ENL Communication AB
ENL Communication AB har organisationsnummer 559256-6722 (5592566722)
Aktiebolag • Org.nr: 559256-6722
Konsultverksamhet avseende företags organisationStaffanstorp
Om företaget
ENL Communication AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Staffanstorp. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 34 procent till 42 236 kr räkenskapsåret 2025 (63 587 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte ENL Communication AB 42 236 kr och redovisade ett resultat på -11 097 kr. Soliditeten var 63,2 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 272,0 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 63,2 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 272,0 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -84,6 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 24 811 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 861 av 1 211 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Malmö.
- Plats 8 681 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 30 900 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 262 789 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -17,7 procent | - | - | - | - |
| Vinstmarginal | -17,8 procent | - | - | - | - |
| Soliditet | 59,8 procent | 90,1 procent | 100,0 procent | 81,3 procent | 63,2 procent |
| Kassalikviditet | 248,5 procent | 1006,8 procent | - | 534,7 procent | 272,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -84,6 procent | 11,4 procent | -34,1 procent | 22,3 procent | -84,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -39,6 procent | -92,9 procent | - | - | - |
| Omsättning per anställd | 141 000 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 107 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vikhems Bygata 104 lgh 130224546 Staffanstorp
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall bestå i handel med värdepapper, äga och förvalta lös och fast egendom, konsultverksamhet och rådgivning rörande kommunikation, medieproduktion, grafisk formgivning, omvärldsbevakning och marknadsföring samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 233 322 kr | 140 985 kr | 10 000 kr | 2 151 kr | 63 587 kr | 42 236 kr |
| Övriga externa kostnader | 14 160 kr | 58 955 kr | 5 718 kr | 8 478 kr | 43 351 kr | 46 450 kr |
| Personalkostnader | 181 244 kr | 107 038 kr | 223 kr | 0 kr | 14 131 kr | 7 479 kr |
| Rörelseresultat | 37 918 kr | -25 008 kr | 4 059 kr | -6 327 kr | 6 106 kr | -11 692 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 kr | 10 kr | 1 kr | 26 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 105 kr | 220 kr | 96 kr | 133 kr | 3 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 37 918 kr | -25 113 kr | 3 839 kr | -6 413 kr | 5 974 kr | -11 669 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | 0 kr | - | - |
| Skatt | 8 114 kr | 0 kr | - | - | 572 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 29 804 kr | -25 113 kr | 3 839 kr | -6 413 kr | 5 402 kr | -11 097 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 96 859 kr | 49 680 kr | 37 230 kr | 18 818 kr | 29 792 kr | 20 754 kr |
| Kortfristiga fordringar | 85 622 kr | 21 832 kr | 37 230 kr | 16 230 kr | 15 187 kr | 20 093 kr |
| Kassa och bank | 11 237 kr | 27 849 kr | 0 kr | 2 589 kr | 14 606 kr | 661 kr |
| Summa tillgångar | 96 859 kr | 49 680 kr | 37 230 kr | 18 818 kr | 29 792 kr | 20 754 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 54 804 kr | 29 692 kr | 33 532 kr | 18 818 kr | 24 220 kr | 13 123 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 29 805 kr | 4 692 kr | 232 kr | -6 182 kr | -780 kr |
| Årets resultat | 29 804 kr | -25 113 kr | 3 839 kr | -6 413 kr | 5 402 kr | -11 097 kr |
| Kortfristiga skulder | 42 055 kr | 19 988 kr | 3 698 kr | 0 kr | 5 572 kr | 7 631 kr |
| Skatteskulder | 8 114 kr | 8 112 kr | 0 kr | - | 572 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 33 941 kr | 11 876 kr | 3 698 kr | 0 kr | 0 kr | 2 631 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 96 859 kr | 49 680 kr | 37 230 kr | 18 818 kr | 29 792 kr | 20 754 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver handel med värdepapper, äger och förvaltar lös och fast egendom, konsultverksamhet och rådgivning rörande kommunikation, medieproduktion, grafisk formgivning, omvärldsbevakning och marknadsföring.Bolaget har sitt säte i Malmö.
Företrädare
- Ellen Maria Sofie N (styrelseledamot)
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har ENL Communication AB för organisationsnummer?
ENL Communication AB har organisationsnummer 559256-6722 (5592566722).
Var ligger ENL Communication AB?
ENL Communication AB har sin registrerade adress Vikhems Bygata 104 lgh 1302, 24546 Staffanstorp.
Vilken bransch är ENL Communication AB verksamt i?
ENL Communication AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter ENL Communication AB?
ENL Communication AB hade en nettoomsättning på 42 236 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-05-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.