Inventoria AB
Inventoria AB har organisationsnummer 559256-1111 (5592561111)
Aktiebolag • Org.nr: 559256-1111
Om företaget
Inventoria AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Saltsjö-Boo. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Företaget bedriver även verksamhet inom industridesign och modedesign.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 40 procent till 874 442 kr räkenskapsåret 2026 (623 738 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Inventoria AB 874 442 kr och redovisade ett resultat på -109 268 kr. Rörelsemarginalen var -12,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,2 procent). Soliditeten var 50,0 procent, under branschens median (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 83,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 232,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -12,5 procent | 6,2 procent | 0,6 procent till 15,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -12,5 procent | 6,2 procent | 0,5 procent till 15,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 50,0 procent | 52,3 procent | 30,3 procent till 76,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 83,1 procent | 232,0 procent | 136,9 procent till 451,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -32,7 procent | 18,3 procent | -1,1 procent till 50,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 40,2 procent | 4,4 procent | -21,7 procent till 34,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 551 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 74 av 119 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Nacka.
- Plats 2 014 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 51 570 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 155 687 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -16,7 procent | -0,4 procent | 53,7 procent | 21,9 procent | -12,5 procent |
| Vinstmarginal | -16,7 procent | -0,4 procent | 53,7 procent | 21,7 procent | -12,5 procent |
| Soliditet | -248,9 procent | -216,9 procent | 49,8 procent | 61,3 procent | 50,0 procent |
| Kassalikviditet | 37,8 procent | 41,9 procent | 16,1 procent | 44,9 procent | 83,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | - | 74,4 procent | 33,4 procent | -32,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 54,1 procent | 42,5 procent | -5,4 procent | 28,4 procent | 40,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Graningevägen 4013236 Saltsjö-Boo
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall arbeta med innovationer, bygg. och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 234 491 kr | 360 478 kr | 513 773 kr | 485 925 kr | 623 738 kr | 874 442 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 138 418 kr | 12 184 kr | 13 405 kr | 33 786 kr | 42 230 kr | 376 444 kr |
| Övriga externa kostnader | 292 733 kr | 408 438 kr | 492 147 kr | 181 398 kr | 420 324 kr | 586 379 kr |
| Personalkostnader | - | - | 10 360 kr | 0 kr | - | - |
| Avskrivningar | 5 600 kr | 0 kr | - | - | 24 600 kr | 20 800 kr |
| Rörelseresultat | -202 260 kr | -60 144 kr | -2 139 kr | 260 741 kr | 136 584 kr | -109 181 kr |
| Ränteintäkter | 84 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - | - | 1 511 kr | 87 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -202 176 kr | -60 144 kr | -2 139 kr | 260 741 kr | 135 073 kr | -109 268 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | 41 136 kr | -12 904 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -202 176 kr | -60 144 kr | -2 139 kr | 219 605 kr | 147 977 kr | -109 268 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 22 400 kr | 22 400 kr | 22 400 kr | 98 400 kr | 73 800 kr | 53 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 22 400 kr | 22 400 kr | 22 400 kr | 98 400 kr | 73 800 kr | 53 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 38 509 kr | 72 932 kr | 87 983 kr | 493 604 kr | 648 930 kr | 614 597 kr |
| Varulager | - | - | - | 468 347 kr | 586 147 kr | 453 507 kr |
| Kortfristiga fordringar | 20 000 kr | - | - | - | 24 102 kr | 0 kr |
| Kassa och bank | 18 509 kr | 72 932 kr | 87 983 kr | 25 257 kr | 38 681 kr | 161 090 kr |
| Summa tillgångar | 60 909 kr | 95 332 kr | 110 383 kr | 592 004 kr | 722 730 kr | 667 597 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | -177 176 kr | -237 319 kr | -239 458 kr | 295 031 kr | 443 009 kr | 333 741 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -202 175 kr | -262 319 kr | 50 426 kr | 270 032 kr | 418 009 kr |
| Årets resultat | -202 176 kr | -60 144 kr | -2 139 kr | 219 605 kr | 147 977 kr | -109 268 kr |
| Kortfristiga skulder | 140 885 kr | 192 723 kr | 209 913 kr | 157 045 kr | 139 793 kr | 193 928 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | -20 000 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | - | - | - | 41 136 kr | 28 235 kr | 28 232 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 140 885 kr | 212 723 kr | 209 913 kr | 115 909 kr | 110 241 kr | 155 696 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 60 909 kr | 95 332 kr | 110 383 kr | 592 004 kr | 722 730 kr | 667 597 kr |
Ur årsredovisningen
Inventoria AB med säte i Nacka Kommun är inriktat på miljöbesparingar inom bygg och städ med utveckling av egna innovationer och produkter i kommande skede. Huvudverksamheten har varit bostadsrenoveringar och badrumsrekond, dit fortsatt utveckling kommer att ske.
Företrädare
- Pontus M (verkställande direktör)
- Thomas I (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Inventoria AB för organisationsnummer?
Inventoria AB har organisationsnummer 559256-1111 (5592561111).
Var ligger Inventoria AB?
Inventoria AB har sin registrerade adress Graningevägen 40, 13236 Saltsjö-Boo.
Vilken bransch är Inventoria AB verksamt i?
Inventoria AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Inventoria AB?
Inventoria AB hade en nettoomsättning på 874 442 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-05-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.