Proffs P&S AB
Proffs P&S AB har organisationsnummer 559257-1433 (5592571433)
Aktiebolag • Org.nr: 559257-1433
Om företaget
Proffs P&S AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tyresö. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 55 procent till 26 430 000 kr räkenskapsåret 2025 (17 032 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Proffs P&S AB 26 430 000 kr och redovisade ett resultat på 762 322 kr. Rörelsemarginalen var 3,8 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 26,6 procent, under branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 137,6 procent, under branschens median (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,8 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,7 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 26,6 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 137,6 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 36,7 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 55,2 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 555 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 602 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 315 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 50 av 1 184 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Stockholm.
- Plats 1 616 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 2 346 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 7 323 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,2 procent | 25,6 procent | 9,2 procent | 4,7 procent | 3,8 procent |
| Vinstmarginal | 24,2 procent | 25,6 procent | 9,1 procent | 4,5 procent | 3,7 procent |
| Soliditet | 63,4 procent | 55,6 procent | 43,2 procent | 22,6 procent | 26,6 procent |
| Kassalikviditet | 221,3 procent | 220,3 procent | 193,1 procent | 126,8 procent | 137,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 89,6 procent | 94,3 procent | 31,5 procent | 45,7 procent | 36,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 407,6 procent | 83,5 procent | - | 55,2 procent |
| Omsättning per anställd | 567 000 kr | 1 151 000 kr | 587 000 kr | 1 217 000 kr | 1 555 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 95 000 kr | 326 000 kr | 288 000 kr | 558 000 kr | 602 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Siklöjevägen 18, lgh 1001c/o Zazulac
13531 Tyresö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Siklöjevägen 18, lgh 1001 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Renovering och rivning av badrum. Kakelsättning av golv och väggar inkl tätskikt. Snickeriarbeten. Tillbyggnadsarbeten.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 133 767 kr | 5 754 929 kr | 10 561 484 kr | 17 032 306 kr | 26 429 921 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 1 524 kr | 32 093 kr | 83 964 kr | 96 913 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 495 390 kr | 449 556 kr | 1 832 815 kr | 6 230 889 kr | 11 823 135 kr |
| Övriga externa kostnader | 145 227 kr | 1 274 458 kr | 2 332 263 kr | 2 094 374 kr | 3 254 105 kr |
| Personalkostnader | 189 724 kr | 1 628 145 kr | 5 190 134 kr | 7 808 796 kr | 10 237 110 kr |
| Avskrivningar | 2 056 kr | 24 667 kr | 33 722 kr | 187 350 kr | 214 363 kr |
| Rörelseresultat | 274 750 kr | 1 475 981 kr | 967 727 kr | 794 861 kr | 995 786 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 208 kr | 11 703 kr | 2 785 kr |
| Räntekostnader | 26 kr | 298 kr | 5 780 kr | 43 101 kr | 28 958 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 274 724 kr | 1 475 683 kr | 962 155 kr | 763 463 kr | 969 613 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -240 500 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 58 959 kr | 305 247 kr | 150 449 kr | 163 473 kr | 207 291 kr |
| Årets resultat | 215 765 kr | 1 170 436 kr | 571 206 kr | 599 990 kr | 762 322 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 71 944 kr | 47 277 kr | 647 423 kr | 626 892 kr | 412 529 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 71 944 kr | 47 277 kr | 647 423 kr | 626 892 kr | 412 529 kr |
| Omsättningstillgångar | 307 960 kr | 2 186 075 kr | 3 549 529 kr | 5 172 321 kr | 7 377 258 kr |
| Varulager | - | 699 kr | 17 910 kr | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 120 374 kr | 1 306 414 kr | 2 251 224 kr | 3 920 654 kr | 4 445 494 kr |
| Kassa och bank | 187 586 kr | 878 962 kr | 1 280 395 kr | 1 251 667 kr | 2 931 764 kr |
| Summa tillgångar | 379 904 kr | 2 233 352 kr | 4 196 952 kr | 5 799 213 kr | 7 789 787 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 240 765 kr | 1 241 201 kr | 1 812 408 kr | 1 312 258 kr | 2 074 580 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 45 765 kr | 1 216 202 kr | 687 268 kr | 1 287 258 kr |
| Årets resultat | 215 765 kr | 1 170 436 kr | 571 206 kr | 599 990 kr | 762 322 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 240 500 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 139 139 kr | 992 151 kr | 1 829 218 kr | 4 079 186 kr | 5 360 655 kr |
| Leverantörsskulder | 4 133 kr | 79 920 kr | 281 475 kr | 633 957 kr | 1 744 621 kr |
| Skatteskulder | 50 400 kr | 339 302 kr | 392 966 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 37 710 kr | 211 304 kr | 265 825 kr | 2 107 690 kr | 1 452 065 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 379 904 kr | 2 233 352 kr | 4 196 952 kr | 5 799 213 kr | 7 789 787 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom renovering och rivning av badrum, kakelsättning av golv och väggar inkl tätskikt, snickeriarbeten, tillbyggnadsarbeten. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Den kraftiga ökningen av omsättningen beror på fler kunder, högre försäljningsvolymer och en ökad efterfrågan på företagets erbjudanden.
Företrädare
- Vladimir Z (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Proffs P&S AB för organisationsnummer?
Proffs P&S AB har organisationsnummer 559257-1433 (5592571433).
Var ligger Proffs P&S AB?
Proffs P&S AB har sin registrerade adress Siklöjevägen 18, lgh 1001, 13531 Tyresö.
Vilken bransch är Proffs P&S AB verksamt i?
Proffs P&S AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Proffs P&S AB?
Proffs P&S AB hade en nettoomsättning på 26 430 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Proffs P&S AB?
Proffs P&S AB hade i genomsnitt 17 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Proffs P&S AB någon utdelning?
Styrelsen i Proffs P&S AB föreslog en utdelning på 1 000 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-05-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.