
Mäster Samuelskliniken AB
Mäster Samuelskliniken AB har organisationsnummer 559259-6489 (5592596489)
Aktiebolag • Org.nr: 559259-6489
Om företaget
Mäster Samuelskliniken AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2020. Huvudverksamheten klassificeras som tandläkarverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86230). På Google Maps är verksamheten listad som tandläkare. Kunderna ger mycket högt betyg med 5,0 av 5 baserat på 8 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 8 013 303 kr räkenskapsåret 2025 (7 863 233 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mäster Samuelskliniken AB 8 013 303 kr och redovisade ett resultat på 262 892 kr. Rörelsemarginalen var 6,1 procent, under branschens median (median 15,7 procent). Soliditeten var 28,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,6 procent). Kassalikviditeten var 222,9 procent, under branschens median (median 307,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,1 procent | 15,7 procent | 3,6 procent till 30,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 6,0 procent | 16,1 procent | 4,1 procent till 32,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 28,8 procent | 66,6 procent | 42,2 procent till 85,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 222,9 procent | 307,3 procent | 145,4 procent till 678,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 19,1 procent | 23,0 procent | 0,1 procent till 56,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1,9 procent | 0,6 procent | -15,5 procent till 17,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 603 000 kr | 1 344 000 kr | 763 000 kr till 1 832 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 825 000 kr | 609 000 kr | 376 000 kr till 773 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 164 av 1 340 aktiebolag inom tandläkarverksamhet.
- Plats 33 av 289 aktiebolag inom tandläkarverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 4 861 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 7 537 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 24 225 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,7 procent | 7,7 procent | 6,1 procent |
| Vinstmarginal | -8,1 procent | 7,4 procent | 6,0 procent |
| Soliditet | 0,4 procent | 22,5 procent | 28,8 procent |
| Kassalikviditet | 151,0 procent | 169,2 procent | 222,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -1358,8 procent | 29,1 procent | 19,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 1,9 procent |
| Omsättning per anställd | 851 000 kr | 1 311 000 kr | 1 603 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 431 000 kr | 630 000 kr | 825 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mäster Samuelsgatan 411144 Stockholm
Bolag på samma adress
87 andra bolag har Mäster Samuelsgatan 4 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tandläkarverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 86230TandläkarverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 255 108 kr | 7 863 233 kr | 8 013 303 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 43 403 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 434 514 kr | 1 505 376 kr | 1 319 238 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 245 403 kr | 1 451 053 kr | 1 521 068 kr |
| Personalkostnader | 2 157 385 kr | 3 777 252 kr | 4 125 903 kr |
| Avskrivningar | 362 632 kr | 526 720 kr | 557 197 kr |
| Rörelseresultat | -326 506 kr | 602 832 kr | 489 897 kr |
| Ränteintäkter | - | 806 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 19 994 kr | 22 232 kr | 6 400 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -346 500 kr | 581 406 kr | 483 497 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -158 307 kr | -136 345 kr |
| Skatt | - | 97 833 kr | 84 260 kr |
| Årets resultat | -346 500 kr | 325 266 kr | 262 892 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 4 654 490 kr | 3 531 991 kr | 2 974 794 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 986 284 kr | 979 722 kr | 794 713 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 225 000 kr | 225 000 kr | 225 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 276 527 kr | 1 425 260 kr | 1 809 007 kr |
| Varulager | 115 746 kr | 52 462 kr | 153 183 kr |
| Kortfristiga fordringar | 197 196 kr | 289 225 kr | 344 662 kr |
| Kassa och bank | 963 585 kr | 1 083 573 kr | 1 311 162 kr |
| Summa tillgångar | 5 931 017 kr | 4 957 251 kr | 4 783 801 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 25 500 kr | 1 117 001 kr | 1 379 893 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 347 000 kr | 766 735 kr | 1 092 001 kr |
| Årets resultat | -346 500 kr | 325 266 kr | 262 892 kr |
| Obeskattade reserver | - | 540 151 kr | 676 496 kr |
| Kortfristiga skulder | 768 741 kr | 811 161 kr | 742 878 kr |
| Leverantörsskulder | 159 130 kr | 91 238 kr | 214 533 kr |
| Skatteskulder | 32 469 kr | 113 668 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 98 406 kr | 116 391 kr | 126 619 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 931 017 kr | 4 957 251 kr | 4 783 801 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver tandläkarverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Malin L
Undertecknad i Stockholm 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mäster Samuelskliniken AB för organisationsnummer?
Mäster Samuelskliniken AB har organisationsnummer 559259-6489 (5592596489).
Var ligger Mäster Samuelskliniken AB?
Mäster Samuelskliniken AB har sin registrerade adress Mäster Samuelsgatan 4, 11144 Stockholm.
Vilken bransch är Mäster Samuelskliniken AB verksamt i?
Mäster Samuelskliniken AB är registrerat i branschen tandläkarverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mäster Samuelskliniken AB?
Mäster Samuelskliniken AB hade en nettoomsättning på 8 013 303 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mäster Samuelskliniken AB?
Mäster Samuelskliniken AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2020-06-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.