BMLARSSON AB
BMLARSSON AB har organisationsnummer 559253-1544 (5592531544)
Aktiebolag • Org.nr: 559253-1544
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarBunkeflostrand
Om företaget
BMLARSSON AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bunkeflostrand. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95311).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 88 procent till 360 000 kr räkenskapsåret 2026 (192 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte BMLARSSON AB 360 000 kr och redovisade ett resultat på 698 141 kr. Rörelsemarginalen var 94,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,0 procent). Soliditeten var 82,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,0 procent). Kassalikviditeten var 562,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 177,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 94,2 procent | 6,0 procent | 0,6 procent till 15,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 214,2 procent | 5,8 procent | 0,4 procent till 15,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 82,2 procent | 47,0 procent | 24,7 procent till 73,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 562,2 procent | 177,8 procent | 90,1 procent till 352,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 63,2 procent | 17,6 procent | 0,1 procent till 44,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 337 av 2 907 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.
- Plats 53 av 79 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar med säte i Malmö.
- Plats 6 750 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 24 060 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 205 726 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 99,5 procent | 94,2 procent |
| Vinstmarginal | - | 99,5 procent | 214,2 procent |
| Soliditet | 2,6 procent | 16,9 procent | 82,2 procent |
| Kassalikviditet | - | 229,0 procent | 562,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -4,3 procent | 86,8 procent | 63,2 procent |
| Omsättning per anställd | - | 192 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | - | 0 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stenöregatan 2721831 Bunkeflostrand
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Stenöregatan 27 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten skall utföra konsulttjänster inom service och reparation av personbilar, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 192 000 kr | 360 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 990 kr | 990 kr | 20 990 kr |
| Personalkostnader | - | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | -990 kr | 191 010 kr | 339 010 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 18 308 kr |
| Räntekostnader | - | - | 1 008 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -990 kr | 191 010 kr | 771 310 kr |
| Skatt | - | 39 348 kr | 73 169 kr |
| Årets resultat | -990 kr | 151 662 kr | 698 141 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 832 500 kr | 832 500 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 832 500 kr | 832 500 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 40 050 kr | 200 060 kr | 1 343 947 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | 5 457 kr |
| Kassa och bank | 40 050 kr | 200 060 kr | 1 338 490 kr |
| Summa tillgångar | 872 550 kr | 1 032 560 kr | 1 343 947 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 23 020 kr | 174 682 kr | 1 104 894 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | -990 kr | -1 980 kr | 381 753 kr |
| Årets resultat | -990 kr | 151 662 kr | 698 141 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 87 348 kr | 239 053 kr |
| Skatteskulder | - | 39 348 kr | 152 739 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 48 000 kr | 86 314 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 872 550 kr | 1 032 560 kr | 1 343 947 kr |
Företrädare
- Benny L
Undertecknad i Bunkeflostrand 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har BMLARSSON AB för organisationsnummer?
BMLARSSON AB har organisationsnummer 559253-1544 (5592531544).
Var ligger BMLARSSON AB?
BMLARSSON AB har sin registrerade adress Stenöregatan 27, 21831 Bunkeflostrand.
Vilken bransch är BMLARSSON AB verksamt i?
BMLARSSON AB är registrerat i branschen allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter BMLARSSON AB?
BMLARSSON AB hade en nettoomsättning på 360 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-04-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.