CG Imaging AB
CG Imaging AB har organisationsnummer 559256-3232 (5592563232)
Aktiebolag • Org.nr: 559256-3232
Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhusBankeryd
Om företaget
CG Imaging AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bankeryd. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86102).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 35 procent till 957 566 kr räkenskapsåret 2025 (708 745 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte CG Imaging AB 957 566 kr och redovisade ett resultat på 550 144 kr. Rörelsemarginalen var 72,4 procent, över branschens median (median 42,3 procent). Soliditeten var 93,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 71,4 procent). Kassalikviditeten var 1600,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 368,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 72,4 procent | 42,3 procent | 11,7 procent till 75,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 72,4 procent | 42,4 procent | 12,0 procent till 76,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 93,6 procent | 71,4 procent | 53,1 procent till 87,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1600,6 procent | 368,2 procent | 226,1 procent till 758,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 50,6 procent | 23,6 procent | -1,4 procent till 59,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 35,1 procent | -15,5 procent | -56,2 procent till 14,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 958 000 kr | 552 000 kr | 228 000 kr till 1 022 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 71 000 kr | 194 000 kr | 23 000 kr till 626 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 294 av 1 507 aktiebolag inom specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus.
- Plats 7 av 23 aktiebolag inom specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus med säte i Jönköping.
- Plats 1 954 av 4 144 aktiebolag med säte i Jönköping.
- Plats 4 127 av 8 649 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 148 750 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 88,4 procent | 74,7 procent | 57,9 procent | 66,6 procent | 72,4 procent |
| Vinstmarginal | 88,3 procent | 74,6 procent | 57,7 procent | 66,5 procent | 72,4 procent |
| Soliditet | 70,2 procent | 77,8 procent | 91,5 procent | 96,3 procent | 93,6 procent |
| Kassalikviditet | 339,4 procent | 456,5 procent | 1211,4 procent | 2863,6 procent | 1600,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,7 procent | 63,8 procent | 45,7 procent | 50,7 procent | 50,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 105,2 procent | 10,9 procent | 4,3 procent | 26,7 procent | 35,1 procent |
| Omsättning per anställd | 484 000 kr | 536 000 kr | 559 000 kr | 709 000 kr | 958 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 31 000 kr | 29 000 kr | 67 000 kr | 75 000 kr | 71 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Granvägen 8c/o c/o Camelia Ciacoi-Dutu
56435 Bankeryd
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver verksamhet inom specialistsjukvård samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 235 685 kr | 483 572 kr | 536 406 kr | 559 224 kr | 708 745 kr | 957 566 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | 7 289 kr |
| Övriga externa kostnader | 15 854 kr | 25 101 kr | 106 807 kr | 167 706 kr | 162 001 kr | 200 589 kr |
| Personalkostnader | 1 638 kr | 31 126 kr | 29 037 kr | 67 456 kr | 74 779 kr | 71 255 kr |
| Rörelseresultat | 218 193 kr | 427 345 kr | 400 562 kr | 324 062 kr | 471 965 kr | 693 011 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 5 kr | 22 kr | 444 kr | 50 kr |
| Räntekostnader | - | 345 kr | 415 kr | 1 675 kr | 1 186 kr | 159 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 218 193 kr | 427 000 kr | 400 152 kr | 322 409 kr | 471 223 kr | 692 902 kr |
| Skatt | 46 692 kr | 88 032 kr | 82 515 kr | 66 879 kr | 97 223 kr | 142 758 kr |
| Årets resultat | 171 501 kr | 338 968 kr | 317 637 kr | 255 530 kr | 374 000 kr | 550 144 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 282 432 kr | 520 471 kr | 639 935 kr | 610 686 kr | 766 024 kr | 1 162 016 kr |
| Kortfristiga fordringar | 26 973 kr | 91 257 kr | 51 481 kr | 57 255 kr | 126 443 kr | 66 848 kr |
| Kassa och bank | 255 459 kr | 429 214 kr | 588 454 kr | 553 431 kr | 639 581 kr | 1 095 168 kr |
| Summa tillgångar | 282 432 kr | 520 471 kr | 639 935 kr | 610 686 kr | 766 024 kr | 1 162 016 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 196 501 kr | 365 469 kr | 498 106 kr | 558 636 kr | 737 636 kr | 1 087 780 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 1 501 kr | 155 469 kr | 278 106 kr | 338 636 kr | 512 636 kr |
| Årets resultat | 171 501 kr | 338 968 kr | 317 637 kr | 255 530 kr | 374 000 kr | 550 144 kr |
| Kortfristiga skulder | 84 293 kr | 153 364 kr | 140 191 kr | 50 412 kr | 26 750 kr | 72 598 kr |
| Leverantörsskulder | - | 8 640 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | 46 692 kr | 134 724 kr | 125 612 kr | 33 495 kr | 8 464 kr | 54 394 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 27 601 kr | 0 kr | 4 579 kr | 4 917 kr | 5 136 kr | 5 054 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 282 432 kr | 520 471 kr | 639 935 kr | 610 686 kr | 766 024 kr | 1 162 016 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver verksamhet inom specialistsjukvård samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Camelia C (styrelseledamot)
Undertecknad i Jönköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har CG Imaging AB för organisationsnummer?
CG Imaging AB har organisationsnummer 559256-3232 (5592563232).
Var ligger CG Imaging AB?
CG Imaging AB har sin registrerade adress Granvägen 8, 56435 Bankeryd.
Vilken bransch är CG Imaging AB verksamt i?
CG Imaging AB är registrerat i branschen specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter CG Imaging AB?
CG Imaging AB hade en nettoomsättning på 957 566 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har CG Imaging AB?
CG Imaging AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår CG Imaging AB någon utdelning?
Styrelsen i CG Imaging AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Jönköping
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-05-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.