Drive2survive AB

Drive2survive AB har organisationsnummer 559259-5739 (5592595739)

Aktiebolag • Org.nr: 559259-5739

Mediebyråverksamhet och annonsförsäljningBollebygd

Aktivt företagVerksamt sedan 2020Godkänd för F-skattMomsregistrerad

Om företaget

Drive2survive AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bollebygd. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som mediebyråverksamhet och annonsförsäljning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73120).

Ekonomi

1 163 000 krOmsättning
23 737 krÅrets resultat
-Antal anställda
7,5 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Drive2survive AB 1 163 000 kr och redovisade ett resultat på 23 737 kr. Rörelsemarginalen var 6,1 procent, under branschens median (median 9,7 procent). Soliditeten var 7,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 57,4 procent). Kassalikviditeten var 108,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 228,7 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal6,1 procent9,7 procent-0,8 procent till 33,0 procentUnder branschens median
Vinstmarginal6,1 procent10,3 procent-0,7 procent till 32,7 procentUnder branschens median
Soliditet7,5 procent57,4 procent30,6 procent till 82,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet108,1 procent228,7 procent128,3 procent till 486,1 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital108,4 procent8,7 procent-13,3 procent till 56,7 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 222 av 651 aktiebolag inom mediebyråverksamhet och annonsförsäljning.
  • Plats 108 av 268 aktiebolag med säte i Bollebygd.
  • Plats 21 821 av 54 132 aktiebolag i Västra Götalands län.
  • Plats 130 868 av 330 584 aktiebolag i Sverige.

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Skräddargårdshöjd 37
51737 Bollebygd

Bolag på samma adress

3 andra bolag har Skräddargårdshöjd 37 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall verka för insamlingsverksamhet till förmån för utsatta.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20242025
Nettoomsättning0 kr1 163 465 kr
Övriga externa kostnader1 850 kr443 196 kr
Rörelseresultat-1 850 kr70 803 kr
Ränteintäkter-466 kr
Resultat efter finansiella poster-1 850 kr71 269 kr
Skatt-47 532 kr
Årets resultat-1 850 kr23 737 kr

Balansräkning

Post20242025
Tillgångar
Omsättningstillgångar-290 913 kr
Kortfristiga fordringar-194 966 kr
Kassa och bank-95 947 kr
Summa tillgångar-290 913 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital-1 849 kr21 888 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat-24 999 kr-26 849 kr
Årets resultat-1 850 kr23 737 kr
Kortfristiga skulder1 849 kr269 025 kr
Leverantörsskulder-37 611 kr
Skatteskulder0 kr47 532 kr
Övriga kortfristiga skulder1 849 kr156 574 kr
Summa eget kapital och skulder0 kr290 913 kr

Företrädare

  • Oscar A (verkställande direktör)

Undertecknad i Bollebygd 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2020-06-15
Registrerat hos Bolagsverket
Drive2survive AB
2020-06-18
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Drive2survive AB för organisationsnummer?

Drive2survive AB har organisationsnummer 559259-5739 (5592595739).

Var ligger Drive2survive AB?

Drive2survive AB har sin registrerade adress Skräddargårdshöjd 37, 51737 Bollebygd.

Vilken bransch är Drive2survive AB verksamt i?

Drive2survive AB är registrerat i branschen mediebyråverksamhet och annonsförsäljning enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Drive2survive AB?

Drive2survive AB hade en nettoomsättning på 1 163 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Bollebygd
Län
Västra Götalands län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt med koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Aldrig registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2020-06-15
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-02

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar