Ice Sack Jewelry AB
Ice Sack Jewelry AB har organisationsnummer 559257-4262 (5592574262)
Aktiebolag • Org.nr: 559257-4262
Tillverkning av smycken, guld- och silversmedsvarorTrelleborg
Om företaget
Ice Sack Jewelry AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Trelleborg. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av smycken, guld- och silversmedsvaror enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 32120). Företaget bedriver även verksamhet inom reparation och underhåll av ur och guldsmedsvaror.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 26 procent till 828 003 kr räkenskapsåret 2026 (656 408 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Ice Sack Jewelry AB 828 003 kr och redovisade ett resultat på 30 348 kr. Rörelsemarginalen var 3,6 procent, under branschens median (median 7,0 procent). Soliditeten var 10,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 58,1 procent). Kassalikviditeten var 63,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 203,9 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,6 procent | 7,0 procent | 0,9 procent till 20,6 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,7 procent | 5,9 procent | 0,2 procent till 18,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 10,9 procent | 58,1 procent | 36,8 procent till 85,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 63,4 procent | 203,9 procent | 103,5 procent till 531,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 121,4 procent | 8,8 procent | -5,3 procent till 35,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 26,1 procent | 3,2 procent | -7,7 procent till 27,4 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 71 av 154 aktiebolag inom tillverkning av smycken, guld- och silversmedsvaror.
- Plats 535 av 1 041 aktiebolag med säte i Trelleborg.
- Plats 18 507 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 159 660 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -29,4 procent | 0,7 procent | -5,9 procent | 0,6 procent | 3,6 procent |
| Vinstmarginal | -29,4 procent | 0,7 procent | -6,7 procent | 0,4 procent | 3,7 procent |
| Soliditet | 70,9 procent | 10,5 procent | 11,8 procent | 13,2 procent | 10,9 procent |
| Kassalikviditet | - | 54,3 procent | 30,6 procent | 37,2 procent | 63,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -132,0 procent | 16,7 procent | -147,0 procent | 8,5 procent | 121,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 330,3 procent | -2,5 procent | 18,8 procent | 26,1 procent |
| Omsättning per anställd | 132 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Böckaregatan 11c/o Ice Sack Jewelry AB
23133 Trelleborg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall sälja, designa, tillverka och reparera smycket och klockor.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 64 964 kr | 131 676 kr | 566 600 kr | 552 448 kr | 656 408 kr | 828 003 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | -60 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 9 438 kr | 130 592 kr | 241 899 kr | 350 477 kr | 249 366 kr | 2 709 kr |
| Övriga externa kostnader | 30 102 kr | 39 827 kr | 110 193 kr | 160 928 kr | 176 905 kr | 160 674 kr |
| Personalkostnader | - | - | 963 kr | 2 689 kr | 2 704 kr | 333 666 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - | 22 922 kr |
| Rörelseresultat | 25 424 kr | -38 743 kr | 4 019 kr | -32 533 kr | 3 736 kr | 29 875 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 54 kr | 214 kr |
| Räntekostnader | - | - | 87 kr | 4 215 kr | 1 466 kr | -259 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 25 424 kr | -38 743 kr | 3 932 kr | -36 748 kr | 2 324 kr | 30 348 kr |
| Skatt | 5 439 kr | 0 kr | 1 271 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 19 985 kr | -38 743 kr | 2 661 kr | -36 748 kr | 2 324 kr | 30 348 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | 33 109 kr | 34 609 kr | 34 609 kr | 34 609 kr | 91 687 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 33 109 kr | 34 609 kr | 34 609 kr | 34 609 kr | 91 687 kr |
| Omsättningstillgångar | 6 211 kr | 8 297 kr | 116 283 kr | 178 134 kr | 171 645 kr | 137 751 kr |
| Varulager | - | - | 43 000 kr | 150 000 kr | 105 000 kr | 50 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 0 kr | 8 233 kr | 3 kr | 28 134 kr | 50 407 kr | 53 299 kr |
| Kassa och bank | 6 211 kr | 64 kr | 73 280 kr | 0 kr | 16 238 kr | 34 452 kr |
| Summa tillgångar | 6 211 kr | 41 406 kr | 150 892 kr | 212 743 kr | 206 254 kr | 229 438 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 19 985 kr | 29 351 kr | 15 903 kr | 25 000 kr | 27 324 kr | 25 000 kr |
| Aktiekapital | 0 kr | 33 109 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 34 985 kr | -11 758 kr | 36 748 kr | 0 kr | -30 348 kr |
| Årets resultat | 19 985 kr | -38 743 kr | 2 661 kr | -36 748 kr | 2 324 kr | 30 348 kr |
| Kortfristiga skulder | -13 774 kr | -19 945 kr | 134 989 kr | 92 065 kr | 178 930 kr | 138 498 kr |
| Skatteskulder | 5 439 kr | 5 439 kr | -3 479 kr | -9 179 kr | -10 450 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | -19 213 kr | -25 384 kr | 131 468 kr | 94 244 kr | 189 380 kr | 138 498 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 6 211 kr | 41 406 kr | 150 892 kr | 212 743 kr | 206 254 kr | 229 438 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom design, tillverkning och reparation av smycket och klockor. Företaget har sitt säte i Trelleborg
Företrädare
- Isak Aaby R
- Michail F
Undertecknad i Trelleborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ice Sack Jewelry AB för organisationsnummer?
Ice Sack Jewelry AB har organisationsnummer 559257-4262 (5592574262).
Var ligger Ice Sack Jewelry AB?
Ice Sack Jewelry AB har sin registrerade adress Böckaregatan 11, 23133 Trelleborg.
Vilken bransch är Ice Sack Jewelry AB verksamt i?
Ice Sack Jewelry AB är registrerat i branschen tillverkning av smycken, guld- och silversmedsvaror enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ice Sack Jewelry AB?
Ice Sack Jewelry AB hade en nettoomsättning på 828 003 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Trelleborg
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-05-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.