Kaki invest AB

Kaki invest AB har organisationsnummer 559254-9314 (5592549314)

Aktiebolag • Org.nr: 559254-9314

Verksamheter som utövas av huvudkontorHässelby

Aktivt företagVerksamt sedan 2020Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Kaki invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hässelby. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70100).

Ekonomi

4 499 765 krOmsättning▼ 37 procent
-25 075 krÅrets resultat
-Antal anställda
69,7 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 37 procent till 4 499 765 kr räkenskapsåret 2025 (7 132 288 kr föregående år).

Nettoomsättningen har minskat med mer än 30% jämfört med föregående år. Minskningen är främst en konsekvens av att bolaget under året minskat sin verksamhet vad gäller försäljning av fordon. Bolagets verksamhet skall framgent koncentreras på att äga och förvalta aktier,fastigheter, värdepapper och andelar i andra bolag samt i mindre skala förvaltning av fordon samt därmed förenlig verksamhet.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Kaki invest AB 4 499 765 kr och redovisade ett resultat på -25 075 kr. Rörelsemarginalen var -0,4 procent, under branschens median (median 4,2 procent). Soliditeten var 69,7 procent, under branschens median (median 75,3 procent). Kassalikviditeten var 377,9 procent, över branschens median (median 236,2 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-0,4 procent4,2 procent-15,9 procent till 40,1 procentUnder branschens median
Vinstmarginal-0,6 procent19,5 procent-11,2 procent till 85,6 procentUnder branschens median
Soliditet69,7 procent75,3 procent37,1 procent till 97,1 procentUnder branschens median
Kassalikviditet377,9 procent236,2 procent62,8 procent till 1118,9 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital-2,6 procent1,3 procent-4,4 procent till 34,4 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt-36,9 procent-1,7 procent-50,4 procent till 20,7 procentUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 76 av 1 733 aktiebolag inom verksamheter som utövas av huvudkontor.
  • Plats 34 av 501 aktiebolag inom verksamheter som utövas av huvudkontor med säte i Stockholm.
  • Plats 7 669 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 12 422 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 40 416 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal3,7 procent10,3 procent2,9 procent-3,9 procent-0,4 procent
Vinstmarginal3,5 procent10,2 procent2,9 procent-4,2 procent-0,6 procent
Soliditet34,8 procent55,8 procent56,3 procent48,2 procent69,7 procent
Kassalikviditet78,1 procent68,2 procent116,8 procent171,4 procent377,9 procent
Avkastning på eget kapital56,8 procent59,7 procent11,8 procent-25,1 procent-2,6 procent
Omsättningstillväxt126,2 procent-8,4 procent-20,1 procent-9,9 procent-36,9 procent
Omsättning per anställd--3 956 000 kr--
Personalkostnad per anställd--297 000 kr--

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Blomsterkungsvägen 173
c/o c/o SLB bil& däcksevice
16577 Hässelby

Verksamhetsbeskrivning

Bolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta aktier, fastigheter, värdepapper och andelar i andra bolag, bedriva försäljning samt förvaltning av fordon samt att idka därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning4 782 180 kr10 817 160 kr9 904 548 kr7 911 998 kr7 132 288 kr4 499 765 kr
Övriga rörelseintäkter-124 932 kr185 216 kr471 511 kr339 229 kr10 327 kr
Råvaror och förnödenheter4 122 467 kr9 383 778 kr8 404 473 kr6 714 989 kr6 229 651 kr3 564 970 kr
Övriga externa kostnader242 822 kr688 750 kr514 650 kr842 670 kr830 504 kr856 015 kr
Personalkostnader88 314 kr474 045 kr151 299 kr594 896 kr689 455 kr105 706 kr
Rörelseresultat328 577 kr395 519 kr1 019 342 kr230 954 kr-278 094 kr-16 598 kr
Ränteintäkter---291 kr1 126 kr381 kr
Räntekostnader233 kr13 860 kr12 198 kr1 231 kr19 676 kr8 858 kr
Resultat efter finansiella poster328 344 kr381 659 kr1 007 144 kr230 014 kr-296 643 kr-25 075 kr
Bokslutsdispositioner-70 000 kr0 kr----
Skatt55 886 kr82 898 kr229 119 kr54 695 kr--
Årets resultat202 458 kr298 761 kr778 025 kr175 319 kr-296 643 kr-25 075 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Omsättningstillgångar678 010 kr1 513 417 kr2 339 421 kr2 629 846 kr2 452 281 kr1 373 904 kr
Varulager484 601 kr796 917 kr1 680 741 kr1 367 717 kr1 094 849 kr66 193 kr
Kortfristiga fordringar40 537 kr184 605 kr158 403 kr352 056 kr340 725 kr10 037 kr
Kassa och bank152 872 kr531 895 kr500 277 kr910 073 kr1 016 707 kr1 297 674 kr
Summa tillgångar678 010 kr1 513 417 kr2 339 421 kr2 629 846 kr2 452 281 kr1 373 904 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital227 458 kr526 219 kr1 304 244 kr1 479 563 kr1 182 920 kr957 845 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat0 kr202 458 kr202 458 kr1 279 244 kr1 454 563 kr957 920 kr
Årets resultat202 458 kr298 761 kr778 025 kr175 319 kr-296 643 kr-25 075 kr
Obeskattade reserver70 000 kr70 000 kr70 000 kr70 000 kr70 000 kr70 000 kr
Kortfristiga skulder380 552 kr917 198 kr965 177 kr1 080 283 kr791 790 kr346 059 kr
Leverantörsskulder86 377 kr26 595 kr374 447 kr668 454 kr562 242 kr0 kr
Skatteskulder43 850 kr122 736 kr312 017 kr288 023 kr4 209 kr-41 200 kr
Övriga kortfristiga skulder240 862 kr665 792 kr217 438 kr67 851 kr151 863 kr313 783 kr
Summa eget kapital och skulder678 010 kr1 513 417 kr2 339 421 kr2 629 846 kr2 452 281 kr1 373 904 kr

Företrädare

  • Saman K (styrelseledamot)

Undertecknad i 20260630 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2020-05-07
Registrerat hos Bolagsverket
Kaki invest AB
2020-05-08
Registrerat hos Skatteverket
2026-02-17
Namnändring
SLB bil AB → Kaki invest AB
2026-02-17
Branschändring
Huvudbransch: Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon → Verksamheter som utövas av huvudkontor
2026-02-17
Adressändring
Gatuadress: SIARGATAN 9-11 → BLOMSTERKUNGSVÄGEN 173
Ort: STOCKHOLM → HÄSSELBY
Postnummer: 11827 → 16577

Vanliga frågor

Vad har Kaki invest AB för organisationsnummer?

Kaki invest AB har organisationsnummer 559254-9314 (5592549314).

Var ligger Kaki invest AB?

Kaki invest AB har sin registrerade adress Blomsterkungsvägen 173, 16577 Hässelby.

Vilken bransch är Kaki invest AB verksamt i?

Kaki invest AB är registrerat i branschen verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Kaki invest AB?

Kaki invest AB hade en nettoomsättning på 4 499 765 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2020-05-07
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-07

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar