Granhammar 32 AB
Granhammar 32 AB har organisationsnummer 559256-4263 (5592564263)
Aktiebolag • Org.nr: 559256-4263
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerHägersten
Om företaget
Granhammar 32 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hägersten. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 1 851 001 kr räkenskapsåret 2025 (1 814 507 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Granhammar 32 AB 1 851 001 kr och redovisade ett resultat på 626 402 kr. Rörelsemarginalen var 56,5 procent, över branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 26,0 procent, över branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 32,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 56,5 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 56,7 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 26,0 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 32,2 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 363,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 29,9 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 2,0 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 347 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 204 av 492 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Stockholm.
- Plats 16 817 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 29 405 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 91 477 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 91,9 procent | 56,2 procent | 56,5 procent |
| Vinstmarginal | 92,0 procent | 56,4 procent | 56,7 procent |
| Soliditet | 53,1 procent | 33,9 procent | 26,0 procent |
| Kassalikviditet | 112,3 procent | 34,1 procent | 32,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 39,3 procent | 41,8 procent | 29,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 195,5 procent | 2,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vretensborgsvägen 11c/o JS Maskin AB
12630 Hägersten
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Vretensborgsvägen 11 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltning av fast och lös egendom samt bedriva därmed förening verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 613 962 kr | 1 814 507 kr | 1 851 001 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 455 500 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 41 132 kr | 284 747 kr | 594 759 kr |
| Avskrivningar | 8 297 kr | 55 312 kr | 209 637 kr |
| Rörelseresultat | 564 533 kr | 1 018 948 kr | 1 046 605 kr |
| Räntekostnader | 573 kr | 451 kr | 15 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 564 967 kr | 1 024 112 kr | 1 050 314 kr |
| Bokslutsdispositioner | -141 187 kr | -250 000 kr | -260 000 kr |
| Skatt | 87 253 kr | 159 505 kr | 163 912 kr |
| Årets resultat | 336 527 kr | 614 607 kr | 626 402 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 921 860 kr | 3 493 137 kr | 6 347 985 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 921 860 kr | 3 493 137 kr | 6 347 985 kr |
| Omsättningstillgångar | 688 640 kr | 843 242 kr | 1 707 041 kr |
| Kortfristiga fordringar | 387 907 kr | 692 105 kr | 744 723 kr |
| Kassa och bank | 300 733 kr | 151 137 kr | 962 318 kr |
| Summa tillgångar | 1 610 500 kr | 4 336 379 kr | 8 055 026 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 855 902 kr | 1 470 509 kr | 2 096 911 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 494 375 kr | 830 902 kr | 1 445 509 kr |
| Årets resultat | 336 527 kr | 614 607 kr | 626 402 kr |
| Obeskattade reserver | 141 187 kr | 391 187 kr | 651 187 kr |
| Kortfristiga skulder | 613 411 kr | 2 474 683 kr | 5 306 928 kr |
| Leverantörsskulder | 146 461 kr | 520 611 kr | 596 668 kr |
| Skatteskulder | 152 296 kr | 182 978 kr | 229 965 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 25 308 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 1 610 500 kr | 4 336 379 kr | 8 055 026 kr |
Företrädare
- Johan S (styrelseordförande)
- Amanda S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Granhammar 32 AB för organisationsnummer?
Granhammar 32 AB har organisationsnummer 559256-4263 (5592564263).
Var ligger Granhammar 32 AB?
Granhammar 32 AB har sin registrerade adress Vretensborgsvägen 11, 12630 Hägersten.
Vilken bransch är Granhammar 32 AB verksamt i?
Granhammar 32 AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Granhammar 32 AB?
Granhammar 32 AB hade en nettoomsättning på 1 851 001 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-05-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.