmätargatan 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Glasmästeriarbeten och bilglas.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 469 173 kr | 5 477 219 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 14 239 kr | 1 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 588 785 kr | 1 499 198 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 056 775 kr | 1 010 870 kr |
| Personalkostnader | 2 432 575 kr | 2 447 956 kr |
| Avskrivningar | 149 880 kr | 130 764 kr |
| Rörelseresultat | 255 397 kr | 388 432 kr |
| Ränteintäkter | 581 kr | 205 kr |
| Räntekostnader | 79 400 kr | 51 756 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 176 578 kr | 336 881 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | 70 000 kr |
| Skatt | 54 668 kr | 96 848 kr |
| Årets resultat | 121 910 kr | 310 033 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 1 873 059 kr | 1 742 295 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 473 059 kr | 342 295 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 400 000 kr | 1 400 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 820 802 kr | 891 312 kr |
| Kortfristiga fordringar | 574 979 kr | 527 903 kr |
| Kassa och bank | 245 823 kr | 363 409 kr |
| Summa tillgångar | 2 693 861 kr | 2 633 607 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 029 884 kr | 1 219 917 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 857 974 kr | 859 884 kr |
| Årets resultat | 121 910 kr | 310 033 kr |
| Obeskattade reserver | 160 000 kr | 90 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 635 822 kr | 588 728 kr |
| Leverantörsskulder | 138 076 kr | 208 395 kr |
| Skatteskulder | 2 666 kr | 8 399 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 264 152 kr | 144 125 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 693 861 kr | 2 633 607 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Västerås registrerades år 2020 och bedriver sedan dess verksamhet inom glasmästeri, så som byte av fönsterglas, bilglas och andra inom branschen förekommande arbeten.
Företrädare
- Jonas L (styrelseordförande)
- Stefan K (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Västerås Glas & Glasjour AB för organisationsnummer?
Västerås Glas & Glasjour AB har organisationsnummer 559252-5439 (5592525439).
Var ligger Västerås Glas & Glasjour AB?
Västerås Glas & Glasjour AB har sin registrerade adress Voltmätargatan 4, 72137 Västerås.
Vilken bransch är Västerås Glas & Glasjour AB verksamt i?
Västerås Glas & Glasjour AB är registrerat i branschen glasmästeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Västerås Glas & Glasjour AB?
Västerås Glas & Glasjour AB hade en nettoomsättning på 5 477 219 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Västerås Glas & Glasjour AB?
Västerås Glas & Glasjour AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Västerås Glas & Glasjour AB någon utdelning?
Styrelsen i Västerås Glas & Glasjour AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-04-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.