Johanna Mo AB
Johanna Mo AB har organisationsnummer 559258-1598 (5592581598)
Aktiebolag • Org.nr: 559258-1598
Om företaget
Johanna Mo AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 2 procent till 3 090 342 kr räkenskapsåret 2025 (3 150 344 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Johanna Mo AB 3 090 342 kr och redovisade ett resultat på 1 120 739 kr. Rörelsemarginalen var 45,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,9 procent). Soliditeten var 94,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 69,0 procent). Kassalikviditeten var 535,6 procent, över branschens median (median 367,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 45,2 procent | 16,9 procent | 0,5 procent till 44,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 45,7 procent | 18,5 procent | 0,8 procent till 46,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 94,8 procent | 69,0 procent | 46,9 procent till 87,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 535,6 procent | 367,5 procent | 187,6 procent till 796,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 22,3 procent | 13,3 procent | -4,6 procent till 44,4 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 3 090 000 kr | 676 000 kr | 298 000 kr till 1 262 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 850 000 kr | 418 000 kr | 114 000 kr till 729 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 107 av 2 319 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition.
- Plats 55 av 1 008 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition med säte i Stockholm.
- Plats 10 537 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 17 522 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 56 435 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 53,9 procent | 50,0 procent | 39,0 procent | 35,7 procent | 45,2 procent |
| Vinstmarginal | 53,9 procent | 50,0 procent | 39,1 procent | 37,3 procent | 45,7 procent |
| Soliditet | 82,1 procent | 89,8 procent | 93,8 procent | 94,7 procent | 94,8 procent |
| Kassalikviditet | 505,4 procent | 950,7 procent | 1579,9 procent | 848,3 procent | 535,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 94,4 procent | 64,8 procent | 34,3 procent | 26,1 procent | 22,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 107,7 procent | -16,8 procent | -8,8 procent | - |
| Omsättning per anställd | 1 998 000 kr | 4 150 000 kr | 3 453 000 kr | 3 150 000 kr | 3 090 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 387 000 kr | 968 000 kr | 1 197 000 kr | 1 205 000 kr | 850 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hammarby kaj 4212063 Stockholm
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Hammarby kaj 42 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva författarverksamhet, och därtill all förenlig verksamhet.
Bransch
- 90110Litterärt skapande och musikkompositionHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 998 176 kr | 4 149 705 kr | 3 453 239 kr | 3 150 344 kr | 3 090 342 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 43 947 kr | 85 370 kr | 87 969 kr | 92 194 kr | 94 366 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 476 260 kr | 923 207 kr | 682 914 kr | 636 701 kr | 626 903 kr |
| Övriga externa kostnader | 95 035 kr | 245 443 kr | 287 627 kr | 248 019 kr | 287 851 kr |
| Personalkostnader | 387 219 kr | 967 914 kr | 1 197 436 kr | 1 205 009 kr | 849 851 kr |
| Avskrivningar | 7 266 kr | 23 791 kr | 26 371 kr | 28 044 kr | 24 150 kr |
| Rörelseresultat | 1 076 343 kr | 2 074 720 kr | 1 346 860 kr | 1 124 765 kr | 1 395 953 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 4 575 kr | 48 806 kr | 15 705 kr |
| Räntekostnader | - | 57 kr | 124 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 1 076 343 kr | 2 074 663 kr | 1 351 311 kr | 1 173 571 kr | 1 411 658 kr |
| Skatt | 230 336 kr | 427 726 kr | 282 805 kr | 241 874 kr | 290 919 kr |
| Årets resultat | 846 007 kr | 1 646 937 kr | 1 068 506 kr | 931 697 kr | 1 120 739 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 101 729 kr | 92 937 kr | 90 158 kr | 2 068 314 kr | 3 843 968 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 729 kr | 15 937 kr | 34 158 kr | 33 314 kr | 43 968 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 2 000 000 kr | 3 800 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 990 180 kr | 2 738 013 kr | 3 225 449 kr | 1 696 400 kr | 1 466 230 kr |
| Kortfristiga fordringar | 95 464 kr | 38 703 kr | 170 065 kr | 333 435 kr | 207 077 kr |
| Kassa och bank | 894 716 kr | 2 699 310 kr | 3 055 384 kr | 1 362 965 kr | 1 259 153 kr |
| Summa tillgångar | 1 091 909 kr | 2 830 950 kr | 3 315 607 kr | 3 764 714 kr | 5 310 198 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 896 007 kr | 2 542 944 kr | 3 111 450 kr | 3 564 731 kr | 5 036 452 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 846 007 kr | 1 992 944 kr | 2 583 034 kr | 3 865 713 kr |
| Årets resultat | 846 007 kr | 1 646 937 kr | 1 068 506 kr | 931 697 kr | 1 120 739 kr |
| Kortfristiga skulder | 195 902 kr | 288 006 kr | 204 157 kr | 199 983 kr | 273 746 kr |
| Leverantörsskulder | 2 494 kr | 481 kr | 1 141 kr | 1 367 kr | 48 924 kr |
| Skatteskulder | 96 586 kr | 83 712 kr | 0 kr | - | 83 206 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 46 235 kr | 58 872 kr | 55 525 kr | 48 435 kr | 39 335 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 091 909 kr | 2 830 950 kr | 3 315 607 kr | 3 764 714 kr | 5 310 198 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholms län, bedriver författarverksamhet och därtill all förenlig verksamhet.
Företrädare
- Johanna Elisabeth M (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Johanna Mo AB för organisationsnummer?
Johanna Mo AB har organisationsnummer 559258-1598 (5592581598).
Var ligger Johanna Mo AB?
Johanna Mo AB har sin registrerade adress Hammarby kaj 42, 12063 Stockholm.
Vilken bransch är Johanna Mo AB verksamt i?
Johanna Mo AB är registrerat i branschen litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Johanna Mo AB?
Johanna Mo AB hade en nettoomsättning på 3 090 342 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Johanna Mo AB?
Johanna Mo AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Johanna Mo AB någon utdelning?
Styrelsen i Johanna Mo AB föreslog en utdelning på 323 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-06-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.