MK Infinity AB
MK Infinity AB har organisationsnummer 559259-6166 (5592596166)
Aktiebolag • Org.nr: 559259-6166
Om företaget
MK Infinity AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49330). Företaget bedriver även verksamhet inom restaurangverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 8 procent till 2 150 011 kr räkenskapsåret 2025 (2 340 411 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MK Infinity AB 2 150 011 kr och redovisade ett resultat på 192 617 kr. Rörelsemarginalen var 11,4 procent, över branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 67,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 38,7 procent). Kassalikviditeten var 35,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,4 procent | 5,5 procent | 0,6 procent till 13,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 11,3 procent | 4,6 procent | 0,0 procent till 13,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 67,9 procent | 38,7 procent | 17,7 procent till 67,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 35,0 procent | 188,4 procent | 96,6 procent till 416,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 35,8 procent | 18,0 procent | -1,5 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -8,1 procent | 0,2 procent | -16,6 procent till 27,6 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 642 av 2 196 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare.
- Plats 6 av 33 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare med säte i Upplands Väsby.
- Plats 319 av 1 283 aktiebolag med säte i Upplands Väsby.
- Plats 25 064 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 79 272 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 0,0 procent | 5,9 procent | 10,3 procent | 11,4 procent |
| Vinstmarginal | - | 0,0 procent | 5,8 procent | 10,1 procent | 11,3 procent |
| Soliditet | 72,9 procent | 5,9 procent | 18,8 procent | 41,8 procent | 67,9 procent |
| Kassalikviditet | 368,8 procent | 270,4 procent | 25,8 procent | 19,2 procent | 35,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 67,8 procent | 0,9 procent | 66,4 procent | 54,4 procent | 35,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 41,1 procent | 2,2 procent | -8,1 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 622 000 kr | 2 289 000 kr | 1 170 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | - | 204 000 kr | 239 000 kr | 273 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Korsvägen 18c/o C/o Mummas pizzeria Mk infinity AB
18338 Täby
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Korsvägen 18 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurang, taxiverksamhet, bilverkstad samt import och export av livsmedel och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 51 839 kr | 1 622 358 kr | 2 288 925 kr | 2 340 411 kr | 2 150 011 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 4 799 kr | 124 492 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 937 528 kr | 1 244 624 kr | 1 009 508 kr | 854 763 kr |
| Övriga externa kostnader | 8 147 kr | 9 500 kr | 480 575 kr | 675 838 kr | 669 130 kr | 680 160 kr |
| Personalkostnader | - | - | 203 795 kr | 238 957 kr | 545 608 kr | 333 204 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - | 36 347 kr |
| Rörelseresultat | -8 147 kr | 42 339 kr | 460 kr | 134 305 kr | 240 657 kr | 245 537 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | 3 kr |
| Räntekostnader | - | - | -5 kr | 2 620 kr | 3 908 kr | 2 950 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -8 147 kr | 42 339 kr | 465 kr | 131 685 kr | 236 749 kr | 242 590 kr |
| Skatt | - | 6 859 kr | 0 kr | 27 127 kr | 48 768 kr | 49 973 kr |
| Årets resultat | -8 147 kr | 35 480 kr | 465 kr | 104 558 kr | 187 981 kr | 192 617 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 749 093 kr | 781 736 kr | 781 736 kr | 745 389 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 149 093 kr | 181 736 kr | 181 736 kr | 145 389 kr |
| Omsättningstillgångar | 15 777 kr | 71 802 kr | 145 953 kr | 54 621 kr | 44 193 kr | 46 631 kr |
| Varulager | - | - | - | 26 541 kr | 8 116 kr | 8 116 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 54 949 kr | 136 372 kr | 19 877 kr | 21 304 kr | 30 807 kr |
| Kassa och bank | 15 777 kr | 16 853 kr | 9 581 kr | 8 203 kr | 14 773 kr | 7 708 kr |
| Summa tillgångar | 15 777 kr | 71 802 kr | 895 046 kr | 836 357 kr | 825 929 kr | 792 020 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 16 853 kr | 52 333 kr | 52 798 kr | 157 356 kr | 345 337 kr | 537 954 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -8 147 kr | 27 333 kr | 27 798 kr | 132 356 kr | 320 337 kr |
| Årets resultat | -8 147 kr | 35 480 kr | 465 kr | 104 558 kr | 187 981 kr | 192 617 kr |
| Kortfristiga skulder | -1 076 kr | 19 469 kr | 53 978 kr | 108 731 kr | 188 042 kr | 110 181 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 38 465 kr | 57 628 kr | 46 865 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | 6 859 kr | 0 kr | 27 127 kr | 48 768 kr | 49 973 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | -1 076 kr | 3 110 kr | 6 013 kr | 10 944 kr | 54 247 kr | 10 457 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 15 777 kr | 71 802 kr | 895 046 kr | 836 357 kr | 825 929 kr | 792 020 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm Bolaget skall bedriva restaurang, taxiverksamhet, bilverkstad samt import och export av livsmedel och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Mehrzad N (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MK Infinity AB för organisationsnummer?
MK Infinity AB har organisationsnummer 559259-6166 (5592596166).
Var ligger MK Infinity AB?
MK Infinity AB har sin registrerade adress Korsvägen 18, 18338 Täby.
Vilken bransch är MK Infinity AB verksamt i?
MK Infinity AB är registrerat i branschen passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MK Infinity AB?
MK Infinity AB hade en nettoomsättning på 2 150 011 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Upplands Väsby
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-06-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.