Dellenbygdens VVS & Kyla AB

Dellenbygdens VVS & Kyla AB har organisationsnummer 559258-8502 (5592588502)

Aktiebolag • Org.nr: 559258-8502

Värme- och sanitetsarbetenNäsviken

Aktivt företagVerksamt sedan 2020Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Dellenbygdens VVS & Kyla AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Näsviken. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221). Sidoverksamheter inkluderar kyl- och frysinstallationsarbeten och övriga vvs-arbeten.

Ekonomi

586 446 krOmsättning▲ 14754 procent
146 152 krÅrets resultat
2Antal anställda
18,8 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 14754 procent till 586 446 kr räkenskapsåret 2025 (-4 002 kr föregående år).

Bolaget har under året bytt verksamhetsinriktning

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Dellenbygdens VVS & Kyla AB 586 446 kr och redovisade ett resultat på 146 152 kr. Rörelsemarginalen var 25,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,7 procent). Soliditeten var 18,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,3 procent). Kassalikviditeten var 97,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 208,3 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal25,7 procent6,7 procent1,1 procent till 15,4 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal25,8 procent6,6 procent0,8 procent till 15,1 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet18,8 procent48,3 procent29,6 procent till 69,9 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet97,2 procent208,3 procent135,6 procent till 356,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital53,3 procent21,8 procent1,1 procent till 51,2 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd293 000 kr1 833 000 kr1 160 000 kr till 2 605 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 2 126 av 2 637 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
  • Plats 8 av 10 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Hudiksvall.
  • Plats 561 av 960 aktiebolag med säte i Hudiksvall.
  • Plats 4 196 av 7 255 aktiebolag i Gävleborgs län.
  • Plats 181 709 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal202120242025
Rörelsemarginal31,8 procent-25,7 procent
Vinstmarginal31,9 procent-25,8 procent
Soliditet17,0 procent65,8 procent18,8 procent
Kassalikviditet68,4 procent178,4 procent97,2 procent
Avkastning på eget kapital59,6 procent-14,0 procent53,3 procent
Omsättning per anställd--293 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Stensgärde 16
c/o c/o Urban Jonsson
82467 Näsviken

Bolag på samma adress

Ett annat bolag har Stensgärde 16 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva försäljning, installation samt service inom VVS och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202120242025
Nettoomsättning338 852 kr-4 002 kr586 446 kr
Övriga rörelseintäkter-61 268 kr1 682 kr
Övriga externa kostnader96 492 kr52 024 kr162 021 kr
Personalkostnader83 697 kr--
Avskrivningar39 099 kr23 400 kr5 498 kr
Rörelseresultat107 793 kr-18 158 kr150 899 kr
Ränteintäkter-203 kr382 kr
Räntekostnader20 kr0 kr0 kr
Resultat efter finansiella poster107 773 kr-17 955 kr151 281 kr
Bokslutsdispositioner-60 861 kr--
Skatt10 043 kr-5 129 kr
Årets resultat36 869 kr-17 955 kr146 152 kr

Balansräkning

Post202120242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar198 901 kr75 902 kr306 614 kr
Materiella anläggningstillgångar198 901 kr75 902 kr306 614 kr
Omsättningstillgångar165 063 kr118 295 kr1 149 729 kr
Kortfristiga fordringar7 260 kr20 949 kr669 585 kr
Kassa och bank157 803 kr97 346 kr480 144 kr
Summa tillgångar363 964 kr194 197 kr1 456 343 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital61 869 kr127 871 kr274 023 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat-120 826 kr102 871 kr
Årets resultat36 869 kr-17 955 kr146 152 kr
Obeskattade reserver60 861 kr--
Kortfristiga skulder241 234 kr66 326 kr1 182 320 kr
Leverantörsskulder914 kr1 750 kr165 115 kr
Skatteskulder1 487 kr-5 129 kr
Övriga kortfristiga skulder238 833 kr55 076 kr4 076 kr
Summa eget kapital och skulder363 964 kr194 197 kr1 456 343 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget bedriver försäljning, installation och service inom VVS. Företaget har sitt säte i Hudiksvall, Gävleborgs län.
Väsentliga händelser under året
Bolaget har under året fått nya ägare och bedriver nu annan verksamhet. Stensgärde Invest AB, 556717-6283 (50%) och Norrbo Invest AB, 559542-1032 (50%).
Kommentar till förändring av eget kapital
Villkorade, ännu ej återbetalda, aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 203 000 (203 000).

Företrädare

  • Urban J
  • Kristoffer J

Undertecknad i Norrbo 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2020-06-08
Registrerat hos Bolagsverket
Dellenbygdens VVS & Kyla AB
2020-06-12
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Dellenbygdens VVS & Kyla AB för organisationsnummer?

Dellenbygdens VVS & Kyla AB har organisationsnummer 559258-8502 (5592588502).

Var ligger Dellenbygdens VVS & Kyla AB?

Dellenbygdens VVS & Kyla AB har sin registrerade adress Stensgärde 16, 82467 Näsviken.

Vilken bransch är Dellenbygdens VVS & Kyla AB verksamt i?

Dellenbygdens VVS & Kyla AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Dellenbygdens VVS & Kyla AB?

Dellenbygdens VVS & Kyla AB hade en nettoomsättning på 586 446 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Dellenbygdens VVS & Kyla AB?

Dellenbygdens VVS & Kyla AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Hudiksvall
Län
Gävleborgs län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2020-06-08
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-08

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar