Persson CT & H AB

Persson CT & H AB har organisationsnummer 559252-6551 (5592526551)

Aktiebolag • Org.nr: 559252-6551

DataprogrammeringMariestad

Aktivt företagVerksamt sedan 2020Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Persson CT & H AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mariestad. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Sidoverksamheter inkluderar bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet och datakonsultverksamhet.

Ekonomi

317 000 krOmsättning▲ 102 procent
119 338 krÅrets resultat
-Antal anställda
48,6 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 102 procent till 317 000 kr räkenskapsåret 2025 (157 122 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Persson CT & H AB 317 000 kr och redovisade ett resultat på 119 338 kr. Rörelsemarginalen var 54,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 48,6 procent, under branschens median (median 67,1 procent). Kassalikviditeten var 1061,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal54,2 procent21,5 procent3,6 procent till 38,0 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal53,9 procent22,4 procent3,9 procent till 39,4 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet48,6 procent67,1 procent43,8 procent till 88,0 procentUnder branschens median
Kassalikviditet1061,3 procent330,7 procent172,8 procent till 706,7 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital55,4 procent15,3 procent-6,0 procent till 50,9 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt101,8 procent-1,6 procent-27,5 procent till 16,2 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 7 355 av 12 522 aktiebolag inom dataprogrammering.
  • Plats 2 av 8 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Skara.
  • Plats 277 av 407 aktiebolag med säte i Skara.
  • Plats 34 761 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
  • Plats 211 214 av 334 821 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal19,4 procent5,2 procent38,5 procent27,1 procent54,2 procent
Vinstmarginal27,6 procent1,1 procent-72,9 procent26,9 procent53,9 procent
Soliditet31,5 procent34,8 procent16,9 procent22,8 procent48,6 procent
Kassalikviditet167,6 procent186,0 procent226,8 procent410,0 procent1061,3 procent
Avkastning på eget kapital51,4 procent0,0 procent-178,7 procent16,7 procent55,4 procent
Omsättningstillväxt301,9 procent-67,8 procent16,0 procent-19,9 procent101,8 procent
Omsättning per anställd524 000 kr169 000 kr---
Personalkostnad per anställd333 000 kr99 000 kr---

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Södra Kolarestigen 27
54245 Mariestad

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva utbildning, konsultation, rådgivning och granskning inom säkerhet, informationssäkerhet, riskhantering, IT och digital marknadsföring. Bolaget ska även bedriva IT- service, installation, konfigurering, utveckling, reparation och försäljning av hård- och mjukvara, utföra tjänster inom säkerhet och ordningshållning, äga och förvalta värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning130 500 kr524 445 kr169 091 kr196 096 kr157 122 kr317 238 kr
Övriga rörelseintäkter---1 kr4 kr5 kr
Råvaror och förnödenheter-19 075 kr2 144 kr4 767 kr0 kr-
Övriga externa kostnader917 kr70 195 kr59 476 kr46 294 kr77 211 kr62 370 kr
Personalkostnader23 120 kr333 385 kr98 668 kr69 627 kr37 326 kr47 877 kr
Rörelseresultat106 463 kr101 790 kr8 803 kr75 409 kr42 588 kr171 695 kr
Ränteintäkter-43 200 kr0 kr506 kr744 kr470 kr
Räntekostnader-76 kr378 kr578 kr1 043 kr1 287 kr
Resultat efter finansiella poster106 463 kr144 914 kr1 810 kr-143 048 kr42 289 kr170 878 kr
Bokslutsdispositioner-----16 200 kr-20 000 kr
Skatt22 915 kr30 273 kr1 917 kr0 kr10 042 kr31 540 kr
Årets resultat83 548 kr114 641 kr-107 kr-143 048 kr16 047 kr119 338 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar225 000 kr230 000 kr235 385 kr34 500 kr349 500 kr349 500 kr
Finansiella anläggningstillgångar225 000 kr230 000 kr235 385 kr34 500 kr349 500 kr349 500 kr
Omsättningstillgångar132 833 kr478 983 kr406 069 kr439 177 kr72 373 kr94 112 kr
Kortfristiga fordringar100 625 kr-314 kr385 145 kr360 309 kr10 484 kr13 125 kr
Kassa och bank32 208 kr479 297 kr20 924 kr78 868 kr61 889 kr80 987 kr
Summa tillgångar357 833 kr708 983 kr641 454 kr473 677 kr421 873 kr443 612 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital108 548 kr223 189 kr223 082 kr80 034 kr96 081 kr215 419 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat-83 548 kr198 189 kr198 082 kr55 034 kr71 081 kr
Årets resultat83 548 kr114 641 kr-107 kr-143 048 kr16 047 kr119 338 kr
Obeskattade reserver----16 200 kr36 200 kr
Kortfristiga skulder249 285 kr285 794 kr218 372 kr193 642 kr17 653 kr8 868 kr
Skatteskulder22 915 kr55 282 kr36 693 kr-3 260 kr-14 072 kr-2 265 kr
Övriga kortfristiga skulder206 905 kr230 512 kr181 679 kr196 903 kr31 726 kr11 133 kr
Summa eget kapital och skulder357 833 kr708 983 kr641 454 kr473 677 kr421 873 kr443 612 kr

Företrädare

  • Johan P (verkställande direktör)

Undertecknad i Mariestad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2020-04-20
Registrerat hos Bolagsverket
Persson CT & H AB
2020-04-24
Registrerat hos Skatteverket
2026-07-13
Ändrad verksamhetsbeskrivning
− Bolaget skall bedriva reparationer, försäljning och utveckling av mobila kommunikations- och IT-lösningar inkluderande hård- och mjukvara. Bedriva konsultverksamhet inom digital marknadsföring, äga och förvalta värdepapper samt driva annan därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska bedriva utbildningar, konsultering och affärsrådgivning inom IT samt digital marknads- föring inom dessa områden samt därmed förenlig verksamhet.
+ Bolaget ska bedriva utbildning, konsultation, rådgivning och granskning inom säkerhet, informationssäkerhet, riskhantering, IT och digital marknadsföring. Bolaget ska även bedriva IT- service, installation, konfigurering, utveckling, reparation och försäljning av hård- och mjukvara, utföra tjänster inom säkerhet och ordningshållning, äga och förvalta värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Vanliga frågor

Vad har Persson CT & H AB för organisationsnummer?

Persson CT & H AB har organisationsnummer 559252-6551 (5592526551).

Var ligger Persson CT & H AB?

Persson CT & H AB har sin registrerade adress Södra Kolarestigen 27, 54245 Mariestad.

Vilken bransch är Persson CT & H AB verksamt i?

Persson CT & H AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Persson CT & H AB?

Persson CT & H AB hade en nettoomsättning på 317 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registrerade namn

  • Persson CT & H AB (Företagsnamn)
  • TrendWebb Sverige (Särskilt firmanamn)
    För den del av verksamheten som avser webbyrå samt därmed förenlig verksamhet.
  • WegrowIT (Särskilt firmanamn)
    För den del av verksamheten som avser utbildningar, konsultering och affärsrådgivning inom IT samt digital marknadsföring inom dessa områden samt därmed förenlig verksamhet.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Skara
Län
Västra Götalands län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
Export eller import
Ja
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2020-04-20
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-03

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar