S24 Bygg AB
S24 Bygg AB har organisationsnummer 559256-6946 (5592566946)
Aktiebolag • Org.nr: 559256-6946
Om företaget
S24 Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Strängnäs. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte S24 Bygg AB 0 kr och redovisade ett resultat på -17 539 kr. Soliditeten var 6,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 106,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 232,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 6,5 procent | 52,3 procent | 30,3 procent till 76,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 106,9 procent | 232,0 procent | 136,9 procent till 451,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -1215,5 procent | 18,3 procent | -1,1 procent till 50,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 125 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 57 av 60 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Strängnäs.
- Plats 1 107 av 1 247 aktiebolag med säte i Strängnäs.
- Plats 6 531 av 7 385 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,5 procent | -53,9 procent | - | - |
| Vinstmarginal | 9,5 procent | -53,9 procent | - | - |
| Soliditet | 47,0 procent | 80,0 procent | 100,0 procent | 6,5 procent |
| Kassalikviditet | 188,6 procent | 501,1 procent | - | 106,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 56,9 procent | -377,6 procent | -129,5 procent | -1215,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -65,7 procent | -100,0 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Radhusslingan 16c/o Paricher Setoudeh
64545 Strängnäs
Verksamhetsbeskrivning
Nybyggnation och renovering inom byggnadssektorn
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 364 385 kr | 125 000 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 191 465 kr | 135 684 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 136 978 kr | 56 683 kr | 21 835 kr | 17 659 kr |
| Personalkostnader | 1 400 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 34 542 kr | -67 367 kr | -21 835 kr | -17 659 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 120 kr |
| Räntekostnader | 32 kr | 2 kr | 98 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 34 510 kr | -67 369 kr | -21 933 kr | -17 539 kr |
| Skatt | 6 505 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 28 005 kr | -67 369 kr | -21 933 kr | -17 539 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 104 736 kr | 22 291 kr | 16 931 kr | 22 243 kr |
| Kortfristiga fordringar | 51 426 kr | 4 027 kr | 14 004 kr | 17 636 kr |
| Kassa och bank | 53 310 kr | 18 264 kr | 2 927 kr | 4 607 kr |
| Summa tillgångar | 104 736 kr | 22 291 kr | 16 931 kr | 22 243 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 49 212 kr | 17 843 kr | 16 931 kr | 1 443 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | -3 793 kr | 60 212 kr | 13 864 kr | -6 018 kr |
| Årets resultat | 28 005 kr | -67 369 kr | -21 933 kr | -17 539 kr |
| Kortfristiga skulder | 55 524 kr | 4 448 kr | 0 kr | 20 800 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 55 524 kr | 4 448 kr | 0 kr | 20 800 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 104 736 kr | 22 291 kr | 16 931 kr | 22 243 kr |
Ur årsredovisningen
Nybyggnation och renovering inom byggnadssektorn
Företrädare
- Ashkan S (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har S24 Bygg AB för organisationsnummer?
S24 Bygg AB har organisationsnummer 559256-6946 (5592566946).
Var ligger S24 Bygg AB?
S24 Bygg AB har sin registrerade adress Radhusslingan 16, 64545 Strängnäs.
Vilken bransch är S24 Bygg AB verksamt i?
S24 Bygg AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter S24 Bygg AB?
S24 Bygg AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Strängnäs
- Län
- Södermanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-05-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.