Alfa Prof Redovisning AB
Alfa Prof Redovisning AB har organisationsnummer 559252-9340 (5592529340)
Aktiebolag • Org.nr: 559252-9340
Om företaget
Alfa Prof Redovisning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kista. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation och diverse övriga konsumenttjänster.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 32 procent till 966 000 kr räkenskapsåret 2025 (732 400 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Alfa Prof Redovisning AB 966 000 kr och redovisade ett resultat på 765 949 kr. Rörelsemarginalen var 99,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,0 procent). Soliditeten var 77,5 procent, över branschens median (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 444,0 procent, över branschens median (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 99,7 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 99,9 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 77,5 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 444,0 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 64,8 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 31,9 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 782 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 726 av 1 655 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Stockholm.
- Plats 27 284 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 48 975 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 147 990 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,2 procent | - | - | 98,8 procent | 99,7 procent |
| Vinstmarginal | 30,2 procent | - | - | 98,9 procent | 99,9 procent |
| Soliditet | 37,8 procent | 4,2 procent | -909,2 procent | 60,5 procent | 77,5 procent |
| Kassalikviditet | 146,3 procent | 104,4 procent | 9,9 procent | 253,4 procent | 444,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 79,0 procent | -37227,7 procent | - | 152,7 procent | 64,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -95,8 procent | - | - | 31,9 procent |
| Omsättning per anställd | 638 000 kr | 27 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 7 000 kr | 13 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sibeliusgången 44 lgh 1501c/o c/o Aristeidis Palaios
16472 Kista
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom redovisning och ekonomisk rådgivning med fokus på små och medelstora företag. Vidare ska bolaget erbjuda konsultation inom ekonomiadministrativa frågor samt bedriva därmed relaterad verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 57 204 kr | 638 338 kr | 26 507 kr | 34 555 kr | 732 400 kr | 966 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 21 194 kr | 129 205 kr | 2 668 kr | 8 579 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 163 493 kr | 308 895 kr | 161 074 kr | 64 861 kr | 8 491 kr | 2 632 kr |
| Personalkostnader | - | 7 475 kr | 13 128 kr | 0 kr | - | - |
| Avskrivningar | - | - | 54 103 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | -127 483 kr | 192 763 kr | -256 390 kr | -38 885 kr | 723 909 kr | 963 368 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 3 kr | 12 kr | 349 kr | 1 511 kr |
| Räntekostnader | - | 76 kr | 112 kr | 313 kr | 0 kr | 169 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -127 483 kr | 192 687 kr | -256 499 kr | -39 186 kr | 724 258 kr | 964 710 kr |
| Skatt | - | 14 016 kr | 0 kr | - | 88 402 kr | 198 761 kr |
| Årets resultat | -127 483 kr | 178 671 kr | -256 499 kr | -39 186 kr | 635 856 kr | 765 949 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 347 924 kr | 347 924 kr | 0 kr | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 347 924 kr | 347 924 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 130 112 kr | 251 081 kr | 16 461 kr | 4 234 kr | 687 861 kr | 1 525 971 kr |
| Varulager | 97 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 126 465 kr | 111 126 kr | 14 129 kr | 289 kr | 200 002 kr | 282 505 kr |
| Kassa och bank | 3 550 kr | 139 955 kr | 2 332 kr | 3 945 kr | 487 859 kr | 1 243 466 kr |
| Summa tillgångar | 478 036 kr | 599 005 kr | 16 461 kr | 4 234 kr | 687 861 kr | 1 525 971 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 47 517 kr | 226 188 kr | 689 kr | -38 497 kr | 416 359 kr | 1 182 308 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 150 000 kr | 22 517 kr | 232 188 kr | -24 311 kr | -244 497 kr | 391 359 kr |
| Årets resultat | -127 483 kr | 178 671 kr | -256 499 kr | -39 186 kr | 635 856 kr | 765 949 kr |
| Kortfristiga skulder | 229 345 kr | 171 643 kr | 15 772 kr | 42 731 kr | 271 502 kr | 343 663 kr |
| Leverantörsskulder | 916 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatteskulder | - | 14 016 kr | 14 016 kr | 0 kr | 88 402 kr | 287 163 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 228 429 kr | 154 326 kr | 1 756 kr | 42 731 kr | 183 100 kr | 56 500 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 478 036 kr | 599 005 kr | 16 461 kr | 4 234 kr | 687 861 kr | 1 525 971 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget, med säte i Kista, bedriver verksamhet inom redovisning och ekonomisk rådgivning med inriktning på små och medelstora företag. Bolaget erbjuder även konsulttjänster inom ekonomiadministrativa frågor samt bedriver därmed relaterad verksamhet.
Företrädare
- Aristeidis P (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Alfa Prof Redovisning AB för organisationsnummer?
Alfa Prof Redovisning AB har organisationsnummer 559252-9340 (5592529340).
Var ligger Alfa Prof Redovisning AB?
Alfa Prof Redovisning AB har sin registrerade adress Sibeliusgången 44 lgh 1501, 16472 Kista.
Vilken bransch är Alfa Prof Redovisning AB verksamt i?
Alfa Prof Redovisning AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Alfa Prof Redovisning AB?
Alfa Prof Redovisning AB hade en nettoomsättning på 966 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Alfa Prof Redovisning AB någon utdelning?
Styrelsen i Alfa Prof Redovisning AB föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-04-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.