M.A.A.M Holding AB

M.A.A.M Holding AB har organisationsnummer 559257-5988 (5592575988)

Aktiebolag • Org.nr: 559257-5988

Byggande av bostadshus och andra byggnaderMotala

Aktivt företagVerksamt sedan 2020Godkänd för F-skattMomsregistrerad

Om företaget

M.A.A.M Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Motala. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Sidoverksamheter inkluderar övrig fritids- och nöjesverksamhet och all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik.

Ekonomi

109 529 krOmsättning▼ 39 procent
-64 722 krÅrets resultat
0.3Antal anställda
82,8 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 39 procent till 109 529 kr räkenskapsåret 2025 (180 201 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte M.A.A.M Holding AB 109 529 kr och redovisade ett resultat på -64 722 kr. Rörelsemarginalen var -210,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 82,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 687,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-210,8 procent5,5 procent0,2 procent till 15,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-218,9 procent5,2 procent0,0 procent till 14,8 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet82,8 procent45,9 procent22,5 procent till 71,4 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet687,9 procent192,1 procent118,1 procent till 372,7 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital-5,9 procent15,8 procent-2,3 procent till 50,2 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt-39,2 procent3,6 procent-25,3 procent till 38,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 7 538 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
  • Plats 20 av 23 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Motala.
  • Plats 770 av 959 aktiebolag med säte i Motala.
  • Plats 9 200 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
  • Plats 245 087 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal--17,1 procent-175,5 procent-210,8 procent
Vinstmarginal--17,1 procent192,0 procent-218,9 procent
Soliditet77,7 procent74,5 procent54,6 procent75,2 procent82,8 procent
Kassalikviditet319,0 procent341,2 procent430,2 procent291,8 procent687,9 procent
Avkastning på eget kapital65,8 procent82,1 procent95,8 procent46,7 procent-5,9 procent
Omsättningstillväxt----95,3 procent-39,2 procent
Omsättning per anställd--3 846 000 kr180 000 kr-
Personalkostnad per anställd--262 000 kr193 000 kr-

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Johannesbergsgatan 1
59136 Motala

Bolag på samma adress

3 andra bolag har Johannesbergsgatan 1 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget skall bedriva konsultverksamhet och utföra tjänster inom byggnation och reparation till fastighetsbolag, konsultation inom event och restaurang, uthyrning av maskiner och utrustning och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning---3 845 986 kr180 201 kr109 529 kr
Övriga rörelseintäkter-----20 533 kr
Råvaror och förnödenheter---2 726 739 kr17 376 kr0 kr
Övriga externa kostnader1 900 kr6 000 kr12 300 kr198 697 kr260 485 kr238 053 kr
Personalkostnader---261 675 kr192 905 kr115 322 kr
Avskrivningar----25 600 kr7 600 kr
Rörelseresultat-1 900 kr-6 000 kr-12 300 kr658 875 kr-316 165 kr-230 912 kr
Ränteintäkter---25 kr18 kr203 kr
Räntekostnader---351 kr1 327 kr9 013 kr
Resultat efter finansiella poster-1 900 kr-6 000 kr-12 300 kr658 549 kr346 005 kr-239 722 kr
Bokslutsdispositioner-62 000 kr160 000 kr275 000 kr200 000 kr175 000 kr
Skatt-11 536 kr30 426 kr192 377 kr0 kr0 kr
Årets resultat-1 900 kr44 464 kr117 274 kr741 172 kr546 005 kr-64 722 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar25 000 kr25 000 kr25 000 kr50 000 kr574 400 kr100 333 kr
Materiella anläggningstillgångar----124 400 kr25 333 kr
Finansiella anläggningstillgångar25 000 kr25 000 kr25 000 kr50 000 kr50 000 kr75 000 kr
Omsättningstillgångar-62 000 kr166 700 kr1 366 675 kr982 142 kr1 234 414 kr
Kortfristiga fordringar-62 000 kr160 975 kr920 831 kr831 029 kr1 110 769 kr
Kassa och bank--5 725 kr445 844 kr151 113 kr123 646 kr
Summa tillgångar25 000 kr87 000 kr191 700 kr1 416 675 kr1 556 542 kr1 334 747 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital23 100 kr67 564 kr142 838 kr774 010 kr1 170 016 kr1 105 293 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat--1 900 kr564 kr7 838 kr599 010 kr1 145 016 kr
Årets resultat-1 900 kr44 464 kr117 274 kr741 172 kr546 005 kr-64 722 kr
Obeskattade reserver---300 000 kr0 kr0 kr
Kortfristiga skulder1 900 kr19 436 kr48 862 kr317 665 kr336 526 kr179 454 kr
Leverantörsskulder-----8 218 kr0 kr
Skatteskulder-11 536 kr41 962 kr222 803 kr192 377 kr0 kr
Övriga kortfristiga skulder1 900 kr7 900 kr6 900 kr69 743 kr152 367 kr174 454 kr
Summa eget kapital och skulder25 000 kr87 000 kr191 700 kr1 416 675 kr1 556 542 kr1 334 747 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget bedriver konsultverksamhet och utför tjänster inom byggnation och reparation till fastighetsbolag, konsultation inom event och restaurang och uthyrning av maskiner och utrustning samt förvaltar dotterbolagsaktier. Bolaget har tre helägda dotterbolag, Division Bygg Östergötland AB (559259-3049), Division Industriservice Sweden AB (559390-0805) och Event Live Sweden AB (559519-7012).Bolaget har sitt säte i Motala.

Företrädare

  • Maciej A (styrelseledamot)

Undertecknad i Motala 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2020-05-29
Registrerat hos Bolagsverket
M.A.A.M Holding AB
2020-05-29
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har M.A.A.M Holding AB för organisationsnummer?

M.A.A.M Holding AB har organisationsnummer 559257-5988 (5592575988).

Var ligger M.A.A.M Holding AB?

M.A.A.M Holding AB har sin registrerade adress Johannesbergsgatan 1, 59136 Motala.

Vilken bransch är M.A.A.M Holding AB verksamt i?

M.A.A.M Holding AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter M.A.A.M Holding AB?

M.A.A.M Holding AB hade en nettoomsättning på 109 529 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Föreslår M.A.A.M Holding AB någon utdelning?

Styrelsen i M.A.A.M Holding AB föreslog en utdelning på 150 000 kr för räkenskapsåret 2025.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Motala
Län
Östergötlands län
Ägarkategori
Privat svenskt med koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Avregistrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2020-05-29
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-08

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar